Jak podawać psu karmę?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z kluczowych czynników wpływających na stan zdrowia czworonogów. Ważne, aby była dostosowana do etapu życia, kondycji zdrowotnej, zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Karmy spełniające te wymagania, a dodatkowo przypisane do wielkości czy nawet rasy psa znaleźć można na https://fera.pl/karmadlapsa/. Oprócz karmy należy zapewnić psu należyte akcesoria do jej serwowania. Powszechnie używa się do tego misek, których wybór jest bardzo duży. W sprzedaży są modele wykonane z różnych tworzyw, o różnych rozmiarach i kształtach. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych misek są natomiast dozowniki. Mają bardzo atrakcyjny wygląd, dzięki czemu nie zaburzają estetyki żadnego wnętrza. Ich szeroki wybór pozwala na dopasowanie urządzenia zarówno do potrzeb psa, jak i wymagań właściciela.

Dozowniki karmy – co to takiego?

Dozowniki karmy to hit ostatnich czasów. Ich budowę najprościej można przedstawić w następujący sposób – część dolna mająca formę miski, gdzie trafia pokarm oraz część górna – pojemnik z karmą. Dozowniki dostępne są w wersji manualnej (opiekunowie sami zapełniają miskę) oraz automatycznej, która po odpowiednim zaprogramowaniu dostarcza do miski określoną ilość karmy o danej porze. 

Dozownik karmy powinien być wyposażony w antypoślizgowe stopki. Ograniczają one ruchy urządzenia podczas korzystania z niego. Aby zapewnić jeszcze większą higienę, warto położyć pod sprzęt specjalne maty. Są estetycznie wykonane, mają różne wzory i kolory, dzięki czemu ładnie się prezentują i zdobią wnętrze. Dobrym rozwiązaniem jest zakup dozownika z przezroczystymi ściankami. Dzięki temu na bieżąco, bez zbędnych dodatkowych czynności będzie się kontrolowało stan zapasów pokarmu na kolejne dni. Funkcjonalność i wygoda użytkowania dozownika karmy ułatwia psu i człowiekowi codzienne życie.

Jakie są korzyści ze stosowania dozowników karmy?

Za dozownikami karmy przemawia wiele korzyści. Stanowią bardzo designerskie akcesorium. To gratka dla fanów gadżetów. Zabezpieczają ponadto pokarm przed ingerencją ze strony owadów i zanieczyszczeniami znajdującymi się na podłodze, ale także blokują psu dostęp po większą ilość pokarmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierząt otyłych. Bardziej nowoczesne modele wyposażone są w wagę, która odmierza dokładnie porcje pokarmu. Na uwagę zasługuje fakt, że dozowniki przedłużają świeżość karmy. Modele przeznaczone do karmy mokrej wyposażone są w funkcję schładzania. Najczęściej zapewniają to regularnie wymieniane specjalne wkłady. Na rynku znaleźć można nawet modele sterowane smartfonem czy z możliwością nagrywania głosowego przywołania pupila przez opiekuna na posiłek.

Podawanie karmy przez zabawę

Pewną część karmy albo przekąski można serwować psu w formie zabawy z użyciem tzw. kuli smakuli. Pupil, potrząsając zabawką, wpływa na stopniowe wysypywanie się pokarmu. Nie dość, że forma ta zapewni zwierzęciu radość, to ograniczy łakome połykanie karmy i rozwinie inteligencję – uczy wydostania smaczków z wnętrza zabawki.