Zanim przystąpicie do czyszczenia ulubionej czapki, zapoznajcie się na oznaczeniach na metce, która znajduje się w czapce. To tam znajdują się symbole, które zdradzą nam w jaki sposób można czyścić czapkę oraz w jakiej temperaturze można ją prać. Jak rozszyfrować symbole na metce? Sprawdźcie tutaj!

Czapka z daszkiem – regularne czyszczenie

Kluczem do utrzymania czystej czapki na dłużej jest jej regularne czyszczenie. Najlepiej przecierać jej wnętrze gąbką lub szmatką namoczoną wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Następnie wystarczy zebrać powstałą pianę i pod małym strumieniem wody wypłukać czapkę. Jeżeli w daszku jest tektura to musimy na niego uważać.

Aby wysuszyć czapkę, najlepiej nałożyć ją na przedmiot przypominający kształt głowy, np. wazon lub klosz od lampy, aby się nie odkształciła.

Pamiętajmy jednak, że każde pranie czapki, bez względu na to jak delikatnie będziemy to robić sprawia, że delikatnie się ona odkształca i spiera.

Czapka z daszkiem – pranie w pralce

Pranie czapki w pralce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli daszek czapki nie jest z tektury, a na przykład z plastiku lub innego tworzywa sztucznego, które pod wpływem wody na przykład się nie złamie. Najlepszym programem do uprania czapki w pralce będzie program przypominający pranie ręczne.

Aby uprać czapkę w pralce trzeba wybrać delikatny program, najlepiej taki bez wirowania z niską temperaturą. Wysoka temperatura może sprawić, że czapka się skurczy, zdeformuje lub odkształci.

Jeżeli na pralce znajdują się liczne zabrudzenia, można namoczyć ją w wodzie z szarym mydłem lub delikatnym detergentem, a plamy same zaczną znikać. Jeżeli zabrudzenia są uporczywe, można delikatnie wyszorować je szczoteczką do zębów.

Zobacz również:

Czapka z daszkiem – jakich używać detergentów?

Aby mieć pewność, że na naszej czapce nie pojawią się zacieki lub białe smugi lepiej zrezygnować z proszku do prania i silnych detergentów. Najlepszym wyborem będzie płyn zmiękczający lub szare mydło., które łatwo można wypłukać.

Nie używaj produktów zawierających wybielacza, ponieważ czapka się odbarwi lub wyblaknie.

Jeżeli czapka nie wymaga prania w pralce to lepiej zrobić to ręcznie.