Z niemowlakiem jest trochę inaczej, bo monotonny szum silnika i lekkie bujanie najczęściej usypia malucha na długi czas. Choć zdarzają się dzieciaczki, które już po godzinie snu zaczynają płakać i marudzić. Ale to są wyjątki:)

Poniżej podajemy pomysły na zabawy dla dziecka w czasie podróży.

Wyszukiwanie za oknem

Mogą to być domy z danym kolorem dachówki, albo gniazda bocianów, albo krowy na pastwisku, albo kapliczki przydrożne. Wszystko zależy od pory roku i charakterystycznych rzeczy w danym rejonie.

Książeczki

Najlepsze będą te z twardymi kartkami i wieloma obrazkami – czytanie w czasie jazdy jest mocno utrudnione. Oglądajcie obrazki, opowiadajcie o nich i szukajcie podobnych rzeczy za oknem.

Wspólne śpiewanie

Przygotujcie kilka płyt z przebojami dziecięcymi w czasie jazdy śpiewajcie wszyscy razem przeboje.

Występy teatralne

Zabierzcie w podróż kilka ulubionych pluszaków i zróbcie małe przedstawienie na tylnym siedzeniu.

Litery i wyrazy

Razem z dzieckiem postarajcie się wymyślić jak najwięcej słów na literę "A". Pomysły wyczerpane? To teraz "B".

Przyjemna nauka

Ucz dziecko, jak nazywają się części ciała. A gdy już pierwszą lekcję ma za sobą, zapytaj np. "Czy to jest język?", wskazując na palec. Dziecko może tylko odpowiadać, albo jeśli potrafi, także poprawiać twoje błędy.

Mała kierownica

Kup kierownicę zabawkę i pozwól dziecku kierować do woli. Radzimy jednak wyjąc baterie, bo drażniące dźwięki mogą rozpraszać prawdziwego kierowcę. Niech dziecko próbuje samo naśladować dźwięki samochodu.

Mina za miną

Rób różne miny – wesoła, smutna, zdziwiona, zła – nazywaj je w trakcie i poproś dziecko by zrobiło to samo. Potem Ty naśladuj miny dziecka. To będzie świetna zabawa nie tylko dla was, ale też dla obserwatorów.

Marki samochodów

Zabawcie się w rozpoznawanie marek samochodów. Jeśli twój trzylatek zna ich już sporo, możesz z nim stanąć w zawody: kto pierwszy zobaczy dana markę.

Łańcuch słów

Dobra zabawa dla dzieci, które znają ją już litery. Mówisz jakieś słowo, a zadaniem malucha jest wymyślić inne, zaczynające się na końcową literę twojego, potem znów twoja kolej - następny wyraz musi zaczynać się na ostatnią literę wymyślonego przez dziecko (np. zupa, ananas, sanki itd).

Znaki drogowe

Ucz dziecko znaków drogowych. Pokazuj mu znaki i tłumacz, co oznaczają. Potem możesz prosić, żeby mówił, kiedy zobaczy konkretny znak, na przykład przejście dla pieszych albo "Uwaga, pociąg".

Książki do słuchania

Weź nagraną na płytę dobrą książkę dla dzieci. Jeśli wybierzesz dobrą lekturę, jest szansa, że wszyscy zupełnie zapomnicie o nudzie w podróży.

Wyjazdowe plany

Opowiadaj dziecku, co będziecie robić w czasie wyjazdy. Przeczytajcie razem legendę o zamku, który zwiedzicie. Obejrzyjcie jego zdjęcia w przewodniku. Zaplanujcie ciekawe wycieczki.

Podpowiadamy, co jeszcze warto zabrać dziecku na drogę

  • Znikopis
  • Kolorowe pacynki
  • Książki i płyty CD z piosenkami
  • Tablet z ulubionymi bajkami
  • Zgaduj zgadula - "Co jest w woreczku"
  • Gra "Zgadnij kto to?"
  • Karty do gry (Piotruś, UNO)
  • Kolorowanki

Pamiętaj o wodzie i jedzeniu

Najczęściej dzieci zaraz po wejściu do samochodu robią się strasznie głodne i chce im się pić. Dlatego koniecznie przygotuj prowiant na drogę:

- butelki niekapki z wodą
- pokrojone owoce w pudełeczkach
- drobne przekąski typu paluszki, chrupki - ale pamiętaj, by też były w odpowiednich pojemnikach, by dzieci nie rozsypały ich po całym samochodzie.
- kanapki