Trampolina: świetna zabawa na świeżym powietrzu

Skakanie na trampolinie jest świetną zabawą, dostarczającą wiele radości małym, i tym trochę większym, dzieciom. Jednak widząc ewolucje, jakie nasze pociechy wyczyniają skacząc, nie jednemu rodzicowi na pewno podskoczyło tętno. Co więc warto wiedzieć zanim kupimy trampolinę i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Trampolina i związane z nią niebezpieczeństwa

Bawiąc się na trampolinie, dziecko nie zwraca uwagi czy po swoim wyskoku wyląduje na stopach, twarzy czy plecach. Jest to niebezpieczne zachowanie, jakie niesie ze sobą parę zagrożeń. Nieodpowiednie używanie wolnostojącej trampoliny skutkuje głównie urazami rąk i nóg, w groźniejszych sytuacjach głowy i szyi. Jednak dzięki odpowiednim zabezpieczeniom nasze dziecko będzie mogło bezpiecznie bawić się na trampolinie, a ty będziesz spokojna, że nie będziesz musiała pędzić do szpitala.

Trampolina: jak używać, żeby dziecko było bezpieczne?

  1. Zamontuj wokół trampoliny wysoką, chroniącą siatkę, która nie pozwoli twojemu dziecku wypaść z pola trampoliny.
  2. Wyłóż podłoże naokoło trampoliny zabezpieczającymi matami, żeby zapewnić dziecku „miękkie lądowanie” w razie gdyby chroniąca siatka nie spełniła swojej roli.
  3. Dzieci do 6 roku życia nie powinny skakać na trampolinie. Ich koordynacja ruchowa nie jest jeszcze poprawnie wykształcona, przez co łatwiej o zachwiania i potknięcia oraz złe „lądowanie”.
  4. Ogranicz liczbę osób skaczących w tym samym czasie. Nie spotka się to z aprobatą dzieci, bo „fajniej skacze się razem!”. Jednak większość urazów związanych z użytkowaniem trampoliny związane jest z osobą trzecią, która przez przypadek naskoczyła na inne dziecko.
  5. Pamiętaj, żeby zawsze, jeśli twoje dzieci bawią się na trampolinie, mieć ją w zasięgu wzroku. Pozwoli to na szybką reakcję w razie niebezpieczniej sytuacji.
  6. Na trampolinę wchodzimy bez butów, klapki i trampki są zakazane! Klapki nie są stabilnym obuwiem, natomiast trampki to dodatkowy twardy element, który może wyrządzić krzywdę innym użytkownikom.

Oczywiście nie zakazujmy używać dzieciom trampoliny, jest to świetny sposób na dawkę codziennego ruchu i zabawę! Natomiast upewnijmy się, że nasze pociechy będą z niej korzystać w odpowiedzialny sposób i nie nabawią się niepotrzebnych urazów.