KOLOR CZERWONY

Jak jesteśmy postrzegane?
Osoby lubiące ubierać się w czerwień już na pierwszy rzut oka dają wyraźny sygnał: jestem pewna siebie, odważna, bez kompleksów. Wrażenie, jakie robią na innych, związane jest też z kreatywnością. Osoby ubierające się w czerwień mają zwykle mnóstwo pomysłów, czerpią z życia pełnymi garściami. Ale też niekiedy wydają się agresywne, nadpobudliwe. Dlatego najlepiej dozować czerwień, zakładając ją na siebie w dodatkach. Lepiej unikać stylizacji total look w tym kolorze. Czerwony w dodatkach sprawia, że jesteśmy postrzegane jako osoby zdecydowane i przebojowe.
Kiedy pomoże?
Gdy potrzeba nam energii i motywacji. Kiedy pragniemy odzyskać chęć życia i poczucie własnej wartości. Czerwień jest też idealna do pobudzenia namiętności w związku, przyciąga płeć przeciwną. Sprawdza się również przy zmianach życiowych – zawodowych, uczuciowych. Przyciąga pieniądze, pomaga odnosić sukcesy.

KOLOR CZARNY

Jak jesteśmy postrzegane?
Ubrane w czerń jawimy się światu jako osoby interesujące i pełne tajemnic. Pod czernią skrywamy kompleksy, próbujemy pokazać ludziom, że jesteśmy bardziej pewne siebie, niż naprawdę się czujemy. Choć w wielu krajach to kolor żałoby, na co dzień kojarzony jest przede wszystkim z wyciszeniem, zadumą, skupieniem, ale również dojrzałością. Ubrane na czarno dajemy sygnał otoczeniu, że chcemy być traktowane z szacunkiem, ale też dystansem. Domagamy się docenienia naszej pozycji, zaznaczamy władzę, ale też często onieśmielamy otaczających nas ludzi.
Kiedy pomoże?
Gdy – narażone na silne stresy – chcemy wzmocnić swoją odporność i wytrzymałość. Kiedy potrzebujemy spokoju, wyciszenia, odseparowania się od silnych bodźców. Czerń pozwala zachować dystans do spraw dziejących się wokół. Nie należy jej jednak nadużywać, bo w nadmiarze działa dołująco. Wiąże się z dyscypliną, wytrwałością i szacunkiem.

KOLOR BIAŁY

Jak jesteśmy postrzegane?
Biel kojarzy się z niewinnością i czystością. Osoby, które noszą ten kolor, postrzegane są jako szczere, prostolinijne, optymistycznie nastawione do życia, ale też zdyscyplinowane, uporządkowane, odważne i kompetentne.
Kiedy pomoże?
Białe ubrania są jak parasol ochronny przed złymi emocjami. Warto sięgać po nie w stresującym dniu, gdy musimy spędzić czas z ludźmi, którzy działają na nas niczym wampiry energetyczne. To też dobra barwa dla osób zmagających się z obniżonym nastrojem oraz znerwicowanych, bo uspokaja, wzmacnia i poprawia samopoczucie. Ma w sobie energię poprawiającą koncentrację, dlatego wkładaj białe ubrania, ale też patrz na biały kolor, gdy potrzebujesz zebrać  myśli, wydostać się z chaosu otaczających cię spraw. Pamiętaj tylko, że biały w nadmiarze nie sprzyja szybkiemu zasypianiu. Sypialnię warto przełamać innym kolorem.

KOLOR NIEBIESKI

Jak jesteśmy postrzegane?
To kolor kojarzący się przede wszystkim z profesjonalizmem, nastawieniem na sukces i rozsądkiem. Gdy ubieramy się na niebiesko, zwłaszcza w błękity, jesteśmy postrzegane jako osoby lojalne, solidne i wierne. Ale uwaga: niebieski noszony w nadmiarze daje jednak efekt chłodu emocjonalnego, a także wyniosłości oraz zdystansowania.
Kiedy pomoże?
Niebieski to idealny kolor do biura – pomaga w spokojnej i efektywnej pracy. Wychładza emocje, łagodzi nerwy. Usuwa stres związany z komunikacją z szefem i współpracownikami, ułatwia pewnie zabierać głos. Ma też swoje zastosowanie w sypialni. Dobrze przykrywać się niebieską pościelą, bo barwa ta pomaga przy problemach z bezsennością, relaksuje, obniża ciśnienie krwi. Wiele wróżek twierdzi nawet, że niebieski wywołuje prorocze sny.

