Przesądy związane z rodzicami chrzestnymi

Nie jest dobrze odmówić podawania dziecka do chrztu, bo to źle małemu człowiekowi wróży, jego życie może być pełne  niepowodzeń.
Kobieta, która podaje dziecko do chrztu nie może być w ciąży, bo nienarodzone dziecko może odebrać zdrowie temu, które jest chrzczone.
Rodzice biologiczni dziecka  powinni wybierać rodziców chrzestnych dopiero wtedy, gdy dziecko pojawi się na świecie. Ponoć wybór wcześniejszy powoduje, że dziecko dziedziczy przywary rodziców chrzestnych.
Jeśli mężczyzna po raz pierwszy podaje dziecko do chrztu, powinna to być dziewczynka, bo taki układ wróży chrześnicy powodzenie.
Jeśli kobieta po raz pierwszy ma podawać dziecko do chrztu, powinien to być chłopiec, bo to wróży chrześniakowi powodzenie w życiu.
Rodzicami chrzestnymi tego samego dziecka nie powinni być małżonkowie bo to grozi nieszczęściem.
Generalnie warto wnikliwie zastanowić się przed wyborem rodziców chrzestnych – ludowe przekazy wyraźnie mówią, że dziecko przejmuje cechy (i te dobre,  i te złe, niestety) swoich chrzestnych.

Przesądy związane z ubrankami, dodatkami i zwyczajami

Do becika lub pieluszki  wkładano dziecku pieniądze. Jeszcze przed II wojną była to moneta, przynajmniej srebrna, dziś – to banknoty. Mają zapewnić dziecku dobrobyt.
Włożone zaś do becika lub śpioszków cukierki wróżyły słodkie, miłe życie.
W II poł. XIX w., gdy zaczęto doceniać wykształcenie, w becikach dzieci przynoszonych do chrztu,  pojawiły się notesiki z długopisami – aby zapewnić mądrość.
Babcie dbały, by tuż po powrocie z kościoła do domu położyć dziecko na stole. W dorosłym życiu miało ono być gościnne.

Leworęczność - z nią związanych jest wiele zabobonów

Jeszcze po II wojnie światowej leworęczność oznaczała odszczepieńców, cudaków,  zaś przekonanie, poparte badaniami, że leworęczni to osoby megazdolne pojawiło się dopiero w latach 70./80. XX wieku. Dziecko będzie leworęczne, jeśli:

matka zacznie ubierać dziecko do chrztu od lewej strony np. wkładając do rękawka kaftanika pierwszą lewą rączkę,
matka dziecka wejdzie do kościoła lewą noga, a podczas chrztu  będzie trzymała dziecko na lewym biodrze,
ojciec chrzestny będzie  trzymać podczas uroczystości świecę życia w lewej dłoni.

Przesądy związane z prezenty

Dziecka nie obdarowujemy łańcuszkiem z krzyżykiem, bo to wróży, że przez całe życie będzie dźwigać krzyż.
Srebrna lub złota łyżeczka podarowana na pamiątkę chrztu zapewniała dostatek, miała sprawić, by dziecko nigdy nie cierpiało  głodu. Zwyczaj ten przyjęliśmy z obyczajowości anglosaskiej, choć znacznie wcześniej pojawił się w Wenecji. Tamtejsi patrycjusze, aby uchronić swoje nowo ochrzczone dzieci przed Złym, obdarowywali je łyżeczkami z grawerowanymi wizerunkami Apostołów na trzonkach.