Niby ślubu nie bierzesz z jego rodziną, tylko z nim, ale przecież twój mężczyzna nie jest znikąd. Ma wzorce, korzenie, wartości i nawyki wpojone przez najbliższych. Nawet jeśli zakochałaś się w mężczyźnie, który mówi, że chce być inny niż jego ojciec czy matka, pewne rzeczy będą w nim się odzywać. Nie musisz robić śledztwa, aby się zorientować, jakich zachowań i postaw wobec codziennych problemów możesz się spodziewać po partnerze. Wystarczy, że na wczesnym etapie znajomości odwiedzisz jego rodzinny dom. Przyjrzyj się, jaką funkcję pełni w nim matka, jak traktuje ją mąż, czy ich dom jest konserwatywny, czy dużo rozmawia się tu o pieniądzach, polityce, czy krytykuje się innych. Później wyobraź sobie, że za kilka lat taki będzie twój dom, który stworzysz z partnerem. Jeśli na tę myśl czujesz w sercu ciepło i spokój, to znaczy, że kierunek jest dobry. Zanim podejmiesz decyzję, czy w to wchodzisz, zobacz, jak interpretować konkretne obrazy z domu rodzinnego partnera.

Przyjrzyj się jego mamie, a dowiesz się o nim najwięcej

Gdy gra w domu pierwsze skrzypce

W jego domu to matka dominowała? Decydowała o najważniejszych sprawach, była zaradna, odpowiedzialna, jednocześnie nie znosiła sprzeciwu i podporządkowała sobie dzieci i męża? Taki układ sił sugeruje dwa modele, które twój partner może zechcieć przenieść do waszego życia. Pierwszy: jeśli wychował się w domu, w którym rządziła matka, od ciebie też może wymagać takiej postawy. Bądź gotowa na to, że chętnie przeniesie na ciebie poważne
decyzje rodzinne, będzie oczekiwał wsparcia i twojej dużej siły psychicznej. Drugi model: mężczyzna z dominującą matką to też duże prawdopodobieństwo, że w waszym związku zawsze będziecie we troje. Teściowa może się wtrącać, narzucać swoje zdanie, próbować załatwiać za ciebie wiele rzeczy, nawet kierując się dobrymi intencjami. Warto od razu stawiać granice niezależności – twojej i waszej z partnerem – względem jego rodziny.

Gdy wychowywała go bez ojca

Jeśli jego matka jest wdową, kobietą porzuconą przez męża albo taką, która sama zdecydowała o życiu w pojedynkę, najczęściej traktuje syna jak mężczyznę życia: on jest dla niej najważniejszy. Często żyje głównie jego sprawami, a przyszłą partnerkę syna „prześwietli na wylot”. Nie zdziw się, jeśli będzie w stosunku do ciebie nieufna, ale też zazdrosna o czas, który spędzasz z jej synem. Uzbrój się w cierpliwość, gdy będzie robić mu wymówki, że „już trzy dni nie odwiedzał matki, a na innych ma czas”. Będzie ci trudno wymóc na partnerze zdystansowanie się od matki, bo on ma poczucie winy wobec niej – w końcu los bardzo ją skrzywdził. Ale możesz za to od początku angażować partnera w sprawy waszego domu i spróbować zaprzyjaźnić się z przyszłą teściową, nie zakładając jej złych intencji. Jeśli ona będzie wiedziała, że jej syn jest w dobrych rękach, jest szansa, że przestanie go „wydzierać”.

Gdy zawsze była potulną „szarą myszką”

Przychodziłaś do jego domu i widziałaś, że matka prawie nie wychodziła z kuchni? Twój partner od razu siadał w salonie z ojcem, rozmawiali, oglądali mecz, a matka obsługiwała was, donosząc herbatę, ciasto, wymieniając talerzyki? Jeśli tak, to uważaj – ten model prawdopodobnie zobaczysz pod swoim dachem. Jeśli przez 20 lat twój chłopak widział matkę wyłącznie w roli kucharki, sprzątaczki, która dba o wszystkich, a o sobie myśli na końcu, nie oczekuj partnerskiego związku z równym podziałem obowiązków. Człowiek nie realizuje wzorców, których nie zna.

relacje-z-partnerem
Fotolia

Gdy nie miała na nic czasu, bo robiła karierę

Inteligentna, zadbana, ambitna i... ciągle zajęta. Gdy twój partner dzwoni do niej z życzeniami na urodziny, ona oddzwania następnego dnia, bo była w delegacji albo bawiła się ze swoim towarzystwem. Jeśli widzisz, że nie miała dla niego czasu ani ostatnio, ani w dzieciństwie, możesz się spodziewać, że twój mężczyzna może mieć problemy z emocjonalnym zaangażowaniem w związku, bo naturalnie boi się odrzucenia. Sytuacja jest lepsza, jeśli miał dobrą,
bliską relację z ojcem. Jeżeli zaś oboje rodzice byli raczej zajęci sobą, a brak czasu rekompensowali synowi pieniędzmi, czeka cię dużo pracy, żeby otworzyć partnera emocjonalnie i pokazać, że w związku może się czuć bezpiecznie. 

