Chamedora nie wymaga od nas wiele zaangażowania w jej uprawę. Wystarczy niewielki nakład pracy, by palma odwdzięczyła się pięknymi, zielonymi liśćmi. 

Palma koralowa - charakterystyka

Palmę koralową na sklepowych półkach znajdziemy pod nazwą Chamaedorea elegans. Ta piękna roślina przybyła do nas z tropikalnych, dusznych lasów Meksyku. W naturalnym środowisku osiąga do 3 metrów wysokości! Nasze doniczkowe odmiany notują maksymalnie do 1,5 metra wzrostu - zmieszczą się więc w każdym wnętrzu. 
Cechą charakterystyczną palmy koralowej są jej piękne, rozłożyste, gęste, pierzaste liście. Kwitnienie odbywa się bardzo rzadko, jednak nawet w naszych domowych warunkach jest możliwe. Na palmie pojawią się wtedy drobne, pięknie pachnące, żółte kwiatostany. Nazwa palma koralowa pochodzi od owoców, które pojawiają się na palmie w okolicach kwietnia i maja. Wyglądają one niemal jak koraliki, w czarnym odcieniu. 

Palma koralowa - uprawa

Chamedora nie stawia nam żadnych wyzwań pod względem oświetlenia. Możemy ustawić ją w ciemnym pokoju jak i wschodnim, słonecznym miejscu. Jak wiele innych roślin, chamedora także nie przepada za bezpośrednimi promieniami słonecznymi, jej cienkie, palemkowate listki łatwo ulegają poparzeniu. Chamedora może być nawet uprawiana jedynie pod sztucznym światłem, warunkiem jest naświetlanie jej około 10 godzin dziennie. Jeżeli więc urządzacie biuro i poszukujecie zielonego akcentu - palma koralowa sprawdzi się idealnie. 

Chamedora, choć pochodzi z tropików, nie wymaga tak wysokich temperatur na co dzień. Latem wystarczy jej około 22 stopni natomiast zimą świetnie odnajdzie się w chłodniejszym powietrzu, nawet 12-stopniowym. Choć palma toleruje różne temperatury, to nie lubi ich nagłych zmian i zupełnie nie radzi sobie z przeciągami. 

Zobacz też:

Palma koralowa - pielęgnacja

Pamiętajmy, że gorące kaloryfery równają się z regularnymzraszaniem chamedory. Jest ona fanką wilgotnego powietrza. Pielęgnując palmę warto na okresowo ją nawozić. Najlepiej od wiosny do jesieni stosować nawóz w płynie do palm. Wystarczy miarka raz na 2 tygodnie. Palma koralowa nie notuje szybkiego wzrostu, więc nie musimy jej często przesadzać. Większe okazy należy przekładać do innej donicy, gdy aktualna jest już za ciasna a korzenie z niej wychodzą. 

Chamaedorea elegans: jaka ziemia?

Chamedora najlepiej odnajduje się w ziemi gliniastej. Warto dodać do niej odrobinę piachu i torfu. Idealnym pH podłoża będzie takie w okolicach 6-6,5. Na dnie doniczki istotne jest także ułożenie poziomu przepuszczalnych kamyczków, np, keramzytu. 

Chamaedorea elegans: jak podlewać?

Palma koralowa uwielbia obfite podlewanie. Musimy więc zawsze o niej pamiętać, ponieważ chamedora ceni sobie regularne dostawy wody. Oczywiście, im cieplej mamy w pokoju tym więcej wody od nas potrzebuje. Jako, że do doniczki z palmą wlewamy pokaźne ilości wody, musimy pamiętać o odpowiedniej przepuszczalności podłoża w doniczce. Warto na dnie zastosować warstwę drenażową z keramzytu, czyli kamyczków, które przepuszczą płyn, a korzenie nie będą gnić. 

Chamaedorea - choroby i szkodniki, które mogą zaszkodzić palmie

Największym zagrożeniem dla palmy koralowej jesteśmy my sami! Niewłaściwa pielęgnacja może naprawdę zaszkodzić chamedorze. Największymi wrogami palmy są za mała wilgotność powietrza oraz niewłaściwe podlewanie. Palma da nam o tym znać, gdy jej liście zaczną zmieniać kolor lub zasychać. Różne odmiany palem dotykają czasem infekcje i choroby grzybicze. Jedną z nich jest plamistość liści, które objawia się pojawianiem żółtych plam z obu stron liści. Szkodniki, które lubią atakować palmę koralową to tarczniki oraz wełnowce. Te pierwsze pojawiają się na liściach w postaci czarnych, małych tarczek, natomiast drugie tworzą włochate, białe naloty. 

Chamedora to kwiat piękny, zjawiskowy i bardzo prosty w uprawie. Jeżeli chcemy nadać naszym pomieszczeniom delikatnie egzotycznego charakteru - palma koralowa będzie świetnym wyborem!