To popularne pnącze o pięknych barwnych kwiatach rośnie niemal na każdym stanowisku i jest łatwe w uprawie.

Powojnik - gatunki

Są powojniki wczesne i późne, wielko- i drobnokwiatowe, smukłe i rozkrzewione. Mogą one zaspokoić najróżniejsze wymagania i dogodzić najwybredniejszym gustom. Powojnik ‘Piilu’ zadziwia mistrzowską zdolnością do przemian. Na początku czerwca otwierają się zwiewnie lekkie, pełne kwiaty, natomiast we wrześniu na pędach pnącza pojawiają się kwiaty pojedyncze, ale równie piękne. W bogatym zbiorze są zarówno delikatniejsze odmiany, jak np. ‘Venosa Violacea’, które nie należą do zbyt witalnych, jak i rozrastające się mocno, np. odmiana ‘Rubens’, czy wdzięcznie surowe, np. powojnik ‘Huldine’.

Szczególną grupę tworzą niepnące powojniki bylinowe, które osiągają tylko od 60 do 120 centymetrów wysokości. Ponadto rozróżnia się formy kwitnące wiosną, latem i jesienią. Odmiany niepowtarzające kwitnienia, jak ‘Rouge Cardinal’, kwitną nieprzerwanie od czerwca do września.

Odmiany powtarzające kwitnienie kwitną najpierw w maju/czerwcu, a później jeszcze raz w sierpniu/wrześniu. Kwiaty mają kształt gwiazdek i są wybarwione na różne kolory. Liście mają świeży, zielony kolor.

Najpiękniejsze gatunki Clematisów - sprawdź >>>

Powojnik - najlepsze stanowisko

Zależnie od odmiany powojniki można uprawiać na każdym niemal stanowisku. Idealne jest podłoże próchniczne i przepuszczalne. Podłoże w obrębie korzeni można ściółkować. Rośliny towarzyszące sadzimy w bezpiecznej odległości.

Powojnik - pielęgnacja

Zasadniczo wszystkie powojniki doskonale czują się w miejscach półcienistych. Niektóre odmiany, jak np. ‘Jackmanii’, tolerują także pełne nasłonecznienie. Powojniki nie mają nadzwyczajnych wymagań i mogą rosnąć niemal w każdej ziemi. Są natomiast bardzo wrażliwe na nadmiar wody w podłożu. Na złe warunki szybko reagują gniciem korzeni i więdnięciem pędów. Na ciężkich glebach, przed posadzeniem pnącza, należy na dnie dołka ułożyć warstwę drenażową z piasku lub żwiru. Gleby piaszczyste w zasadzie nadają się do uprawy powojników. Przed sadzeniem należy jedynie zwiększyć ich możliwości magazynowania wody przez dodanie kompostu. W kwietniu pnącza zasilamy nawozem pełnoskładnikowym. Coroczne cięcie na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji potrzebne jest odmianom kwitnącym w lecie, jak np. ‘Niobe’, które łatwo tracą liście w dolnych częściach pędów. Natomiast powojniki kwitnące wcześnie, np. ‘Rubens’, prześwietlamy już po okresie kwitnienia. W pierwszym sezonie jesienią młode powojniki przycinamy na wysokość 20 cm. Taki zabieg sprzyja mocniejszemu rozkrzewianiu się pnączy, a więc także bujniejszemu kwitnieniu.

Sposób i termin cięcia zależą od gatunku powojnika

Gatunki wczesno kwitnące
 jak powojnik górski, alpejski, w zasadzie nie muszą być przycinane. Ich pąki zawiązują się w roku poprzedzającym kwitnienie. Ścinanie pędów zimową porą prowadzi do tego, że powojniki słabo kwitną, za to bujnie się rozrastają. Jeżeli pnącze zbytnio się rozrośnie, zaraz po kwitnieniu (czyli mniej więcej w czerwcu) wycinamy zbędny pęd. Jest to też dobry czas, by silnym cięciem odmłodzić starsze okazy.

Mieszańce kwitnące dwa razy do roku
kwitną wiosną na ubiegłorocznych pędach z zawiązanymi pąkami, a później, po raz drugi, późnym latem na pędach jednorocznych (wykształconych w roku bieżącym). Aby uzyskać równowagę w obfitości kwitnienia w obu terminach, w listopadzie lub grudniu skracamy o połowę wszystkie pędy. Słabe cięcie wpływa korzystnie na siłę kwitnienia wiosennego, mocne zaś letniego.

Gatunki kwitnące latem
np. powojnik włoski i niepowtarzające kwitnienia mieszańce, tworzą pąki kwiatowe na młodych, tegorocznych pędach. Silne cięcie w listopadzie lub grudniu na wysokości 20-50 cm nad ziemią pobudza powojniki do intensywnego wzrostu wiosną. Wówczas i kwitnienie jest znacznie bujniejsze. Brak cięcia powoduje, że pnącza bardzo słabo rosną i źle kwitną.

Termin kwitnienia można sztucznie opóźnić. Aby uzyskać ten efekt, w kwietniu/maju 20-30-centymetrowe pędy należy skrócić o połowę. Po 2-3 tygodniach rośliny odbijają, zaczynając kwitnienie z pewnym przesunięciem w czasie. Powojniki niepowtarzające kwitnienia w drugiej połowie lata zdobią ogród puszystymi owocostanami.

-------------------------------------------------------------------------------------

źródło: www.mojpieknyogrod.pl