Kiedy ochrzcić dziecko?

Decyzja o tym, kiedy ochrzcić dziecko zależy przede wszystkim od rodziców.
Polskie prawo kościelne pozwala chrzcić dzieci przez cały rok, włącznie z Wielkim Postem i Adwentem.
Jednak nie we wszystkich parafiach chrzty odbywają się w każdą niedzielę. Warto więc udać się do kancelarii i dowiedzieć o terminy chrztów.

Najpopularniejsze są wszelkie święta - Wielkanocne, Boże Narodzenie i Nowy Rok, ale to wiąże się z dużym tłumem i zamieszaniem podczas chrztu, co nie wpłynie dobrze na wasze maleństwo. Może więc lepiej zaplanować chrzest w innym, spokojniejszym terminie? Maj, czerwiec, czy wrzesień to miesiące ciepłe i urokliwe, co również ważne jest dla dziecka - nie będziemy się martwić, czy będzie mu za zimno, czy za gorąco:)

Podczas planowania chrztu warto też wziąć pod uwagę wiek dziecka. Złym pomysłem będzie chrzczenie dziecka przed pierwszymi szczepieniami - przebywanie z dużą ilością osób może być dla niego niebezpieczne.
Kilkumiesięczne dziecko to chyba najlepszy wybór. Dziecko najprawdopodobniej prześpi większą część uroczystości, budząc się jedynie na karmienie:)
Starsze dzieci nie będą już takie cierpliwe, co może powodować ich znudzenie, zniecierpliwienie i zapewne płacz.

Wybór rodziców chrzestnych

Nad wyborem rodziców chrzestnych warto zastanowić się wcześniej. Prawo kościelne wymaga jednego chrzestnego, zaś utrwalona tradycja zaleca wybrać chrzestnego ojca i matkę. Warto pamiętać, że w tej roli nie muszą występować tylko rodzeni bracia czy siostry. Jest to związane z tradycją, ale chrzestnymi mogą równie dobrze zostać kuzyni, wuj lub ciotka czy przyjaciele.

Ważne, by był to:

  • wierzący i praktykujący katolik,
  • osoba, która otrzymała sakrament bierzmowania,
  • osoba stanu wolnego lub żyjąca w związku sakramentalnym,
  • osoba nie spokrewniona z dzieckiem w linii prostej (nie mogą to być: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo dziecka),
  • osoba dojrzała do tego, by podołać zadaniom rodzica chrzestnego - najlepiej (choć niekoniecznie) osoba pełnoletnia.

Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Potrzebne dokumenty i opłaty do chrztu

Aby otrzymać zgodę na chrzest wymagane jest przedstawienie w kancelarii parafialnej (2-3 tygodnie wcześniej) kilku dokumentów:

  • aktu urodzenia dziecka,
  • akt ślubu kościelnego rodziców dziecka (uwaga: jeśli rodzice nie mają ślubu kościelnego, ale deklarują się jako osoby wierzące, prawo kościelne nie zabrania im ochrzcić dziecka),
  • potwierdzenia odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych,
  • danych rodziców chrzestnych (oprócz imion i nazwisk oraz daty urodzenia, także miejsce zamieszkania i wyznanie), a także zaświadczeń z ich parafii, potwierdzających, że mogą pełnić funkcję chrzestnych.
  • jeśli dziecko jest z innej parafii rodzice winni przynieść pisemną zgodę swego proboszcza na udzielenie sakramentu chrztu.

Również w tym dniu należy wnieść opłatę za chrzest - niektóre parafie ustalają dolną granicę kwoty, ale najczęściej trzeba zastosować się do zasady "co łaska"

Zobacz również:

Przy zgłoszeniu duszpasterz spisuje akt chrztu na podstawie danych zawartych w odpisie metryki urodzenia z USC; imiona dziecka należy spisać w brzmieniu i kolejności, w jakich występują w tym dokumencie, choćby nie były to imiona świętych i błogosławionych Kościoła. Rodzice i chrzestni mogą złożyć podpisy w księgach zaraz po spisaniu aktu lub w innym terminie, najpóźniej jednak zaraz po liturgii chrztu.

