Jak wybrać chryzantemy w doniczkach?

Aby chryzantemy stały dłużej, przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

- unikaj zielonych pąków

- sprawdź, czy z doniczki nie wystają korzonki

- sprawdź, czy na liściach albo kwiatach nie ma plamek

- wybierz rośliny z częściowo rozwiniętymi pąkami

- wybierz odmianę z drobnymi kwiatkami.

Dzięki temu chryzantemy zachowają świeżość na dłużej, ale te sprzedawane przy cmentarzach i na targowiskach z reguły nie utrzymają się dłużej niż jeden sezon. Jeśli chcesz przezimować chryzantemy lub uprawiać je w doniczkach na balkonie, warto więc zaopatrzyć się w rośliny w renomowanych szkółkach i specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Zwróć uwagę na to, czy mają oznaczone odmiany. Chryzantema liczy ponad 200 gatunków i ponad 5000 odmian, więc jeśli chcesz uprawiać te jesienne rośliny w doniczkach, warto wybrać takie, które są hodowane specjalne do takiej uprawy. Doskonale nadaje się do tego Avalon Red o czerwonych kwiatach, odmiany z grupy Amico (mają czerwone lub fioletowe kwiaty), czy kwitnąca na biało Elda White.

Jak pielęgnować chryzantemy?

Chryzantemy w doniczkach nie są zbyt wymagającymi roślinami. Potrzebują regularnego podlewania i światła – najlepiej odnajdują się w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Gleba w doniczce powinna być wilgotna, ale nie bardzo morka. Raz na jakiś czas warto im też usunąć przekwitłe kwiatostany.

Co zrobić, by zakwitły w przyszłym roku?

Jeśli chcesz przezimować chryzantemy zaczekaj aż przekwitną, a następnie przytnij je do wysokości kilku centymetrów. Przenieś je w doniczkach do chłodnego, jasnego pomieszczenia i przez całą zimę podlewaj małą ilością wody. Na wiosnę, gdy wypuszczą pędy, przenieś je w cieplejsze miejsce, ustaw przy oknie i zwiększ nawadnianie. Warto też wzmocnić je nawożeniem. Na zewnątrz wystawiamy je dopiero po ostatnich majowych przymrozkach, wcześniej stopniowo je hartując.

--

Zobacz też: Jesienne chryzantemy - pomysły na dekorację balkonu >>>