Spis treści:

  1. Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?
  2. Właściwości czosnku niedźwiedziego
  3. Czosnek niedźwiedzi - jak jemy?
  4. Czosnek niedźwiedzi: gdzie szukać?
  5. Jak samodzielnie wyhodować czosnek niedźwiedzi?

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Częścią jadalną czosnku niedźwiedziego są młode lancetowate liście, przypominające liście konwalii czy zimowitu jesiennego. Wyrastają z drobnych cebul. Wyłaniają się z ziemi wczesną wiosną, często przebijając zalegającą pokrywę śnieżną. Tworzą zielone łany, nad którymi unosi się intensywny, czosnkowy zapach. W maju, z pomiędzy liści, wyrasta długi pęd kwiatostanowy. Na jego szczycie pojawia się luźny, groniasty kwiatostan złożony z drobnych białych kwiatów. Po ustaniu kwitnienia roślina kończy wegetację i przechodzi w stan spoczynku.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Ta cenna roślina stosowana jest od dawna w medycynie ludowej. Właściwości lecznicze ma podobne, jak czosnek pospolity jest jednak bardziej lekkostrawna, oraz zawiera znacznie więcej leczniczych substancji. Dzięki zawartości siarki oczyszcza organizm z toksyn, działa wzmacniająco, bakteriobójczo i wykrztuśnie. Ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, oraz wspomaga organizm w walce z nowotworami. Usprawnia pracę jelit i ułatwia odchudzanie. Pomaga w leczeniu reumatyzmu. Ze względu na właściwości drażniące osoby cierpiące na choroby wrzodowe powinny unikać tej rośliny.

Czosnek niedźwiedzi – jak jemy?

Świeże lub suszone liście są świetnym dodatkiem do sałatek, kanapek, past czy zup. Od naszych wschodnich sąsiadów przywędrował przepis na czosnek kiszony. Jak go przygotować?

Pozbawione łodyżek liście siekamy lub zwijamy w ruloniki i umieszczamy w słoiku. Zalewamy solanką, taką jaką stosujemy do kiszenia ogórków, po czym zakręcamy słoik i ustawiamy w ciemnym miejscu. Po 2 tygodniach kiszonka jest gotowa. Teraz przechowujemy ją w lodówce. Kiszony czosnek wykorzystujemy jako przystawkę, dodatek do past kanapkowych oraz gulaszu.

Czosnek niedźwiedzi: gdzie szukać?

W stanowisku naturalnym można go spotkać w wilgotnych mieszanych lasach, w których dominują jesiony, olchy i graby. Wybierając się do lasu na zbiory należy pamiętać, że czosnek niedźwiedzi jest w Polsce objęty częściową ochroną. Można go zbierać wyłącznie w 3 województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. Nie wolno uszkodzić podziemnych cebul i koniecznie trzeba pozostawić na danym stanowisku nie mniej niż 75% populacji roślin. Liście czosnku zachowują swoje walory do czasu, aż zakwitną. Potem stają się łykowate i niesmaczne.

Jak samodzielnie wyhodować czosnek niedźwiedzi?

Na szczęście nie trzeba koniecznie wybierać się do lasu za zbiory - tę cenną roślinę można także samodzielnie wyhodować w ogrodzie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki zbliżone do tych leśnych. Konieczne będzie wilgotne i ocienione stanowisko z lekko kwaśnym i żyznym podłożem.

Czosnek niedźwiedzi świetnie sprawdzi się uprawiany w doniczce. Ustawiamy go w miejscu ocienionym, najlepiej w pomieszczeniu od strony północnej, i regularnie podlewamy. Co 2 tygodnie zasilamy nawozem wieloskładnikowym.