Jest symbole świąt i najpiękniejsza jest właśnie ta świeża, pachnąca. Jednak często już po kilku dniach choinka zaczyna więdnąc i traci swój blask. Co zrobić, aby choinka nie gubiła igieł?

Choinka – jak kupić?

Żywe drzewko jest w stanie przetrwać w pomieszczeniu aż do 5 tygodni. Ważne jest, aby była ona świeżo ścięta tuż przed zakupem. Ponadto przy wyborze warto kierować się wyglądem choinki – powinna być zielona, mieć elastyczne gałązki oraz intensywny zapach. Jeśli już podczas zakupu drzewko jest przesuszone, prawdopodobnie nie przetrwa ono świąt.

Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł?

Bez względu jaką odmianę choinki planujesz kupić, warto wcześniej zabezpieczyć ją przed późniejszym gubieniem igieł. Zastosuj odżywkę, którą wykonasz z prostych składników, które znajdziesz w kuchennej szafce. Na litr wody wsyp 2 łyżeczki cukru i 2 łyżeczki soli i dokładnie wymieszaj do rozpuszczenia. Podlewaj odżywką choinkę, a pozbędziesz się problemu przedwczesnego gubienia igieł. Rób to regularnie, aby nie doprowadzić do usychania korzeni - lepiej nalać więcej wody tak, aby dotarła do korzeni niż polać niewielką ilość na wierzch.

Przeczytaj też:

Kupujemy choinkę - na co zwracać uwagę ->>

Choinka w domu

Kiedy mamy już nasze wymarzone drzewko, należy je zahartować. Choinka jest przyzwyczajona do niskiej temperatury, dlatego warto przez kilka dni przechowywać ją w chłodnym pomieszczeniu, na przykład w garażu, aby zdążyła się przyzwyczaić do dużo wyższej temperatury. Istotne jest również jej systematyczne podlewanie.

Ubieranie choinki

Drzewko powinno przede wszystkim znajdować się w pomieszczeniu z dala od grzejników, piecyków bądź kominka. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, aby choinka utrzymała się dłużej. Samo dekorowanie choinki również jest istotne. Najlepiej sprawdzą się lampki LED – nie nagrzewają się zbyt szybko, a dodatkowo są energooszczędne. Gałązki bliżej czubka choinki zazwyczaj są delikatne, dlatego staraj się tam zawieszać lżejsze bombki, natomiast ciężkie na grubszych, mocniejszych gałązkach. Warto pomyśleć o dekoracjach świątecznych wykonanych własnoręcznie z papieru albo drewna – już samo jej tworzenie będzie świetną zabawą.

Zobacz również: