Cosmopolitan przepis ma stosunkowo łatwy. Do jego wykonania jednak niezbędny będzie shaker, sitko oraz schłodzony kieliszek. Prawidłowy balans smaku pomoże zachować jigger, czyli miarka barmańska lub inne naczynie z podziałką.

Cosmopolitan - składniki

Odpowiedzi na podstawowe pytania o Cosmopolitan drink: jak zrobić i jakich składników należy użyć, można znaleźć na oficjalnej liście IBA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów). Potrzebne będzie:

  • 40 ml wódki cytrynowej,
  • 15 ml likieru Cointreau,
  • 15 ml soku z limonki,
  • 30 ml soku żurawinowego, 
  • kostki lodu,
  • możemy dodać plasterek limonki lub kilka kandyzowanych wiśni lub owoców żurawiny.

Cosmopolitan - przepis

Aby wykonać drink Cosmopolitan, składniki należy umieścić w shakerze, dodając kostki lodu, a następnie intensywnie potrząsać, by dobrze się połączyły. Kieliszek, w którym koktajl będzie serwowany, wcześniej dobrze jest wstawić na kilka minut do zamrażarki. Gotowy drink przez sitko barmańskie odcedza się do schłodzonego kieliszka (bez lodu) i dekoruje spiralką ze skórki pomarańczowej. Skórkę można zastąpić plastrem limonki.

Cosmopolitan - koktajl bezalkoholowy

Koktajl ma także swoją wersję bezalkoholową. W takim wariancie łączy się w shakerze sok żurawinowy, sok z limonki, sok z pomarańczy oraz syrop cukrowy. Niezbędny jest także dodatek lodu. Na dwie porcje soku z żurawiny należy wziąć po pół porcji pozostałych składników.

Niektórzy dla smaku dodają także dwie krople pomarańczowego bittersa, czyli aromatycznego dodatku barmańskiego na bazie alkoholu, wówczas jednak trzeba pamiętać, że nie będzie to już drink całkowicie bezalkoholowy.

Po wymieszaniu wszystkich składników należy umieścić je w schłodzonym kieliszku i udekorować kawałkiem spiralnie ściętej skórki pomarańczowej.