Spis treści:

  1. Seks po menopauzie - bolesny stosunek
  2. Seks po menopauzie - postępujące zmiany w ciele
  3. Seks po menopauzie - suche miejsca intymne
  4. Seks po menopauzie - mniejsze odczuwanie przyjemności
  5. Seks po menopauzie - obniżone libido

Seks po menopauzie - bolesny stosunek

Większość kobiet przechodzących menopauzę skarży się na dyskomfort, przechodzący w ból w trakcie seksu. Nieprzyjemne uczucie ma kilka przyczyn. Może być spowodowane brakiem odpowiedniego nawilżenia pochwy, czy powolnym zanikaniem sprężystości jej ścianek. Warto wtedy spróbować poeksperymentować sama ze sobą. Zbadaj punkty, które przynoszą ci przyjemność - spróbuj stymulować pochwę oraz łechtaczkę. Taka gra wstępna odbyta ze sobą pozwoli ci zrelaksować się. Możesz użyć do tego także lubrykantu, który zapewni też odpowiednią wilgotność miejsc intymnych w czasie stosunku. 

Przeczytaj:

5 nieoczywistych objawów menopauzy, o których każda kobieta powinna wiedzieć ->>

Seks po menopauzie - postępujące zmiany w ciele

Zmiany w ciele sprawiają, że niejedna kobieta staje się wrażliwsza, poddenerwowana i niepewna swojej atrakcyjności. Odbija się to na stosunku płciowym oraz jego braku. Grubsza talia, brak wyraźnie zaznaczonych bioder oraz obwisające piersi to jedne z oznak, które niekoniecznie są akceptowane przez kobiety po menopauzie. Bardzo ważne jest, aby móc poczuć się nadal atrakcyjną w oczach partnera. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w bieliźnie, która odsłania więcej ciała, wystarczy wypróbować bieliźniane kimono. To ciekawa propozycja dla wszystkich Pań, które chcą przyciągnąć uwagę partnera w łóżku.

Seks po menopauzie - suche miejsca intymne

Wraz z menopauzą przychodzi także wspomniana już, niechciana suchość pochwy. Bezpośrednią przyczyną jest niewystarczającą produkcją estrogenu, który odpowiedzialny jest za odpowiednią ilość wydzieliny pochwowej. Największą ulgę i pomoc przyniosą lubrykanty. Często należy poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepiej współpracującej z ciałem substancji. Najbardziej uniwersalne będą lubrykanty na bazie wody, choć można także spróbować z wersjami na oleju lub silikonie. Dostępne są także wersje zawierające śladowe ilości estrogenu, który ma za zadanie wesprzeć pochwę w produkcji wydzieliny. Ważne jest także, by w czasie stosunku pozwolić sobie na nieliczenie czasu - spokój, wolniejszy seks, długa gra wstępna - to recepta na walkę z suchymi miejscami intymnymi.

Seks po menopauzie - mniejsze odczuwanie przyjemności

Bardzo denerwującą przypadłością kobiet po menopauzie jest osłabienie się doznań i przyjemności, jakie niesie ze sobą stosunek.Wiele dojrzałych kobiet przestaje w efekcie osiągać orgazm. W tym przypadku pomocna może być dłuższa stymulacja miejsc intymnych poprzedzająca seks, lub dobrze dobrana zabawka erotyczna, która łatwiej i precyzyjniej dosięgnie czułych punktów. Obiegowa opinia głosi, że orgazm można osiągnąć jedynie przez seks, jednak aż 70% orgazmów jest wynikiem odpowiedniej stymulacji łechtaczki. Dlatego warto zaopatrzyć się w wibrator specjalnie zaprojektowany do działania na okolice właśnie łechtaczki.

Seks po menopauzie - obniżone libido

Menopauza często pokrywa się z okresem, gdy przeżywamy trudy rodzicielstwa, mamy na głowie kredyty, stresująca pracę, często dotyka nas wypalenie w niektórych sferach życia. To wszystko wpływa też na zmniejszony popęd seksualny - libido. Wiąże się to także z przyjmowaniem niektórych leków, a także zaniżona samoocena - menopauza może nieść ze sobą także wzrost wagi, czy nadmierną potliwość. Na te niechciane skutki menopauzy możesz zadziałać farmakologicznie, dlatego pamiętaj o wizycie u lekarza w odpowiednim czasie. O swoje libido możesz zawalczyć. Jeśli nie masz ochoty na seks, podejdź do kwestii intymności delikatniej - przez czułości, przytulanie się, pocałunki. Zwiększona intymność i spędzanie ze sobą czasu w ten sposób może rozbudzić chęć na stosunek. 

Pamiętaj, że menopauza to nie wyrok na życie seksualne i zabawy w łóżku. Jest wiele sposobów, by rozbudzić ogień i pokonać przeciwności, jakie stawia przed nami menopauza. Warto szukać dla siebie najlepszych sposobów, które dadzą nam przyjemność, za którą tęsknimy! 

Zobacz też:

Seks po menopauzie - postępujące zmiany w ciele2