Nawilżanie to taki etap pielęgnacji, któremu nie poświęcamy za dużo uwagi. Przecież nakładanie kremu na buzię to żadna filozofia… a jednak! Ten etap pielęgnacji ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza skóra. Poznajcie 5 najczęściej popełnianych przez nas błędów, które sprawiają, że skóra będzie cierpieć.

Nawilżanie skóry – dlaczego to takie ważne?

To, że skóra potrzebuje wody, nie ulega żadnej wątpliwości. To właśnie woda odpowiedzialna jest za prawidłowy przebieg procesów komórkowych. Zapewnia też właściwą budowę włókien, które odpowiedzialne są za jej elastyczność oraz jędrność. Oznacza to, że nawilżanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry.

Nawilżanie skóry – najczęstsze błędy

Prawidłowe nawilżanie skóry wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu z nas trudno zachować balans między zbyt małym i zbyt obfitym nawilżeniem, które może prowadzić do powstawania zaskórników lub zbierania się nadmiernej ilości sebum. Sytuacji wcale nie ułatwia mnogość produktów na rynku, które odpowiadają na coraz to nowsze trendy pielęgnacyjne i coraz różniejsze potrzeby skóry. Nic więc dziwnego, że popełniamy błędy. Jakie są najczęstsze?

Nawilżanie skóry: źle dobrane kosmetyki

To zdecydowanie najczęstszy problem, który zna wiele z nas. Sięgając po krem często nawet nie poświęcamy chwili na to, aby zastanowić się, jaki mamy typ skóry. Zdarza się, że zamiast tego patrzymy na atrakcyjne promocje, reklamy czy polecenia gwiazd i influencerek. Dlatego też pierwszym krokiem przed wyborem kremu jest zastanowienie się, jaka nasza skóra jest. To może zdeterminować nie tylko o konkretnym produkcie, ale także o jego konsystencji i formule.

Jakie są najważniejsze zasady doboru kremu?

Kremy do skóry suchej: powinien być formułą z przewagą emolientów, czyli olejów oraz maseł. Doskonale sprawdzą się ceramidy, skwalan oraz kolagen, czyli wszystko, co „zamyka” wilgoć wewnątrz komórek i zapobiega utracie wody przez naskórek. Skóra sucha nie radzi sobie z zatrzymywaniem nawilżenia i w tym właśnie trzeba jej pomóc, wzmacniając jej barierę hydrolipidową.

Kremy do skóry mieszanej: najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie dwóch oddzielnych kremów. Najpierw lżejszego na całą twarz, a następnie bogatszego, tylko na suche partie. Wówczas cera będzie zbalansowana i optymalnie nawilżona.

Kremy do skóry tłustej i problematycznej: cera tłusta sama produkuje nadmiar sebum przez co ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na emolienty. Częściej dotyka ją problem odwodnienia i dlatego lepsze są dla niej kremy o lekkiej, żelowej konsystencji, ze składnikami wiążącymi wodę w skórze – np. kwasem hialuronowym, gliceryną, aloesem. Dobrze, jeśli zawierają dodatkowo substancje równoważące produkcję sebum, przeciwzapalne oraz antybakteryjne.

Nawilżanie skóry: myjesz twarz mydłem

Jeżeli myjesz skórę zwykłym mydłem, jak najszybciej przestań! Po jednorazowym umyciu nic się nie stanie, jednak długotrwałe kontynuowanie tego rodzaju pielęgnacji może mieć negatywne skutki dla skóry. Mycie cery wodą i mydłem powoduje wysuszenie, a jeśli jest to skóra tłusta – jej wysuszenie doprowadza dodatkowo do wzmożonej produkcji sebum. Zamiast wody, używaj płynów micelarnych, mleczka i toników. Dzięki temu utrzymasz odpowiednie pH skóry.

Nawilżanie skóry: wybierasz produkty bez sylikonów i parafiny

Rynek pełen jest kosmetyków naturalnych. Wiele z nas całkowicie zmieniło pielęgnację na kosmetyki bez dodatków tak zwanej chemii. Do tych ostatnich zaczęto zaliczać silikony oraz olej parafinowy, które rzekomo, mają szkodzić skórze. Najwyższa pora sprostować jednak ten mit. Oba te składniki są dla cery całkowicie bezpieczne i nie wchodzą z nimi żadne podejrzane interakcje. Co więcej, sylikony mogą wspomóc i ochronić skórę przed utratą wody. Parafina jest doskonałym składnikiem w pielęgnacji cery suchej, ponieważ nie wywołuje alergii, jest stabilna i skutecznie wzmacnia płaszcz hydrolipidowy.

Nawilżanie skóry: zła kolejność nakładania kosmetyków

Czy wiesz, że kosmetyki należy nakładać w odpowiedniej kolejności? Warto zacząć od produktów na bazie wody, a następnie wybrać te z zawartością oleju. Serum należy nakładać przed kremami. To od kolejności, w jakiej nałożymy kosmetyki zależy to, czy będą działać. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw kremów, zrób krótką przerwę i poświęć ten czas na masaż i wmasowanie produktu w skórę.

Nawilżanie skóry: rezygnacja z kremu pod oczy

Odpowiednio dobrany i regularnie stosowany krem pod oczy dodaje blasku i świeżości, a także poprawia ogólny wygląd całej twarzy. Warto wybrać preparaty, które mają w swoim składzie: nawilżający kwas hialuronowy, retinol pobudzający naskórek do regeneracji czy koenzym Q10 poprawiający jędrność naskórka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ skóra pod oczami najszybciej się starzeje i jest wyjątkowo delikatna. W tym miejscu nie ma gruczołów łojowych i jest znacznie cieńsza niż skóra na reszcie twarzy przez co wymaga szczególnej uwagi. Krem najlepiej nałożyć serdecznym palcem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, delikatne go wklepując.

Sprawdź też: