Czym jest Celebracja?

Szybki styl życia sprawia, że przechodzimy automatycznie z jednego projektu w drugi, brakuje nam czasu na świętowanie. Nie mamy świadomości, że warto zatrzymać się na chwilę, aby uczcić daną chwilę. Zwrócić uwagę, że ukończyłyśmy projekt, który początkowo wydawał się nam nieosiągalny, a my zrobiłyśmy to! Włożyłyśmy często w niego swój czas, umiejętności, chęci, aby okazał się sukcesem.

Celebrowanie sukcesu podnosi jego rangę do ważniejszej niż zazwyczaj, czyni daną chwilę niezwykłą i wyjątkową. Świętowanie sprowadza się do docenienia momentu, chwili. Nasz mózg potrzebuje wyróżnienia by wiedzieć, że daną sytuację warto docenić, siebie warto docenić bo zrobiłyśmy coś ważnego dla siebie, innych.

Co daje nam świętowanie małych sukcesów?

Dbanie o uważność swoich sukcesów podnosi motywację, ekscytację, poczucie pewności siebie i wartości. Masz większe poczucie sprawczości za czym idzie podniesienie się Twoja wartość w Twoich oczach.

„Jedną z tajemnic szczęśliwego życia, są nieustanne maleńkie uczty”

(Iris Murdoch)

Zobacz również:

5 powodów dlaczego warto świętować (podkreślać) swoje sukcesy?

1. Docenianie sukcesu, ważnego momentu to jeden z kluczowych czynników naszych kolejnych sukcesów, aby nam się chciało przeskakiwać z radością przez kolejne wyzwania.

2. Świętowania podnosi naszą energię, poprawia humor.

3. Celebracja buduje nasze poczucie wartości i pewność siebie. Zauważamy nasze nawet najmniejsze kroki w stronę obieganego celu. Daje poczucie, że każde kolejne wyzwanie jest możliwe do osiągnięcia.

4. Kieruje uwagę na rzeczy, które zrobiliśmy, podnosi ich rangę.

5. Skupiamy się na obecnej chwili cieszymy się będąc "tu i teraz".

 

Uważność na dokonania pomaga zaprzyjaźnić się ze zmianą

Boisz się zmian? Masz obawy przed nowym krokiem w związku, podjęcia rozmowy o nową pracę? Jednym z ważnych nawyków, który pomoże Ci otworzyć się na zmianę, pozwoli Ci przejść przez nią delikatniej jest Celebracja. Celebracja połączona z wykonywanymi zadaniami powoduje, że chcemy zmianę w swoim życiu bardziej, żeby móc nagradzać się. Na końcu felietonu mam dla Was ćwiczenie, możecie je stosować wykonując codzienne zadania, które nie należą do najprzyjemniejszych.

 

Kiedy możesz świętować proces zmian?

  • Podejmujesz decyzję o zmianie - CELEBRUJ
  • Pierwsze kroki w kierunku „Nowego” - CELEBRUJ
  • Ważne momenty - CELEBRUJ
  • Zakończenie zmiany - CELEBRUJ

Celebracja i wdzięczność to jedność, razem osłabiają nasze frustracje

Wdzięczność wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a według niektórych prowadzonych w tym zakresie badań, potrafi zwiększyć nasze poczucie szczęścia w życiu nawet o 25%.
Szybko też przyzwyczajamy się to tego co już posiadamy i po prostu nie doceniamy wielu spraw. Jeśli chcesz być w życiu bardziej szczęśliwy pamiętaj o wdzięczności. Praktykując i odczuwając wdzięczność zaczniesz dostrzegać i doceniać to co jest pozytywne.

Celebracja to proces, trzeba się jej nauczyć, poczuć jej smak. To też wybór, że zamiast siedzieć i oglądać wieczorem seriale bierzesz kartkę i piszesz. Wypisujesz wszystkie rzeczy za które jesteś wdzięczna, które warto celebrować.

Ćwiczenie

Wypisz 5 rzeczy, które zrobiłaś w ostatnim tygodniu i zapomniałaś o ich celebracji

Zapisz sytuacje i celebracje np.

Moja sytuacja: codzienne planowanie kolejnego dnia przez tydzień (uruchomiłam motywację) - moja celebracja: Kawa ze sobą. Pobycie w swoim towarzystwie bez rozpraszaczy (mediów społecznościowych, telefonu).