Co to oznacza, gdy twój partner bardzo troszczy się o matkę?

Traktuje ją z szacunkiem, okazuje miłość, pamięta o ważnych dla niej dniach, dba, aby nie zapomniała o wizytach u lekarza, zależy mu, żebyście się polubiły? Jednocześnie nie obarcza swoimi codziennymi problemami, ma własne życie, w które jej nie angażuje? Jeżeli twój ukochany zawsze bardzo troszczył się o matkę i nadal tak robi – to dobry znak. Wiele wskazuje na to, że zbudował z nią zdrową relację i ma silny wzorzec na budowanie podobnej z kobietą, z którą się zwiąże w życiu.

Gdy zawsze wszystko wie najlepiej

Wiedziała, na jakie studia powinien pójść, żeby mieć dobry start w przyszłość, wie, w którym sklepie są najlepsze promocje na kurtki zimowe, gdzie najbardziej się opłaca pojechać na wakacje i że dzieci powinny chodzić spać po dobranocce. Jeśli w domu rodzinnym partnera widzisz, że jego matka wszystkim wszystko radzi, a jej syn chętnie z tych rad do dziś korzysta, możesz się spodziewać dwóch rzeczy: po pierwsze, prawdopodobnie twój partner będzie się zwierzał matce z problemów małżeńskich i rodzicielskich, a po drugie, może od ciebie oczekiwać gotowych rozwiązań swoich problemów.

Sprawdź, jakim typem jest ojciec twojego partnera

Gdy jest niepodzielnym władcą rodziny

Nikt nigdy nie odważył mu się sprzeciwić. Często podnosił głos na bliskich, miał ostatnie zdanie, a do tego trzymał pieniądze i decydował, na co je wydawać. Jeśli w domu rodzinnym twojego partnera panuje taki model ojca, to nawet gdy syn go krytykuje, możesz być pewna, że – choćby nieświadomie – wiele zachowań ojca będzie powielał w relacji z tobą. Może być apodyktyczny, ale plus jest taki, że jeśli założy rodzinę, będzie dbał o jej byt.

Gdy trochę przypomina pana Dulskiego

Twój przyszły teść bardziej przysłuchuje się rozmowom, niż w nich uczestniczy? W domu to żona ma decydujące słowo, a on chętnie oddaje jej koronę i berło? Przy problemach rodzinnych i sporach chowa głowę w piasek, zwykle siedzi w fotelu z gazetą albo ogląda telewizję? Taka pozycja ojca w rodzinie sugeruje: twój partner albo od tego wyraźnie się odcina, nie szanuje ojca i będzie się starał być jego odwrotnością, albo – co bardziej prawdopodobne – nie będzie się rwał do roli głowy rodziny. To nie jest zła prognoza. Po prostu wejdziesz wtedy w rolę dowódcy.

ojciec-i-syn
Fotolia

Gdy jest fajnym, wyluzowanym gościem

Ojciec, który na wszystko pozwalał dzieciom. Podpisywał uwagi w dzienniczku w ukryciu przed matką, dawał słodycze po umyciu zębów i umiał pogadać z synem o marzeniach, pasjach i kolegach. Ma dobre relacje z żoną, głównie dlatego, że we wszystkim z nią się zgadza. Dziś, gdy spotyka się z synem, żartuje z nim, rozmawiają o pasjach, przyjemnościach. Taki ojciec nie pyta o problemy, bo nie chce o nich wiedzieć. Nie lubi czuć na sobie odpowiedzialności, ponieważ nie wie, co z nią robić. Jaki to znak dla ciebie? W codziennym życiu będziesz miała dobrego partnera, który nie robi problemów z byle czego. Będzie się dzielił z tobą obowiązkami, ale rozwiązanie trudnych problemów rodzicielskich czy finansowych chętnie zostawi tobie.

Gdy jest człowiekiem sukcesu

Widzisz, że jego ojcu się powiodło. Ma firmę, pieniądze albo prestiżowy zawód. Dzięki temu załatwił synowi dobrą szkołę, później pracę, wprowadził go w prominentne towarzystwo. A syn? Może być zakompleksiony i całe życie będzie próbował dorównać ojcu, udowadniając, że też potrafi, że coś znaczy. Wtedy masz prawo przypuszczać, że twój partner będzie (lub już jest) pracoholikiem, człowiekiem, któremu całe życie będziesz budować poczucie własnej
wartości. Ale może być i tak, że twój mąż będzie wygodnie korzystał z pracy, pieniędzy i układów ojca. Jeśli widzisz, że idzie tą drogą, możesz mieć z nim materialnie wygodne życie, ale weź pod uwagę, że nie jest nauczony dawania, lecz brania, i od ciebie również będzie oczekiwał pomocy na wielu frontach.