Zobacz w galerii, czego nie wolno wkładać do mikrofali ->>

Mikrofalówki już od wielu lat ułatwiają nam życie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Podgrzewamy w niej niemal wszystko, bo jest szybko i sprawnie. Jednak czasem zapominamy o tym, ze nie wszystko można włożyć do tego urządzenia. Wiele rzeczy czy potraw po prostu się do tego nie nadaje. A niektóre rzeczy mogą być wręcz niebezpieczne.

Bez problemu za to możemy podgrzewać w mikrofali jedzenie w pojemnikach niemetalowych. Na rynku dostępnych jest wiele pojemników bezpiecznych do stosowania w mikrofalówce. Trzeba jednak pamiętać, by przed podgrzaniem je otworzyć.

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Mikrofalówka działa na tej zasadzie, że cząsteczki wody w podgrzewanej substancji nagrzewają się poprzez drgania. Wytworzone ciepło przekazywane jest cząsteczkom podgrzewanej substancji. Wtedy też rośnie jego temperatura. To dlatego w mikrofalówce powinniśmy podgrzewać materiał, który ma w sobie wodę – w głównej mierze jest to po prostu jedzenie.
Fale elektromagnetyczne wnikają w żywność i wprawiają cząsteczki wody w drgania rotacyjne. A one powodują tarcie. W efekcie żywność staje się ciepła.

Po co jest obrotowy talerz w mikrofalówce?
Gdy potrawa obraca się wewnątrz komory, staje się równomierniej podgrzana.

Po co na drzwiczkach mikrofali jest metalowa siateczka z małymi otworami?
Dzięki nim fale są zatrzymywane w komorze urządzenia.

Zobacz też:

3 sposoby na szybkie czyszczenie mikrofali ->>