Co jedzą jeże na wolności?

Jeże to bardzo pożyteczne zwierzątka. Zjadają ślimaki i inne ogrodowe szkodniki. Coraz częściej możemy spotkać je w miastach, dlatego warto wiedzieć czym je dokarmiać.
Jeże na dobrą sprawę są wszystkożerne. Żywią się dżdżownicami, ślimakami, małymi płazami i ssakami, a także jajami ptaków. Głównym źródłem ich pożywienia są owady. Zdarza im się jeść owoce i warzywa, ale tylko kiedy nie mogą znaleźć nic innego.

Czym karmić jeża?

W sklepach zoologicznych można kupić świerszcze, mączniki, karaczany i będą  one bardzo bliskie temu, co jeże jedzą normalnie. Jeżeli nie chcesz kupować żywych owadów, dostępne są gotowe mieszanki przystosowane specjalnie dla jeży. Można podawać im resztki z naszych stołów. Najlepszy będzie kurczak. Pamiętaj o pokrojeniu lub zmieleniu mięsa, ponieważ z dużymi jeż nie da sobie rady. Możesz dodać do tego posiekany ser cheddar, orzeszki ziemne i rodzynki. Jeże świetnie przyswajają pożywienie innych zwierząt domowych, na przykład kotów. Pokarm powinien być świeży i miękki, aby nie miał problemu z jedzeniem. Podając warzywa, na przykład marchewkę, ugotuj ją albo zetrzyj na tarce. Podając jedzenie przeznaczone dla innych zwierząt, powinna być ogrzana do temperatury pokojowej.

Pamiętaj, że jeże potrzebują dużo czystej wody.  Najlepsza będzie źródlana, niegazowana z butelki. Woda z kranu może mieć za dużo chloru. Nie powinno podawać się im mleka, ponieważ może powodować biegunkę. Jeże są zwierzętami żerującymi nocą, dlatego pożywienie dawaj im późnym wieczorem lub nocą. Jeżeli ranem zostaną resztki, zabierz je.

Jak uratować jeża?

Jeżeli znajdziesz jeża, który wygląda na opuszczonego i chorego, pomóż mu. Osłabiony jeż wymaga fachowej opieki, dlatego warto zabrać go do weterynarza. To, jak często jeż powinien być karmiony, zależy od jego wagi i wieku. Weterynarz pomoże nam to ustalić. Na przykład jeż ważący około 120 gram może jeść pokarm przeznaczony dla kotów i zmielone mięso.

Brak apetytu u jeża

Wystraszony i osłabiony jeż może nie mieć apetytu. Możesz podawać mu wysokokaloryczny pokarm w proszku, specjalny dla zwierząt wymagających pomocy. Jeżeli nie będzie w stanie sam zjeść takiej papki, pomóż mu używając strzykawki. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć opinii weterynarza, który na pewno doradzi nam, co zrobić w zaistniałej sytuacji.