Dlaczego warto zastąpić jajko?

Według International Egg Commission (IEC) międzynarodowa konsumpcja wynosi 200 jaj rocznie na osobę. Pojawia się wiele dyskusji na temat zdrowotnych aspektów spożywania jajek, zawartego w nich cholesterolu, czy ich właściwości powodujących alergię. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że ich produkcja tak samo jak w przypadku mięsa wiąże się z cierpieniem i zabijaniem zwierząt.

Drugim ważnym powodem, dla którego szukamy zamienników jajek jest alergia na ten produkt spożywczy. A ponieważ występuje ono w wielu przepisach, ważna jest możliwość zastąpienia go produktami, które są dostępne w każdym sklepie

Więc jeśli zdecydujesz się na ograniczenie spożycia prawdziwych jajek, my podpowiadamy czym je zastąpić!

Czym zastąpić prawdziwe jajka?

Przy gotowaniu wybranej potrawy, najpierw powinnaś zastanowić się jaką funkcje powinny pełnić w niej jajka. Czy mają one:

  • Zmienić smak potrawy
  • Spulchnić potrawę
  • Połączyć składniki w jedną całość
  • Rozrzedzić konsystencje
  • Zwiększyć wilgotność

Jak już znajdziesz wybraną funkcję, możesz zdecydować czego użyjesz do zastąpienia jajka.

Czym zastąpić jajka jeśli chodzi o połączenie składników w jedną całość

W tym przypadku najlepszym zamiennikiem będzie puree z dojrzałego banana. Świetnie sprawdzą się też inne zmiksowane, wilgotne owoce i warzywa, jak jabłko czy dynia. 1/2 banana jest odpowiednikiem jednego jajka. W cieście może być wyczuwalny jego smak, co może być zaletą (np. w cieście czekoladowym).

Czym zastąpić jajka jeśli chodzi o spulchnienie potrawy?

1 łyżka mąki z 2-3 łyżkami wody zastępuje jedno jajko i świetnie sprawdzi się w wypiekach. Rozgniecione dojrzałe awokado może zastąpić jajko w wypiekach, szczególnie tych czekoladowych. 1 awokado jest odpowiednikiem jednego jajka.

Czym zastąpić jajka jeśli chodzi o smak?

Jeśli lubisz typowy smak jaj, możesz urozmaicić swój posiłek czarną solą. Jest to indyjska przyprawa złożona z soli i związków siarki, które nadają jej charakterystyczny zapach i smak właśnie JAJ! 

Co zamiast jajka do naleśników?

W tym przypadku świetnie sprawdzi się mąka ziemniaczana, sojowa lub kukurydziana z dodatkiem wody, użyte w proporcji 1:2. Na dwie łyżki mąki dodajemy 4 łyżki wody. Taka kleista papka z powodzeniem zastępuje jajka. Naleśniki się nie rozrywają i nie różnią się w smaku od klasycznych.  

Co zamiast jajka do panierki?

Mąka kukurydziana albo z ciecierzycy rozrobiona z gorącą wodą i niewielką ilością czarnej soli może też zastąpić jajko w panierce przygotowywanej np. do roślinnych kotletów. Dodatkowo mąka z cieciorki jest też świetną bazą do roślinnego omletu.

 

>>>szakszuka wiosenna

>>>Jajko nie tylko na Wielkanoc - 15 ciekawostek