Jego oryginalną osobowość zauważył brytyjski klaun Tony Grice. Ale sławę przyniosły mu występy z Footitem – ich wspólne skecze odtwarzane są na arenach cyrkowych do dziś. Stali się gwiazdami paryskiej sceny, ulubieńcami publiczności. Wśród ich wielbicieli byli m.in. Debussy i Toulouse-Lautrec, który Padillę uwiecznił w swoich rysunkach. Chocolat pojawił się również w pierwszym filmie braci Lumiere. Z czasem Padilla zrozumiał, że jego sława oparta jest na prostym stereotypie w jaki biali mieszkańcy Francji odbierają swoich czarnoskórych obywateli. Ta świadomość popchnęła go w koleinę walki o uprawnienie. Szybko przekonał się, że niezależnie od tego ile pieniędzy by nie zarobił, ile przepuścił na hazardzie, ile przeznaczył na pomoc charytatywną, zawsze będzie tylko czarnym w kraju białych. Padilla zmarł samotnie w 1917 r. zrujnowany przez alkohol i hazard. 

Zdjęcie: materiały prasowe

"Chocolat" to wspaniały popis aktorski dwojga mistrzów: Omara Sy w roli tytułowej i partnerującemu mu Jamesowi Thieree. Aktorzy stworzyli wspaniały duet, a ich cyrkowe gagi (ćwiczyli z Fredem Testotem, komikiem i aktorem) na długo zostaną w pamięci widzów.

Zdjęcie: materiały prasowe

 

   "Chocolat", reż. Roschdy Zem, w rolach głównych: Omar Sy, James Thieree, Noemie Lvovsky, Frederic Pierrot, Helena Soubeyrand, czas trwania: 110 min dystrybutor Kino Świat