Negatywny wpływ na złotą biżuterię mają czynności, które wykonujemy na co dzień. Dlatego też warto wiedzieć jak ją czyścić, aby służyła nam latami i bez względu na upływający czas zachwycała blaskiem.

Czym czyścić złoto?

Złoto to metal miękki, dlatego do czyszczenia nie możemy używać przedmiotów, które mogłyby je zarysować. Bardzo przydatne okazują się tutaj domowe sposoby, które w delikatny i nie inwazyjny sposób wyczyszczą nasze błyskotki.

>>> Jak zadbać o drewno, czy perły oraz w jaki sposób uporać się ze starzeniem biżuterii z kamieniami szlachetnymi? <<<

Czym czyścić złoto: płyn do mycia naczyń

Jest to jedna z najprostszych metod czyszczenia złota. Do niewielkiej miseczki wlewamy ciepłą wodę i kilka kropel płynu do naczyń. Mieszamy roztwór i zanurzamy w nim na 15-20 minut złoty przedmiot. Po tym czasie wyciągamy wyrób i delikatnie czyścimy go miękką szczoteczką, np. do zębów dla dzieci lub ściereczką z Irchy.

Czym czyścić złoto: cytryna

Możemy złoto delikatnie potrzeć plasterkiem cytryny lub włożyć je do roztworu wyciśniętego soku z cytryny z solą. Cytryna pomoże nam pozbyć się zalegającego osadu.

Czym czyścić złoto: cebula

W podobny sposób jak plasterek cytryny możemy wykorzystać rozkrojoną cebulę. Delikatnie nacieramy złoty wyrób cebulą i zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie myjemy w roztworze mydła i wody i wycieramy do sucha.

Czym czyścić złoto: folia aluminiowa

Jeżeli biżuterię pokrywa rdza, możemy przygotować roztwór kwasu solnego. Miskę wykładamy folią aluminiową, wlewamy do niej 1 litr wody wymieszany z 5 łyżeczkami soli. Wkładamy złoto do miski i czekamy aż zniknie z niej czerwony nalot. Wystarczy umyć ją wodą z mydłem i dokładnie wytrzeć.

Czym czyścić złoto: benzyna

Możemy zamoczyć szmatkę w benzynie i nasmarować nią złoty przedmiot lub całkowicie zanurzyć go w benzynie na godzinę. W ten sposób odtłuścimy biżuterię.

Czym czyścić złoto: soda oczyszczona

Do czyszczenia złota możemy użyć papki z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia i wody. Potrzebujemy łyżkę wody oraz łyżkę sody oczyszczonej. Papkę delikatnie wcieramy w biżuterię używając miękkiej szmatki. Myjemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha.

Uwaga! Biżuteria złota, która łączona jest z kamieniami, skórą lub drewnem nie powinna być moczona w wodzie. Takie wyroby delikatnie czyścimy ręcznie detergentem. Pamiętajmy także, że złota biżuteria jest delikatna przez co używając nieodpowiednich przedmiotów lub pocierając ją zbyt mocno możemy ją porysować i trwale uszkodzić.

Jak przechowywać złotą biżuterię?

Aby złota biżuteria jak najdłużej nam służyła, musimy wiedzieć jak ją przechowywać. Możemy wykorzystać do tego specjalne pudełka i kuferki. Warto też każdy złoty element przechowywać w materiałowym woreczku.