Oto kilka domowych sposobów, by pozbyć się brzydkiego zapachu z butów.

Gazeta z dodatkiem olejku zapachowego

To dobra metoda w przypadku mocno przemoczonych butów, które przede wszystkim trzeba dokładnie wysuszyć. Zaraz po ich zdjęciu do środka wkładamy pomięte gazety, dokładnie wypełniając nimi wnętrze buta. Gazety dodatkowo skrapiamy octem lub olejkiem zapachowym, np. z mięty, goździków, drzewka herbacianego. Gazety co kilka godzin wymieniamy, do momentu, aż buty będą całkowicie suche.

Koci żwirek w skarpetce

Żwirek stosowany w kocich kuwetach świetnie chłonie wilgoć i wszelkie zapachy. Podobnie zadziała także w naszych butach. Najlepiej wsypać go do czystych skarpetek, a te włożyć na kilka godzin do środka obuwia.

Dezodoranty ze spiżarni

Na dezodoranty do butów nadaje się wiele artykułów spożywczych: np. herbata w torebkach (suche woreczki) i w listkach (zastosuj sposób ze skarpetkami) – jedno i drugie dla lepszego efektu można skropić olejkiem herbacianym. Działanie absorbujące wilgoć i brzydkie zapachy mają też m.in. kawa, soda oczyszczona i kwas borny, które wsypujemy do obuwia na kilka godzin. Ładny aromat nada butom włożona do środka skórka z cytryny.

Torebka z żelem krzemionkowym

Gdy zmieniamy obuwie poza domem (np. zimą w pracy), po jego zdjęciu warto włożyć do środka saszetki z krzemionkowym żelem (to te małe torebki z napisem „Silica gel”, które znajdujesz np. w pudełku z nowymi butami). Taki żel ma niezwykłe zdolności absorpcyjne; skutecznie rozprawi się z rozwijającymi się w wilgoci i cieple bakteriami i grzybami.

Przeczytaj: 15 zastosowań torebek z silica gel - zobacz do ilu rzeczy mogą się przydać ->>

Pochłaniające zapach wkładki

Przydatne są zwłaszcza w butach sportowych, ale również tych z tworzywa sztucznego, które szczególnie źle wchodzą w reakcję z potem. Zawierają pochłaniające wilgoć substancje – np. węgiel drzewny i różne środki bakteriobójcze, a także zapachowe. Wnętrze obuwia możesz także spryskiwać przeznaczonym do tego celu dezodorantem albo włożyć do butów zapachowe kulki z drewna cedrowego.

Zobacz również:

Zamroź bakterie

To metoda ekstremalna, ale -  jak wiadomo - bakterie nie lubią niskich temperatur. Włóż buty (ale nie mogą być skórzane!) w worek foliowy i wstaw na dzień lub dwa do zamrażarki.