Spis treści:

  1. Gniazdo szerszeni czy osy klecanki?
  2. Gdzie szukać pomocy?

Gniazdo szerszeni czy osy klecanki?

Szerszenie są nieco podobne do os, jednak jest charakterystyczna różnica - mają żółty odwłok w czarne pasy, jednak pomarańczowo rudawą głowę. Wygląda dość agresywnie i taki też jest podczas obrony gniazda. Osa klecanka ma odwłok żółto-czarny z taką samą głową. Nogi wychodzące z tułowia są natomiast pomarańczowe, lekko w kolorze odblaskowym. Można wydzielić 26 gatunków szerszeni, gdzie ich średnia wielkość waha się od 20-23 milimetrów. Królowa jest największa, bo może dochodzić aż do 35 milimetrów długości.

Ich naturalnym siedliskiem jest nie tylko las czy polany, ale także coraz częściej ludzkie domostwa czy obory. Dachy domów, komórki z narzędziami czy inne schowki to dla nich najkorzystniejsze miejsca. Zdarza się, że opuszczone drzewo czy budka lęgowa ptaków to doskonałe miejsce pobytu i rozrodu. Gniazdo szerszeni jest dość charakterystyczne - wyglądem przypomina mumię owinięta w bandaże.

To bryła o papierowej konstrukcji, która potrafi mierzyć od 40 do 50 cm wysokości. Składa się wewnątrz z kilku pięter wypełnionych larwami oraz królową. 500-700 robotnic zajmuje się i opiekuje nimi. Do ich zadań należy też budowa gniazda z resztek drewna i własnej śliny. Jeżeli chcemy zlokalizować gniazdo szerszeni, należy zaobserwować powracającego osobnika, a wtedy będzie to możliwe.

Zdjęcie: Gniazdo szerszeni

Osy klecanki to mniej agresywne, aczkolwiek równie waleczne owady. Charakterystyczną cechą gniazda jest umiejscowienie go na łodydze, pod cegłami czy pod daszkiem. Wyróżniająca się stopka, która przypomina pergamin jest kluczem do rozpoznania gniazda. Klecanki często zamierają w bezruchu, obserwując otoczenie oraz pilnując gniazda przed atakującymi je wrogami. Ich użądlenie może być bolesne, dlatego warto obchodzić się z nimi ostrożnie. Nie są jednak tak zajadłe jak szerszenie. To pożyteczne owady.

Zdjęcie: Gniazdo osy klecanki

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli uznałaś, że gniazdo szerszeni pojawiło się w twoim domu, pod daszkiem, w drzewie czy innym miejscu, dzwoń na numer kontaktowy do straży pożarnej. Jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia, lepiej nie narażać siebie i rodziny, gdyż jad szerszenia może być śmiertelny dla osób uczulonych. Owady błonoskrzydłe takie jak osy, pszczoły czy szerszenie mogą wywoływać wstrząs anafilaktyczny. W doraźnej sytuacji, aby ujarzmić wściekłość i zajadłość owadów użyjmy specjalnych gaśnic do owadów, które pozwolą na swobodne opuszczenie lokalu czy innego miejsca do przyjazdu straży pożarnej.

Jad szerszenia ma swoim składzie znacznie więcej toksyn niż jad os lub pszczół, samo ukąszenie jest również dużo bardziej bolesne. Ukąszenie owadów błonkoskrzydłych, takich jak trzmiel, osa, pszczoła czy szerszeń, może wywołać wstrząs anafilaktyczny - bardzo silną reakcję uczuleniową na jad któregoś z tych owadów.