Ćma bukszpanowa to niewielki szkodnik, który od kilku lat chętnie odwiedza nasze ogrody. Jak sama nazwa wskazuje, ćma atakuje bukszpan i może doprowadzić do ich zamierania. Jak radzić sobie z ćmą bukszpanową? Czy można uratować zaatakowane krzewy? Podpowiadamy!

Ćma bukszpanowa – skąd pochodzi?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pochodzi ze wschodniej Azji. Nazwę zawdzięcza swoim upodobaniom żywieniowym. W Europie ćma pojawiła się już kilkanaście lat temu, jednak w Polsce została zaobserwowana dopiero w 2015 roku. Prawdopodobnie przybyła do nas wraz z roślinami przywożonymi zza granicy i tym samym zagościła w naszych ogrodach. Niestety jej obecność nie zwiastuje nic dobrego, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i co zrobić, aby uratować przed nią bukszpany. 

Ćma bukszpanowa – wygląd owada

Najniebezpieczniejsze są gąsienice ćmy, ponieważ to one zjadają bukszpan. Są zielone z czarnobiałymi paskami po bokach. Dorosły owad jest duży, ma brązowe lub biało-brązowe skrzydła. Jest wtedy niegroźny. Jednak musimy uważać, ponieważ dorosła samica składa na bukszpanie liczne, żółte jaja, z których wylegają się następnie kolorowe gąsienice.

Ćma bukszpanowa – jak wygląda inwazja?

Zaraz po wylęgu gąsienice ćmy zaczynają zjadać liście i w krótkim czasie pozostawiają po sobie rozległe gołożery. Zaatakowane krzewy wyglądają nieestetycznie i po pewnym czasie całkiem zamierają. Owad bez problemu może zniszczyć całe bukszpanowe żywopłoty i dlatego trzeba z nim walczyć jak tylko zauważymy jego obecność. Walka ta nie należy do najprostszych.

Po pierwsze ćma nie ma zbyt wielu naturalnych wrogów. W Azji jest zjadana przez szerszenie, które w Europie prawie nie występują. Dodatkowo gąsienica zjadając bukszpan gromadzi w swoim ciele toksyny i tym samym staje się nieatrakcyjna dla ptaków.

Ćma umieszczając jaja, robi to wewnątrz krzewu przez co są trudne do zauważenia. Co więcej w ciągu jednego sezonu ćma może wydać dwa lub trzy pokolenia. Oznacza to, że pierwsze pojawi się na przełomie kwietnia i maja, a kolejne latem.

Ćma bukszpanowa – jak z nią walczyć?

W walce z ćmą bukszpanową dużą rolę odgrywa profilaktyka. Jeżeli systematycznie i dokładnie będziemy sprawdzać nasze krzewy, będziemy mogli dostrzec szkodnika zanim zdąży poważnie zaszkodzić. Owad początkowo żeruje we wnętrzu krzewu, dlatego dokładne przeczesywanie rośliny jest kluczowe. Zdecydowanie łatwiej będzie ją dostrzec na wczesnym etapie rozwoju, ponieważ jest wtedy jaskrawozielona. Aby mieć pewność, że naszym szkodnikiem jest właśnie ćma bukszpanowa, musimy szukać oprzędów pokrywających pędy i gałązki roślin. Jest to delikatna, lepka pajęczyna.

Zobacz również:

Jeżeli znajdziemy na naszym bukszpanie niechcianego lokatora, musimy pozbyć się gąsienic i poczwarek. Są one gładkie i jasnozielone. Znajdują się w kokonach przymocowanych do liści rośliny.

Ćma bukszpanowa – metody zwalczania

Jeżeli bukszpan nie jest duży, a gąsienice udało nam się wykryć wcześnie, możemy spróbować metody mechanicznej. Pod krzewem układamy folię i potrząsamy krzewem tak, aby spadły na nią owady. Zebrane gąsienice musimy zniszczyć, a zabieg powtórzyć jeszcze kilka razy tak, aby usunąć wszystkie szkodniki. Pomocne będą także pułapki i tablice lepowe, które możemy rozwiesić w ogrodzie od wiosny do jesieni. Innym sposobem jest zniechęcenie owadów do żerowania za pomocą opryskiwania roślin preparatem na bazie wrotyczu. Możemy także wykorzystać inne środki przeciwko gąsienicom.

Sprawdź też: