Cytaty o życiu - pozytywne

Pozytywne cytaty o życiu możemy znaleźć w książkach i filmach. Również wielkie osobistości często mówią rzeczy, które przechodzą do historii i stają się inspiracją dla kolejnych pokoleń. Oto nasze propozycje najbardziej pozytywnych cytatów o życiu.

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, bo wiedza jest ograniczona" (Albert Einstein)

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować". ( Jan Paweł II)

"Myślę, że głównym celem życia jest poszukiwanie szczęścia. To oczywiste. Bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie, czy wyznajemy taką, czy inną religię, wszyscy szukamy sposobu na polepszenie swego życia. Głównym motorem naszych działań jest więc dążenie do szczęścia…"  (Dalajlama)

"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jakby było kieszonkowcem, dziwką albo sprzedawcą losów na loterie; to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć!" (Carlos Luiz Zafon, Cień wiatru)

„Czy to nie przyjemnie, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie sprawia, że ja się tak cieszę życiem... świat jest taki ciekawy... Nie byłby taki ani w połowie, gdybyśmy wszystko o nim wiedzieli, prawda?” (Ania z Zielonego Wzgórza, L.M.Montgomery)

“Nawet mrok kiedyś przeminie. Wkrótce nadejdzie nowy dzień, a kiedy wzejdzie słońce, rozbłyśnie jaśniej, niż kiedykolwiek wcześniej” (Władca Pierścieni, Dwie wieże)

Zobacz również:

“Przeszłość może boleć. Ale daje nam wybór – albo będziemy od niej uciekać, albo wyciągniemy z niej lekcję” (Król Lew)

Cytaty o życiu - optymistyczne

Cytaty optymistyczne to przede wszystkim te, które nastrajają pozytywnie i motywują do działania! Świetnym pomysłem będzie wybranie kilku, napisanie na kartce i powieszenie w widocznym miejscu.

"Największe bogactwo, to robienie tego, co kochasz." (Colin P. Sisson)

"Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia." (Herodot)

"Każda porażka niesie w sobie ziarno równej lub nawet większej korzyści." (Napoleon)

"- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
- Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika."
  (Milne, Kubuś Puchatek)

"Na świecie istnieją podobno dwa rodzaje ludzi. Jedni kiedy dostają szklankę dokładnie w połowie napełnioną mówią:' Ta szklanka jest w połowie pełna'. Ci drudzy mówią:'Ta szklanka jest w połowie pusta'. Jednakże świat należy do tych, którzy patrzą na szklankę i mówią:'Co jest z tą szklanką? Przepraszam bardzo... No przepraszam... To ma być moja szklanka? Nie wydaje mi się. Moja szklanka była pełna. I większa od tej!'."  (Terry Pratchett, Prawda)

„I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu” – (Paulo Coelho, „Alchemik”)

"Szczęście można znaleźć nawet w najciemniejszych chwilach, jeśli tylko nosi się w sobie światło" - (Harry Potter i Więzień Azkabanu)

"Wiem, że szansa na sukces jest mała, ale czy to ważne? Odpowiedzi znajdujemy tylko wtedy, kiedy nie przestajemy próbować" - (Przed wschodem słońca)

"Każdy siniak to nowa lekcja, a każda nowa lekcja czyni Cię lepszym" (Gra o tron)

Cytaty o życiu - smutne

Smutne cytaty są równie piękne jak te pozytywne, zachęcają do refleksji i pokazują nam prawdę o życiu.

