Wiele kobiet marzy, by mąż był wreszcie taki, jak sobie zamarzymy. Ale warto pamiętać, że samo marzenie jest czymś innym niż żądanie. Jeśli naprawdę mądrze kochamy, to pomagamy mężowi w rozwoju, wspieramy go, ale nie wymuszamy. Na przykład zakochałaś się w zabawowym, szalonym facecie, a po 10 latach zmuszasz, by chodził w garniturze i wszystkie wieczory spędzał w domu. Takie działanie jest skazane na porażkę, nie można z kogoś zrobić zupełnie innego człowieka. Ale mała modyfikacja jest zawsze możliwa, pod warunkiem że mąż jest na to gotowy. Warto zacząć od stworzenia mu odpowiednich warunków do tej zmiany.

Chcesz, aby on... stał się romantyczny

Niektórzy mężczyźni obdarowują kwiatami, mówią komplementy. Inni nie mają o tym pojęcia. Jeśli twój mąż zalicza się do drugiej kategorii, nie oznacza to, że mniej cię kocha.
SPRÓBUJ
Każdy z nas ma inny język miłości. Twój mąż może ją wyrażać poprzez działania, które ułatwiają ci życie: dbanie o twoje auto, opłacanie rachunków. Dostrzeż to. I zacznij swoim przykładem uczyć męża zmian. Czuły dotyk? Miły SMS? Fajny komplement? Im więcej okazujesz miłości, tym łatwiej mu odwzajemniać miłe gesty.

Chcesz, aby on... więcej zarabiał

Postawa wobec pieniędzy została w partnerze uformowana, zanim się poznaliście. I na wielką rewolucję w tym temacie nie ma co liczyć. Wczesne do- świadczenia związane z nawykami finansowymi rodziców decydują o tym, czy ktoś jest skąpy, skłonny do ryzyka, oszczędny czy potrafi pomnażać majątek.
SPRÓBUJ
Zaproponuj mężowi, by dokładnie przyjrzeć się domowemu budżetowi, gdzie są jeszcze rezerwy. Zastanówcie się wspólnie, co można więcej zrobić. Zamiast krytykować go: „Za mało zarabiasz!”, mów mężowi, że zasługuje na coś lepszego, że jest zdolny. Dodawaj mu odwagi do zmian. Może nadszedł czas, by się przebranżowić i poszukać bardziej opłacalnych na rynku ofert? Warto też pomyśleć o kursach doszkalających, które podniosą jego kwalifikacje.

Chcesz, aby on... był bardziej spontaniczny

„Gdyby tak mnie zaskoczył w ten weekend” – to typowa fantazja kobiet, ale mężczyznom może to wydawać się nieco mgliste. Oni są prostolinijni i nie lubią zgadywanek.
SPRÓBUJ
Warto powiedzieć konkretnie mężowi, że np. raz na dwa tygodnie chcesz, żeby kupił ci kwiaty, zabrał do kina czy na kolację. A on niech decyduje, kiedy to zrobi. Jeśli jednak chcesz często doświadczać czegoś nowego, rób to sama. Naucz się myśleć o swoich potrzebach i sama je zaspokajaj, zamiast karmić się frustracją, że mąż powinien to robić. Szkoda czasu na fochy, lepiej spełniać swoje marzenia.

Chcesz, aby on... schudł i poprawił kondycję

Nigdy nie uprawiał sportu. Zresztą kiedyś nie było mu to potrzebne, bo miał świetną sylwetkę. Ale teraz, gdy wszedł w wiek średni, nagle urósł mu brzuszek, sapie przy większym wysiłku. To, co kiedyś wydawało się cudownym apetytem na życie (jedzenie, drinki i zabawa), zaczyna przypominać szybką drogę do chorób. Jedno jest jednak pewne: nie możesz go wprost krytykować, bo poczuje się zraniony i zły. I na pewno odrzuci twoje słowa.
SPRÓBUJ
Propozycje zmian zacznij od rozmowy. Ale nie mów: „Zapuściłeś się, zrób coś z tym”, tylko zacznij od pozytywnego komunikatu: „Tak bardzo cię kocham, martwię się o twoje zdrowie. Może wybierzemy się na tenis/basen/rower?”. Podkreśl zalety takiego wspólnego wyjścia: wreszcie spędzicie czas tylko razem, przy okazji on zadba o zdrowie. Możesz też sama wybrać się na ulubiony ftness. Gdy mąż zobaczy, że zrzuciłaś kilogramy, jesteś szczęśliwsza i pełna energii, zainspiruje się i będzie chciał pójść w twoje ślady.

JAK ŚCIĄGNĄĆ PARTNERA Z KANAPY

Denerwuje cię, że on ciągle się wyleguje przed telewizorem. Nie reaguje na twoje uwagi. Co robić w takiej sytuacji?
Nie zakładaj, że wiesz, co stoi za takim zachowaniem męża
Może to wcale nie o lenistwo chodzi. Zdarza się, że ktoś ma bardzo trudny czas w pracy i nie umie się do tego przyznać. Zamyka się w sobie i próbuje odłączyć od problemów, wchodząc w świat telewizji czy komputera. Porozmawiaj o tym z mężem. Dopytaj, co się dzieje.
Zapisz męża na interesujący go kurs
Zastanów się, czego zawsze chciał spróbować. Może marzył o nurkowaniu, wspinaczce czy rajdowym jeżdżeniu. Na takim kursie będzie mógł realizować swoją pasję. Obudzi się w nim nowy duch.
Idź z mężem na randkę
Często mężatkom z długim stażem ten pomysł wydaje się absurdalny. „W tym wieku randka to jakaś głupota”. Ale psycholodzy twierdzą, że wspólne wyjście raz na jakiś czas umacnia związek. Partnerzy ładniej się ubierają, są skupieni tylko na sobie, okazują sobie czułość. Ale podstawowy warunek jest taki, że nie wolno rozmawiać o pracy czy dzieciach.
Przypomnij, co lubiliście razem robić
Być może chodziliście na tańce, rower, a może ze znajomymi graliście w brydża. W nawale obowiązków zarzuciliście te aktywności. Ale teraz, gdy dzieci są już odchowane, warto wrócić do tego, co wam sprawiało wspólną przyjemność.