Roza Khamitowa pochodzi z Kazachstanu i – jak przyznaje – sztuka towarzyszy jej od najmłodszych lat. Wychowana w artystycznej rodzinie, w naturalny sposób dążyła do tego, by tworzyć własne projekty. Jej twórczość to przede wszystkim malarstwo, rysunek i grafika – ale świat poznał ją głównie za sprawą ręcznie malowanych chust, które sprzedaje pod marką Shovava. Projektowane przez Rozę spektakularne printy uskrzydlą każdą stylizację. Shovava oferuje chusty z czystego jedwabiu, bawełny oraz tkaniny jedwabnej z domieszką kaszmiru. Autorskie ilustracje i wysokiej jakości tkaniny to połączenie, które okazało się prawdziwym hitem. O skrzydlatych chustach napisał już Buzzfeed i 9Gag oraz liczne serwisy modowe, pokochały je także blogerki.

Skąd pomysł na skrzydlate chusty?

Wszystko zaczęło się od wyjazdu do Australii. Zmęczona nowojorskim tempem pracy Roza postanowiła na jakiś czas zmienić otoczenie i poszukać nowych inspiracji do dalszej pracy. Obrana jako kierunek Australia zachwyciła ją swoim naturalnym bogactwem i bujną przyrodą. W 2011 roku Roza i jej partner postanowili założyć własną markę odzieżową, bazującą na ręcznych ilustracjach inspirowanych naturą. Tak właśnie powstały wyjątkowe, skrzydlate rysunki, które obecnie możemy podziwiać na jedwabnych chustach.

Chusty inspirowane naturą

Natura często przewija się w pracach Rozy Khamitowej. Ogromny wpływ na twórczość artystki miał krajobraz rodzinnego Kazachstanu i jego specyficzny, górski mikroklimat. Dzięki wyprawie do Australii, w twórczości Rozy otworzył się nowy rozdział, a niesamowite printy, które pojawiły się na elementach odzieży wkrótce przyniosły jej międzynarodowy rozgłos.

Zobacz całą galerię >>>