Wielu rodziców zastanawia się nad nagością w rodzinie, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, które widzą mamę lub tatę nago. Pojawia się wiele pytań: czy to w porządku, o ile dziecko czuje się komfortowo? A jeśli zacznie robić przerażone miny? Czy dziecko powinno kiedykolwiek widzieć nagiego rodzica płci przeciwnej?

„Nie ma nic złego w byciu nagim z członkami rodziny” - mówi Paul Abramson, profesor Uniwersytetu UCLA w Kalifornii, który koncentruje się na ludzkiej seksualności. Jedno z badań wykazało, że nagość rodziców nie ma szkodliwego wpływu na dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jednak dla każdego rodzica może to być skomplikowany temat, zwłaszcza gdy ich dzieci zaczynają dorastać. Eksperci wyjaśniają, jak poruszać się w temacie nagości i kiedy może nadejść czas, aby zacząć ją ukrywać.

Postaw granice

Decyzja o zaakceptowaniu i propagowaniu nagości w domu zależy tak naprawdę od rodzica. Eksperci twierdzą, że ważne jest ustalenie podstawowych zasad. „Musimy wyjaśnić dziecku, że brak obowiązku ubierania się dotyczy tylko Twojego domu, a inne rodziny mogą mieć inne zasady" - mówi Amy Lang, nauczycielka zdrowia seksualnego w Seattle. Powinniśmy podkreślić, że możemy być nadzy tylko wokół swojej rodziny i że musimy się ubrać, gdy w pobliżu są inni ludzie, ponieważ mogą czuć się niekomfortowo.

Pamiętajmy także, że nie każdy domownik będzie się czuł z nagością dobrze. „Jeśli czujesz się dobrze będąc nago przed dziećmi, bądź nagi. Jeśli nie, nie zdejmuj ubrania ”- wyjaśnia Lang. Jeżeli nie czujesz się komfortowo nago ważne, aby pokazać, że to kwestia prywatności, a nie wstydu, zażenowania lub innej negatywnej emocji. 

Otwarcie odpowiadaj na pytania

Gdy dzieci zbliżają się do 3 roku życia, zaczynają interesować się swoim ciałem, tym, jak wygląda i jak funkcjonuje. Dotyczy to palców u nóg, brzucha i nosa, ale także tych części ciała, które zwykle zakryte są bielizną lub kostiumem kąpielowym. Kiedy dzieci widzą nagie ciało, celowo lub przypadkowo, zaczynają zadawać pytania. Zachowanie spokoju i rzeczowe odpowiadanie na wszelkie pytania to pozytywne podejście. Jeśli powiesz im, że nie ma nieodpowiednich pytań, dzieci będą bardziej otwarte, na przykład gdy będą mieć problem ze swoim ciałem. Postaraj się, aby odpowiedzi były odpowiednie do wieku i nie wdawaj się w szczegóły, które są w danej chwili konieczne. Zachowaj lekkość, udziel prostej odpowiedzi i skup się na bieżącym zadaniu.

Pomimo naszych najlepszych intencji, dzieci będą narażone na poddane obróbce w Photoshopie i odtłuszczone zdjęcia nagich lub półnagich dorosłych, które są powszechne w reklamach i na okładkach czasopism. Dlatego dobrym pomysłem jest prowadzenie rozmów na temat ludzkiego ciała wcześniej niż później. Musimy zacząć uczyć dzieci w młodym wieku, że jesteśmy niedoskonali z natury, a nasze ciała wraz z upływem lat zmieniają się.

Skup się na uczuciach dziecka

Niezależnie od Twojego punktu widzenia, pamiętaj, że stosunek Twojego dziecka do nagości może się zmieniać wraz z wiekiem. Warto wykorzystać to pewnego rodzaju kompas i przewodnik w jaki sposób podchodzić do niektórych tematów.

Zobacz również:

Dobrym pomysłem są regularne rozmowy z dzieckiem i sprawdzanie, czy nie przeszkadza mu podejście rodziny do nagości. Zwłaszcza, gdy ​​zbliża się do okresu dojrzewania. Ciała dzieci zaczynają się wtedy zmieniać i mogą nie być aż tak otwarci. A jeśli tak jest, powinniśmy wysłuchać dziecka. „Konieczne jest, abyś szanował życzenia dziecka w zakresie ukrywania się lub tego, czego potrzebuje, jeśli chodzi o prywatność” - mówi Lang. Przecież chcemy, aby nasze dziecko wiedziało, że dorosły szanuje jego granice.

Tekst przygotowany na podstawie: Is It Okay for Your Kids to See You Naked?