Kostka brukowa jest niezwykle popularnym materiałem wybieranym do wybrukowania ścieżek, podjazdów i chodników. Jest stale narażona na słońce, wiatr, deszcz i śnieg, dlatego trzeba wiedzieć jak o nią dbać i jak ją czyścić.

Kostka brukowa – o tym trzeba pamiętać przez cały rok !

Kostka brukowa jest stale używana, dlatego też trzeba o nią regularnie dbać. To pozwoli nam na utrzymanie jej w lepszym stanie na dłużej. Przy pielęgnacji kostki brukowej trzeba pamiętać o:

  • Usuwaniu liści, piasku i zabrudzeń.
  • Co najmniej co pół roku należy dokładnie umyć kostkę wodą.
  • Na bieżąco trzeba uzupełniać szczeliny piaskiem. Szczeliny mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń i pęknięć kostki.
  • Zimą trzeba uważać przy skuwaniu lodu oraz lepiej unikać stosowania soli do odladzania.

Kostka brukowa – czyszczenie kostki z mchu

Zagłębienia i szczeliny to wymarzone miejsce do rozwoju dla mchów, glonów, chwastów i traw. Dla nas jest to jednak mało estetyczne, dlatego mamy kilka sposobów, jak się ich pozbyć.

Każde czyszczenie kostki warto rozpocząć od usunięcia wszelkich roślin ze szczelin. Ważne, aby wyrwać je wraz z systemem korzeniowym, ponieważ inaczej bardzo szybko pojawią się ponownie. Pomoże nam w tym chwastownik lub szpachelka – rozmiar narzędzia zależy od wielkości rośliny. Aby upewnić się, że rośliny są usunięte i nie wyrosną ponownie, można spryskać szczeliny specjalnym preparatem w sprayu i przejść do czyszczenia wodą pod ciśnieniem.

Kostka brukowa - czyszczenie kostki brukowej

Gdy zanieczyszczenia nie są wielkiej, możemy umyć kostkę wodą oraz szorstką szczotką przystosowanej do czyszczenia kostki brukowej. Przy większych zanieczyszczeniach, najwygodniejszą metodą czyszczenia będzie umycie jej wodą pod ciśnieniem. Mycie kostki brukowej w ten sposób nie jest trudne. Myjka ciśnieniowa pomoże zmyć piasek, błoto, zacieki i osady. Jeżeli użyjemy skoncentrowanego strumienia to możemy pozbyć się mchu ze szczelin pomiędzy kostkami. Wybór myjek jest ogromny, mogą mieć one różne wyposażenie i różne moce. To od nas zależy jaką myjkę wybierzemy. Pamiętajmy jednak, że używając myjki ciśnieniowej możemy wraz z zanieczyszczeniami wymyć piasek wypełniający elementy ścieżki lub podjazdu. Jeżeli dojdzie do wymycia piachu, po skończeniu oczyszczania kostki brukowej, należy go uzupełnić. Czyszcząc kostkę brukową myjką pod ciśnieniem pamiętajmy o założeniu krytego obuwia, ponieważ woda może odbijać kawałki ziemi, kamienie i inne zanieczyszczenia wprost na nasze nogi.

Kostka brukowa – plamy

Uporczywe plamy, które nie chcą zejść nawet pod ciśnieniem wody, można zmyć za pomocą specjalnych środków czyszczących. Takie środki poradzą sobie nawet z plamami po oleju i innych tłustych plamach.

Kostka brukowa - konserwacja

Nie musimy konserwować kostki brukowej, jednak taki zabieg skutecznie zabezpieczy kostkę i ułatwi jej późniejszą pielęgnację. Oprócz zabezpieczenia kostki przed plamami, wnikaniem kurzu i brudu, ochroni on kostkę przed pojawieniem się mchów i porostów. Preparat impregnujący najlepiej nanosić co 3-4 lata.