"Kto wie, że popełnił błąd i nie próbuje go naprawić, popełnia drugi błąd ."  (Konfucjusz)

"Smutek to najdziwniejsze z uczuć; czyni nas bezradnymi. Jest jak okno otwarte wbrew naszej woli – przy nim można wyłącznie dygotać z zimna. Z czasem jednak otwiera się coraz rzadziej i rzadziej, aż wreszcie całkowicie stapia się z murem."  (Arthur Golden)

"Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał."  (Edward Stachura)

"W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze." (Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru)

"Ludzie z wiekiem nie stają się lepsi, stają się tylko sprytniejsi. Kiedy jesteś starszy i mądrzejszy, to wcale nie przestajesz obrywać skrzydełek muchom, po prostu potrafisz wymyślić lepsze powody, żeby to usprawiedliwić." (Stephen King, Carrie)

"Ból nie jest dziełem Boga, lecz konsekwencją ludzkiej wolności." (Jaume Cabré, Wyznaję) 

Inspirujące cytaty o życiu

Czasami każdy z nas potrzebuje odpowiedniej inspiracji, żeby wziąć się w garść, zabrać do działania albo znaleźć sens, tam gdzie na pierwszy rzut oka go nie widać.

"Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go na życie cudzym życiem. Nie dajcie się schwytać w pułapkę dogmatu, która oznacza życie według wskazówek innych ludzi. Nie pozwólcie, by szum opinii innych zagłuszył wasz wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miejcie odwagę iść za głosem swojego serca i intuicji"  (Steve Jobs)

"Sukces nie ma nic wspólnego z tym, co osiągniesz w życiu lub zdobędziesz DLA SIEBIE. Jest on tym, co zrobisz DLA INNYCH." (Danny Thomas)

"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość."  (Budda)

„Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.”
Éric-Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża”.

„Cuda zdarzają się codziennie. Niektórzy w to nie wierzą, ale to prawda.” (Winston Groom, „Forrest Gump”)

„Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.” Walter Isaacson, „Steve Jobs”.

Mądre cytaty o życiu

Mądre cytaty o życiu dotyczą najczęściej przemijania oraz naprawiania błędów. Warto się nimi wspomóc w chwilach zwątpienia lub strachu. Szukajmy ich przede wszystkim w poezji, bo to ona najpiękniej dotyka tych najtrudniejszych tematów.

"Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz- a więc to jest piękne."

(Wisława Szymborska)

"Bije zegar godziny,
my wtedy mawiamy:
"Jak ten czas szybko mija!"
- a to my mijamy"

(Stanisław Jachowicz)

"Każdy przecież początek
to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń
zawsze otwarta w połowie."

(Wisława Szymborska)

Co jest najważniejsze w życiu?

Jeśli kiedykolwiek dopadnie nas zwątpienie jaką drogą iść i co jest w życiu najważniejsze to będzie to idealnie moment na sięgnięcie do niezwykłych cytatów o wartościach.

"Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała - dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała." (Jan Paweł II)

"W sumie jedyne rzeczy, które mają w życiu znaczenie, są cholernie proste. Rodzina, przyjaciele, bezpieczeństwo i zdrowie." (James Mardsen)

"Gdyby wszyscy moi przyjaciele skoczyli z mostu, ja bym z nimi nie skoczył. Stałbym na dole i czekał, żeby ich złapać". (Steve Berry, Paryska wendeta)

"Jedyne, co miało jakieś znaczenie, to to, że znalazłem mojego pierwszego przyjaciela, a tym samym zacząłem naprawdę żyć." (Tove Jansson,  Muminki. Księga druga)

Cytaty łacińskie

Szukając mądrości i prawdy życiowej warto sięgnąć do cytatów łacińskich.

Imperare sibi maximum imperium est - Rozkazywać sobie jest najwyższą władzą

Dies diem docet - Dzień uczy dzień

Carpe diem - Chwytaj dzień

Varium et mutabile semper femina - Kobieta zmienną jest

Cytaty o życiu - krótkie

Krótkie cytaty mogą być równie inspirujące, jak długie. Wszystko zależy od tego, czego w danej chwili potrzebujemy. Mogą pełnić rolę życiowych aforyzmów albo krótkich, pozytywnych drogowskazów.

"Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimś do łóżka, ale chcieć wstać następnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatę."(J.L.Wiśniewski, Samotność w sieci)

"Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka." (Dante Alighieri)

"Życie po prostu jest. Trzeba płynąć wraz z nim." (Jerry Brown)

"Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się." (Aldous Huxley)

"Nie widzimy rzeczy takimi, jakie są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy." (Anais Nin)