KOLOR ZIELONY

Jak jesteśmy postrzegane?
Bardzo pozytywnie, bo zielony niesie w sobie spokojną, wyważoną wibrację. Osoby ubrane w zieleń wydają się innym rozsądne, niepoddające się łatwo emocjom. Inni często zwracają się do nich o radę.
Kiedy pomoże?
Gdy chcemy zdobyć szacunek otoczenia, a jednocześnie nie wyglądać na zbyt sztywną, nudną osobę. Ludzie noszący zieleń często mówią, że czują się szczęśliwi, stąd bierze się takie pozytywne skojarzenie z tą barwą.

KOLOR ŻÓŁTY

Jak jesteśmy postrzegane?
Żółty to kolor energii, optymizmu i witalności. Noszące go osoby są radosne, wygadane, otwarte na innych. Postrzegane jako zaradne i bezproblemowe. Często daje się im mniej lat, niż mają naprawdę, bo żółty odmładza.
Kiedy pomoże?
Gdy potrzebujesz użyć wyobraźni, wymyślić coś, działać kreatywnie. Ale też wtedy, gdy chcesz sobie dodać pewności siebie, poprawić nastrój. Dobrze jest wkładać jakiś żółty element garderoby na oficjalnie rozmowy – rekrutacyjne i te dotyczące zawierania umów finansowych. Żółty jest też dobrym kolorem dla osób podróżujących, bo zapewnia ochronę w drodze.

KOLOR BRĄZOWY

Jak jesteśmy postrzegane?
Jako osoby spokojne, wyważone, godne zaufania, przywiązujące dużą wagę do harmonii wewnętrznej i ekologii. Obca jest im agresja, nadpobudliwość, krzykliwość w komunikacji i chęć dominowania nad innymi. Cenią proste prawdy, szczerość, bliskie relacje z ludźmi (ale nie są postrzegane jako rozrywkowe), unikają sytuacji niemoralnych. Ludzie ubierający się na brązowo kojarzeni są też z miłośnikami zwierząt i orędownikami zdrowego stylu życia, zbilansowanej diety. Jeśli lubisz się ubierać w brązy, to znaczy, że nie chcesz rzucać się w oczy, często brakuje ci wiary w siebie.
Kiedy pomoże?
Gdy chcesz się wyciszyć, odetchnąć, poczuć się bliżej natury. Brąz uspokaja emocje, sprawdza się w nerwowych sytuacjach. Dobrze go też mieć w pokoju, w którym się uczymy, przyswajamy nowe informacje. Unikaj go za to w sypialni, bo studzi energię seksualną.

KOLOR POMARAŃCZOWY

Jak jesteśmy postrzegane?
Jako osoby optymistyczne, spontaniczne, ciepłe, lubiące ludzi, mające mnóstwo energii, nawet nieco szalone, cieszące się z życia i podchodzące do wyzwań z entuzjazmem. Jeśli zaś jakaś osoba ubiera się w bardzo jaskrawe odcienie pomarańczowego, może to świadczyć, że chce ona ukryć przed światem swoje głęboko zakorzenione lęki i trudne emocje.
Kiedy pomoże?
Przede wszystkim pomarańczowy pomaga w radzeniu sobie z odczuciem samotności, wyobcowania, spadku energii do życia. Pobudza, gdy jesteśmy ospałe, rozleniwione, przywraca dobry nastrój, wzmaga kreatywność, jasność myślenia. Otaczaj się pomarańczowym, gdy chcesz pobudzić swoją intuicję i zmysły. Gdy chcesz dodać sobie pewności siebie, roztaczać pozytywną energię, włóż pomarańczową bluzkę albo szal. Dobrze mieć ten kolor w sporej ilości w sypialni, ponieważ wyraźnie wzmacnia libido. Ułatwia pozbycie się uczucia zagubienia i żalu.

KOLOR RÓŻOWY

Jak jesteśmy postrzegane?
Ubierając się w elementy różowe, dajemy światu sygnał, że czujemy się wolne, niezależne, jesteśmy radosne, bezproblemowe, pewne siebie i chętnie korzystamy z przyjemności życia. Jasne, pudrowe odcienie różowego sygnalizują otoczeniu, że w naszym życiu ważne są subtelność oraz elegancja. Różowy działa niczym magnes – przyciąga ludzi i ułatwia budowanie związków.
Kiedy pomoże?
Jest idealny dla osób z niskim poczuciem własnej wartości. Dodaje pewności siebie, wzmacnia pozytywną energię, wyciąga z poczucia smutku i osamotnienia. Rozbudza ochotę na zabawę. Jest dobrym towarzyszem osób przeżywających kryzys wieku średniego, ponieważ odmładza. Jest to kolor doskonały do zrelaksowania się (dobrze mieć jego akcenty w łazience i sypialni), uwolnienia od złości i lęku. Różowy pobudza intuicję, podkreśla kobiecą energię i piękno.