Każdy, kto do tej pory uważał, że koty nie kochają swoich właścicieli i traktują ich jedynie  jako swoich żywicieli, jest w błędzie. Z najnowszych badań wynika, że koty, podobnie jak psy i małe dzieci budują silną więź ze swoimi opiekunami. 

Koty kochają swoich właścicieli?

Koty potrafią sprawiać wrażenie obojętnych na to, co dzieje się dookoła i kto się nimi zajmuje jednak to nie jest prawda. Badanie zostało opublikowane przez czasopismo naukowe “Current Biology” i wynika z niego, że koty potrafią zbudować prawdziwą i silną więź ze swoim opiekunem. 

Jak wyglądało badanie? 

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Oregonie udział wzięło 70 kociaków w wieku od 3 do 8 miesięcy. Koty umieszczano w jednym pomieszczeniu z ich opiekunami na 2 minuty, następnie rozdzielano ich na kolejne dwie minuty i ponownie umieszczano wspólnie w tym samym miejscu. Badaniu i analizie podlegało zachowanie kotów w każdej z sytuacji. Aż u 64% kociaków można było zauważyć więź pomiędzy nimi, a opiekunami. Koty po wyjściu opiekuna, podobnie jak dzieci i psy, odczuwały niepokój i strach. Koty mogą sobie poradzić z tymi emocjami, ponieważ mają świadomość, że opiekun niebawem wróci. Podobne zachowanie możemy zaobserwować u psów oraz dzieci, które potrzebują obecności i bliskości drugiej osoby. Pozostałe 36% kotów zachowywało się inaczej lub nie wykazywało żadnych emocji po wyjściu opiekunów. Zachowanie kotów często zależy to od charakteru zwierzęcia lub od tego w jaki sposób na co dzień wygląda jego więź z opiekunem. Badanie zostało powtórzone na starszych kotach i potwierdziło się to, co zostało zbadane na młodszych czworonogach. 

Koty kochają swoich właścicieli - wyniki badania

Koty, podobnie jak psy przywiązują się do swoich właścicieli i darzą ich miłością. Miłośników psów zdecydowanie ciężej jest przekonać do prawdziwości tej tezy, jednak wystarczy zapytać właścicieli kotów czy badanie ma odzwierciedlenie w prawdziwym życiu. Oni jednoznacznie odpowiedzą, że tak! Dlaczego? Bo to właśnie oni na co dzień doświadczają czułości, miłości i zainteresowania ze strony swoich futrzanych przyjaciół. Koty owszem, są bardziej niezależne i chodzą swoimi ścieżkami, ale nie zmienia to faktu, że doskonale wiedzą czym jest miłość.