Niedziele handlowe: nowa ustawa

W zawiązku z ostatnimi wydarzeniami rząd przedstawił pomysł projektu „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2”. Ma on wzmocnić system finansowy, wspomóc finansowo przedsiębiorstwa oraz zapewnić bezpieczeństwo pracowników. To odważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów oraz zmniejszaniu przychodów przedsiębiorców – wyjaśnił premier.

Podczas ostatniej konferencji Premier Morawiecki zapowiedział, że ustawa będzie gotowa do posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu, ma ująć wszystkie aspekty związane z tą niecodzienną sytuacją.

Państwo polskie zrobi wszystko, żeby pomóc pracownikom i pracodawcom. Nie zawahamy się użyć środków budżetowych, żeby Polska przetrwała epidemię w najlepszy możliwy sposób – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Niedziele handlowe: jak to wyglądało do tej pory?

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele, która obowiązuje od marca 2018 roku, zakupy możemy zrobić tylko w wybrane niedziele. W tym roku miały być to 26 stycznia, 5 i 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia. Tym samym przez cały luty, marzec, maj, lipiec, wrzesień, październik i listopad sklepy w niedziele były zamknięte.

Niedziele handlowe: co będzie w nowej ustawie?

Początkowo planowano przywrócić handel w niedzielę, jednak póki co w roboczej wersji ustawy znajduje się zapis o możliwości towarowania sklepów w niedzielę. Oznacza to, że nie zrobimy tego dnia zakupów, ale pracownicy mogą otworzyć sklep, aby przygotować obiekt i zaopatrzyć go na wizyty klientów w poniedziałek. Pamiętajmy jednak, że sytuacja zmienia się dynamicznie i istnieje możliwość, że niedziele handlowe zostaną przywrócone.