Dlaczego za 30 lat może zabraknąć czekolady?

Według raportu agencji NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), zmiany klimatyczne, które mają miejsce na Ziemi mogą w krótkim czasie przyczynić się do całkowitego wyginięcia drzew kakaowca, z którego ziaren pozyskiwane jest kakao – główny składnik czekolady.  Uprawa kakaowców wymaga bardzo specyficznych warunków: gorącego i mokrego klimatu oraz stałej temperatury. Dlatego rosną tylko w pasie 20 stopni na północ i na południe od równika. Najwięcej plantacji znajduje się na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Ghanie i Brazylii. Wystarczy niewielka zmiana temperatury, by warunki, które są idealne dla kakaowców zmieniły się na gorsze. Zdaniem naukowców, ma to nastąpić mniej więcej za 30 lat. Ponad 89% obecnych obszarów, na których rosną kakaowce stanie się nieodpowiednia do ich dalszej uprawy. Głównym powodem jest malejąca wilgotność w pobliżu równika.

Nie bez znaczenia są też metody produkcji kakao, które nie zmieniły się setek lat. W przeciwieństwie do innych upraw, plantacje kakaowców nie wprowadziły odpornych na zmiany klimatyczne, zmodyfikowanych odmian, ani nowoczesnych metod zarządzania uprawami.

Co to dla nas oznacza?

Niedobór czekolady już stał się faktem. Najwięksi producenci wyrobów czekoladowych, tacy jak Mars czy Barry Callebaut już od dawna biją na alarm. Produkcja tego dobra jest coraz mniejsza, podczas gdy popyt na czekoladę wciąż rośnie. Przeciętny mieszkaniec kraju rozwiniętego zjada rocznie 286 tabliczek czekolady, do produkcji których potrzebne kakao oraz masło pozyskane z dziesięciu drzew kakaowca. W latach 90. drastycznie wzrosło też spożycie czekolady w krajach rozwijających się. Eksperci szacują, że w najbliższych latach deficyt czekolady może sięgnąć nawet 100 tys. ton rocznie, a za 30 lat zasoby kakao na świecie mogą się skończyć. Pozostaje mieć nadzieję, że do tej pory przemysł spożywczy wymyśli sposób na uratowanie kakaowców – albo przynajmniej powstanie równie smaczny zamiennik czekolady.

--

Zobacz też: Powstał nowy, naturalnie różowy gatunek czekolady >>>