Spis treści:

  1. Świąteczne kolory - czerwień
  2. Świąteczne kolory - biel
  3. Świąteczne kolory - zieleń
  4. Świąteczne kolory - złoto

Czerwień

To pierwsza barwa, która przychodzi na myśl, gdy mówimy o świętach. Czerwień króluje wśród świątecznych ozdób na choinkę i innych dekoracji, zdobi poinsecję (gwiazdę betlejemską), świąteczny stół, a nawet strój świętego Mikołaja. W niektórych językach (na przykład w hiszpańskim) „czerwony” jest synonimem słowa „kolorowy”, w innych (np. po rosyjsku) oznacza „piękny”. Według dawnych wierzeń czerwień była kolorem pozytywnej mocy, chroniącym przed złymi urokami. W chrześcijaństwie symbolizuje miłość Boga do człowieka i ofiarę Chrystusa na krzyżu. Niektóre odcienie czerwieni (szkarłat, purpura) są symbolem władzy i były zarezerwowane wyłącznie dla króla lub cesarza. Podobnie w kościele katolickim, kolor czerwony jest zarezerwowany wyłącznie dla kardynałów. Ten symbol nawiązuje do narodzin Chrystusa, który jest uznawany przez chrześcijan za króla. Czerwień ma mnóstwo znaczeń, często zupełnie przeciwnych, ale niemal we wszystkich kulturach wiąże się z pojęciem życiowych sił, ogniem, wojną, krwią, namiętnością i płodnością. Jest to barwa pełna ciepła i energii, która będzie bardzo wyrazistym akcentem w twoim domu. W zestawieniu ze złotem doda wnętrzom przepychu i bogactwa, a jeśli chcesz ją trochę stonować, okraś świąteczne dekoracje bielą.

Biel

Jest synonimem czystości i niewinności, a także odnowy życia duchowego. W symbolice chrześcijańskiej jest barwą chwały – w białych szatach przedstawianiu są aniołowie, święci oraz Chrystus podczas przemienienia na górze Tabor. Podobny wydźwięk mają stosowane w kościele białe szaty liturgiczne – ich kolor symbolizuje światło, czystość, radość i świąteczny nastrój. Są noszone przez kapłanów w okresie największych świąt – w tym właśnie Bożego Narodzenia. Biel nieodłącznie kojarzy się też ze scenerią polskich świąt: śniegiem, zimą, bożonarodzeniową szopką. Biel to także barwa światła, które również ma sporo symbolicznych znaczeń w kontekście Bożego Narodzenia. Szczególną rolę odgrywa zwłaszcza w kulturze skandynawskiej, co ma również wydźwięk w świątecznych wnętrzach i dekoracjach. Oszczędnie przybrana choinka w bieli, proste dekoracje z papieru i ciepłe, białe światełka – to kwintesencja świąt w stylu skandynawskim. Biel można połączyć właściwie z każdym kolorem. Najbardziej odświętnie wypada w towarzystwie złota lub srebra.

Zieleń

Zieleń to kolor życia, harmonii, uzdrowienia i symbol bliskości z naturą. To także symbol młodości i witalności oraz świeżości i odrodzenia, podobnego do wiosennych oznak budzącej się przyrody. Zieleń jest także określana jako kolor nadziei i jest jednym z symboli języka esperanto (którego nazwa dosłownie oznacza „mający nadzieję”). To barwa ważna nie tylko w chrześcijaństwie (zielone są m.in. szaty liturgiczne kapłanów noszone w niedziele i dni powszednie w ciągu roku), ale również w islamie – znajduje się na flagach wielu muzułmańskich krajów. Zieleń nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia – głównie za sprawą choinki. W wielu kulturach drzewo (zwłaszcza iglaste) jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Zielony kolor oznacza też spokój i harmonię. Przeprowadzone badania wpływu kolorów na ludzką psychikę wykazują, że zieleń ma kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i odstresowuje.

Zobacz również:

Złoto

Złoto ma bardzo szeroką symbolikę. To kolor słońca i światła, utożsamiany także z niebem (stąd często pozłacano dachy pałaców i świątyń oraz otoczenie świętych obrazów). Złoto symbolizuje splendor rajskiej światłości, duchowego pierwiastka i przymiotów Boga (m.in. boskiej mocy i mądrości). Jest najtrwalszym i najszlachetniejszym kruszcem, oznacza więc nieśmiertelność, doskonałość i wieczność. Złoty kolor to także symbol dobrobytu i bogactwa. Podkreśla uroczystość i nadzwyczajność święta, jakim jest Boże Narodzenie. Ubrana w tym kolorze choinka przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią ciepło i świąteczny przepych. Sprawdzi się we wnętrzach w stylu klasycznym lub glamour. Złote akcenty dodadzą też blasku aranżacjom skandynawskim – wystarczy wybrać jego matowe warianty, np. stare złoto, miedź lub mosiądz.