Pielęgnacja skóry w sezonie letnim powinna znacznie różnić się od tej, którą stosujesz w pozostałe dni roku. Warto pamiętać, że kiedy Ty odpoczywasz, Twoja skóra często narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia.  Gorące promienie słoneczne w połączeniu z pewnymi składnikami zawartymi w kosmetykach mogą stworzyć zabójczą mieszankę. Sprawdź czego unikać!

Retinol i witamina C

Witamina C, retinol i słońce to ryzykowne połączenie. Mają one działanie złuszczające, co podczas opalania prowadzić może do powstawania podrażnień i przebarwień skórnych. Co więcej, kwasy owocowe, które należą do grupy najbardziej popularnych substancji zawartych w kosmetykach, ze względu na nietolerancję intensywnego nasłonecznienia, wywoływać mogą reakcje zapalne na skórze, takie jak swędzące krosty, czy plamy. Najmniej podrażniająca forma retinolu to tzw. retinaldehyd. Jeśli odnajdziesz go w składzie swojego ulubionego kremu – spokojnie możesz zabrać go ze sobą wakacje.

Alkohol i inne związki foto toksyczne

Większość  z nas uwielbia sensualne zapachy kremów i balsamów, czy uwodzący aromat olejków eterycznych.  Niestety – latem lepiej sięgać po bezzapachowe kosmetyki. Dlaczego? Wonne balsamy, perfumy, czy mgiełki do ciała zawierają podrażniające substancje foto toksyczne, które wystawione na słońce mogą powodować uczulenia i przebarwienia skórne.  Podobnie działają kremy i inne kosmetyki, w których składzie znajduje się alkohol. Z tego względu preparatów odkażających stosowanych do dezynfekcji ran oraz środków przeciwtrądzikowych bezpieczniej będzie nie używać bezpośrednio przed wyjściem na słońce, lecz wieczorem przed snem.

Substancje rakotwórcze zawarte w specjalistycznych kremach do opalania

Mimo że filtry UV zawarte w specjalistycznych kremach do opalania chronią naszą skórę przed nadmiernym odziaływaniem promieni słonecznych, to zawierają one również szereg toksycznych substancji niebezpiecznych  dla zdrowia i kondycji naszej cery. Liczne chemikalia, parabeny, chemiczne rozpuszczalniki oraz oleje ropy naftowej to tylko część z nich. Powodują one rozwój komórek rakowych oraz blokują powstawanie witaminy D. Wystrzegaj się kosmetyków, w których składzie znajdzie substancje o dziwnych, niezrozumiałych nazwach, takich jak methyl, propyl, ethyl, butyl, itd. Zawsze wybieraj nie te najbardziej kolorowe i pachnące środki do opalania, lecz naturalne kremy organicznego pochodzenia.

Zobacz również: