Chryzantemy, zwane także złocieniami, przywieziono do Europy w końcu XVII wieku, ale początkowo nie wzbudziły zainteresowania. Modę na te rośliny wprowadziła secesja – stylizowane kwiaty chryzantem stały się wówczas jednymi z ulubionych elementów dekoracyjnych. Przez długi czas były kojarzone jedynie jako kwiaty na cmentarz. Obecnie wracają do łask dzięki wspaniałym kolorom i ilości kwiatów. Przepięknie zdobią tarasy i balkony.

Chryzantema liczy ponad 200 gatunków i ponad 5000 odmian, więc jeśli chcesz uprawiać te jesienne rośliny w doniczkach, warto wybrać takie, które są hodowane specjalne do takiej uprawy. Doskonale nadaje się do tego Avalon Red o czerwonych kwiatach, odmiany z grupy Amico (mają czerwone lub fioletowe kwiaty), czy kwitnąca na biało Elda White.

Chryzantemy są sprzedawane najczęściej jako pojedyncze okazy doniczkowe, ale popularne stają się także doniczki mieszane. W jednym pojemniku ogrodnicy sadzą po trzy rośliny o harmonijnie dobranych barwach kwiatów. Taka kompozycja, ewentualnie przesadzona do pasującego pojemnika, jest gotowa do ustawienia w upatrzonym miejscu.

Obficie obsypane pąkami rośliny potrafią kwitnąć wiele tygodni, stopniowo rozwijającymi się kwiatami. Najmniej wrażliwe na czynniki zewnętrzne są odmiany o zwartym pokroju i najmniejszych kwiatach. W miejscach wystawionych na działanie wiatru i deszczu najbardziej narażone na łamanie pędów są chryzantemy wielkokwiatowe.

Jak wybrać chryzantemy w doniczkach?

Aby chryzantemy stały dłużej, przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

- unikaj zielonych pąków

- sprawdź, czy z doniczki nie wystają korzonki

Zobacz również:

- sprawdź, czy na liściach albo kwiatach nie ma plamek

- wybierz rośliny z częściowo rozwiniętymi pąkami

- wybierz odmianę z drobnymi kwiatkami.

Dzięki temu chryzantemy zachowają świeżość na dłużej, ale te sprzedawane przy cmentarzach i na targowiskach z reguły nie utrzymają się dłużej niż jeden sezon. Jeśli chcesz przezimować chryzantemy lub uprawiać je w doniczkach na balkonie, warto więc zaopatrzyć się w rośliny w renomowanych szkółkach i specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Zwróć uwagę na to, czy mają oznaczone odmiany.

Jak pielęgnować chryzantemy?

Chryzantemy w doniczkach nie są zbyt wymagającymi roślinami. Potrzebują regularnego podlewania i światła – najlepiej odnajdują się w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Gleba w doniczce powinna być wilgotna, ale nie bardzo morka. Raz na jakiś czas warto im też usunąć przekwitłe kwiatostany.

Staranna pielęgnacja sprzyja długiemu kwitnieniu. Ważne jest, aby nie dopuszczać do wysychania ziemi w doniczkach. Jednocześnie pamiętajmy, że nadmiar wilgoci jest szkodliwy i zwłaszcza teraz, gdy noce są już chłodne, może szybko prowadzić do uszkodzenia i gnicia korzeni. Nawożenie przeważnie nie jest konieczne.

Chryzantemy drobnokwiatowe w naszym klimacie całkiem dobrze przetrzymują zimę. Zasuszone zeszłoroczne pędy stanowią okrywę przed zimnem. Przy sprzyjających warunkach od spodu odbijają nowe pędy. Wiosną można stare pędy usunąć, roślinę przesadzić do nowej ziemi lub do ogrodu. Gdy pędy trochę podrosną, należy uszczknąć ich czubki paznokciami, co spowoduje rozkrzewienie się rośliny.

Podczas wegetacji trzeba chryzantemy zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Ponieważ są to rośliny dnia krótkiego, zakwitają dopiero późną jesienią. Ogrodnicy sterują ilością światła, doprowadzając do kwitnienia chryzantem już wczesnym latem. Dlatego już w czerwcu możemy kupować kwitnące egzemplarze.

Co zrobić, by zakwitły w przyszłym roku?

Jeśli chcesz przezimować chryzantemy zaczekaj aż przekwitną, a następnie przytnij je do wysokości kilku centymetrów. Przenieś je w doniczkach do chłodnego, jasnego pomieszczenia i przez całą zimę podlewaj małą ilością wody. Na wiosnę, gdy wypuszczą pędy, przenieś je w cieplejsze miejsce, ustaw przy oknie i zwiększ nawadnianie. Warto też wzmocnić je nawożeniem. Na zewnątrz wystawiamy je dopiero po ostatnich majowych przymrozkach, wcześniej stopniowo je hartując.

Chryzantemy należą do jednych z najtrwalszych kwiatów ciętych. Ich trwałość w wazonie może wynosić nawet 4 tygodnie.

--

Zobacz też: Jesienne chryzantemy - pomysły na dekorację balkonu >>>