Co kupuje chrzestny i chrzestna

Zgodnie z tradycją obowiązkiem rodziców chrzestnych w dzień uroczystości jest zakup białej szatki dla dziecka (matka chrzestna) oraz świecy (ojciec chrzestny). Współcześnie zarówno ubranko, jak i symbole chrzcielne zwykli zapewniać rodzice, dobrze jest więc przed planowanym zakupem porozmawiać z nimi i ustalić, jakie są faktyczne obowiązki chrzestnych i w czym mogą pomóc rodzicom.

Ceremonia chrztu świętego

Obrzęd chrztu, jeśli odbywa się przed mszą lub po niej, trwa około 30 minut, jeśli jest włączony w mszę - niewiele ponad godzinę.

Rodzice stają przed ołtarzem, a za nimi rodzice chrzestni. Dziecko trzyma zazwyczaj matka. Rodzice i rodzice chrzestni składają publiczne wyznanie wiary i zobowiązują się do wychowywania ochrzczonego dziecka w wierze katolickiej. Ceremonia chrztu składa się z kilku symbolicznych gestów i obrzędów: naznaczenie czoła dziecka znakiem krzyża, trzykrotne polanie główki wodą, namaszczenie krzyżem świętym, nałożenie białej szaty (przywilej matki chrzestnej), zapalenie świecy od płonącego paschału (zadanie ojca chrzestnego).

Symbole chrztu świętego

Biała szata - już samo jej założenie, przy wypowiadaniu odpowiedniej formuły, oznacza przemianę i przyobleczenie się w nowe życie bez grzechu. Biały kolor symbolizuje czystość i niewinność, ale także światło, życie i triumf. Szatę podczas obrzędu nakłada matka chrzestna.

Krzyżmo - to olej, którym namaszczani są wszyscy przyjmujący sakramenty (zarówno chrztu, jak i bierzmowania czy kapłaństwa).

Paschał - świeca, która zostaje zapalona po zakończeniu punktu kulminacyjnego obrzędu (polania dziecka wodą święconą), jest symbolem życia w światłości wiary, które mają zapewnić dziecku rodzice i chrzestni. Zapalenie światła jest zadaniem ojca chrzestnego.

Ryngraf - medalik z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej (lub innej świętej postaci), stanowiący jeden z najczęstszych prezentów na chrzest lub komunię dziecka.

W co ubrać niemowlę na chrzest?

Ubranko dla dziecka na dzień chrztu powinno być przede wszystkim wygodne. Odradzamy niewygodne tiule, koronki i hafty. Coraz częściej rodzice ubierają swoje dzieci w bawełniane, przewiewne ubranka, które można będzie wykorzystać jeszcze na inne okazje. Najlepiej, żeby były w białym lub pastelowym kolorze. Biel i jasne, pastelowe kolory kojarzą się ze światłością, czystością i radością. Warto wziąć także pod uwagę porę roku, w której chrzczone jest dziecko i fakt, że w kościele jest zawsze nieco chłodniej niż na zewnątrz.

Kogo zaprosić?

Chrzciny to bardzo rodzinna uroczystość, z reguły zaprasza się na nie tylko najbliższych krewnych oraz przyjaciół. Warto pamiętać, że spora liczba nowych twarzy i rąk do noszenia dla malucha jest raczej wątpliwą atrakcją. Dobrze jest więc otoczyć maluszka znajomymi i bliskimi osobami i zapewnić mu w tym - i tak pełnym wrażeń - dniu spokój i ciepło rodzinne.

Zadbaj o dziecko

Przed ceremonią chrztu trzeba nakarmić, i przewinąć dziecko. Do kościoła warto zabrać ze sobą to, co zazwyczaj bierzemy na dłuższy spacer: pieluszkę jednorazową, wilgotne chusteczki, maść ochronną, body na zmianę (zapasowe rajstopki lub śpioszki), jakieś ulubione, nie za głośne grzechotki. Jeśli dziecko pije mleko z butelki, trzeba zabrać czystą butelkę, wodę i mleko, a także coś do picia.
Nic się nie stanie jeśli w trakcie mszy mama wyjdzie do zakrystii, by nakarmić lub przewinąć maluszka.

Pamiętajmy też, by zapewnić dziecku spokój i uchronić przed nadmierną czułością i uściskami gości;)