Cienie pod oczami – skąd się biorą?

Podstawą skutecznej walki z cieniami pod oczami jest poznanie przyczyny ich powstawania. Jest ich wiele! Zazwyczaj podkrążone oczy są spowodowane zmęczeniem i niehigienicznym trybem życia. Cienie pod oczami pojawiają się po nieprzespanych nocach, kiedy jesteśmy zestresowani, nie odpoczywamy tyle ile potrzebujemy, nie pijemy wystarczająco dużo wody lub źle się odżywiamy. Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu też nie pomaga. Jeżeli położymy się późno spać, a przy okazji w ciągu dnia nie piliśmy odpowiedniej ilości wody i jedliśmy niezbyt zdrowo, następnego dnia będziemy mieć opuchnięte i podkrążone oczy. Spowodowane jest to zatrzymaniem wody pod skórą.

Jeżeli nie tryb życia jest powodem ciemniejszej skóry pod oczami, to mogą to być niektóre choroby. Skóra pod oczami reaguje na niedobory, więc problem z cieniami pod oczami może być objawem anemii. Należy wtedy zrobić badania krwi i skonsultować je z lekarzem, żeby wykluczyć ten powód. Długotrwale podkrążone oczy mogą też być spowodowane niedoczynnością tarczycy, problemami z nerkami lub zakażeniami pasożytniczymi. W każdym z tych przypadków cieniom pod oczami towarzyszyć będą inne niepokojące objawy. Wtedy konieczna jest konsultacja lekarska.

Cienie pod oczami – jakich składników aktywnych używać?

Skóra wokół oczu to bardzo delikatny obszar, od 5 do 7 razy cieńszy niż reszta twarzy. Poddawany jest ponad 10 000 mrugnięć dziennie. Dlatego wymaga większej uwagi i dokładnej pielęgnacji.

W pielęgnacji okolic oczu warto postawić na kwas hialuronowy. Jest on mocno nawilżającym składnikiem aktywnym, a do tego spowalnia objawy starzenia się skóry. Daj też szanse kofeinie, ale nie w wersji do picia. Kosmetyki z zawartością kofeiny poprawiają mikrokrążenie i usuwają cienie i worki pod oczami. Doskonale sprawdzą się też kosmetyki bogate w witaminę C, która ma właściwości rozjaśniające i również działa przeciwstarzeniowo. Warto również wypróbować zioła, które łagodzą opuchnięcia i redukują cienie pod oczami, na przykład rumianek lub nagietek.

Cienie pod oczami – jak się z nimi uporać?

Walka z cieniami pod oczami jest wielotorowa. Oczywiście najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Należy dbać o odpowiednią ilość snu, dobrą dietę bogatą w witaminy K, B i C, warzywa i owoce oraz dobre tłuszcze. Pij odpowiednią ilość wody i napary z ziół, które odpowiadają za pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu. Unikaj alkoholu, papierosów i przetworzonej żywności. Dbaj o równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Zawsze, niezależnie od pogody zabezpieczaj twarz kremem z filtrem SPF.

Poza dbaniem o zdrowy tryb życia, warto też zadbać o pielęgnację skóry w okolicach oczu, która również będzie zapobiegać powstawaniu sińców pod oczami. A w przypadku, kiedy oczy mimo wszystko będą podkrążone pomoże się z problemem. Najważniejszy jest dobór odpowiednich kosmetyków. Wybierajmy te, które są bogate w witaminę C, mocno nawilżający kwas hialuronowy lub poprawiającą krążenie kofeiną.

Do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto też dodać masaż okolic oczu. Można go wykonywać palcami, które wcześniej zamoczymy w zimnej wodzie, zimnymi łyżeczkami lub mineralnymi masażerami. Płytki Gua Sha lub rollery mineralne, wcześniej schłodzone w lodówce, od razu poradzą sobie z niechcianą opuchlizną i sińcami. Ich zimno ukoi skórę i poprawi krążenie. Efekty gwarantowane.

Świetnym domowym sposobem na pozbycie się cieni pod oczami są okłady z rumianku lub zimnego ogórka. Rumianek rozjaśni skórę i złagodzi podrażnienia, a zimny ogórek poprawi krążenie i zmniejszy fioletowe sińce pod oczami.  

Sprawdź też: