Gorącą parę wodną do czyszczenia stosuje się już od bardzo dawna, bo od blisko 150 lat. Przez długie dekady metoda ta pozwalała usunąć tłuste zabrudzenia, także pozostałości smarów z dużych maszyn, parowozów czy statków. Dziś czyszczenie parowe pomaga w utrzymaniu czystości także w domach!

W jaki sposób działa parownica?

Woda w postaci gorącej pary ma bardzo niskie napięcie powierzchniowe. Pozwala to gorącej parze dostać się pod brud i oderwać go od powierzchni. Dodatkowo powierzchnia jest czyszczona przy pomocy szczotki i ściereczki, co znacznie zwiększa skuteczność. Parownice są ekonomiczne. Z jednego litra wody z kranu powstaje bowiem aż 1700 litrów pary wodnej. Za skuteczność czyszczenia parowego odpowiadają parametry techniczne takie jak: ciśnienie i temperatura. Natomiast zakres zastosowań parownicy rośnie wraz z możliwymi do zastosowania akcesoriami.

Metoda czyszczenia parowego jest szczególnie rekomendowana osobom posiadającym dzieci oraz alergikom. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Środki chemiczne nigdy nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, mogą uczulać a ich pozostałości znajdują się po czyszczeniu na powierzchniach w domu. Czyszczenie parowe eliminuje ten problem ponieważ parownica czyści bez detergentów. Dodatkowo według badań naukowych zleconych przez firmę Kärcher, Instytutowi Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn parownice są skuteczne w usuwaniu bakterii najczęściej spotykanych w domu, czyli pałeczek gram – ujemnych w tym Salmonelli i bakterii coli a także bakterii  gronkowca złocistego i bakterii paciorkowca jelitowego. Skuteczność parownicy oceniono w tym badaniu na 99,99%.

Gdzie w domu sprawdzi się sprzątanie parownicą?

Parownice znajdują zastosowanie w każdym mieszkaniu i domu, bo mnóstwo w nich twardych powierzchni wodoodpornych, które tradycyjnie sprzątane są czyste tylko powierzchownie!

W łazience

Parownica pomoże uporać się z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Można nią czyścić kafelki na podłodze, fugi, armaturę, kabinę prysznicową, wannę, zlew, toaletę – słowem: całą łazienkę od A do Z. I to całkowicie bez detergentów usuwając 99,9 % bakterii typowo spotykanych w gospodarstwie domowym.

W pokoju

Ciekawą nowością, która okaże się bardzo przydatna i rozszerzy możliwy zakres zastosowań parownicy jest nakładka do dywanów. Posiada ona system zakładania na dysze typu „Slide-In”, który polega na tym, że nie musimy schylać się aby założyć lub zdjąć nakładkę. Z jej pomocą odświeżymy swoje dywany i powierzchownie je oczyścimy.
Parownica Kärcher wyprasuje wiszące już zasłony, odświeży ubrania wprost na wieszaku i, co ciekawe, z jej użyciem i usuwanie starych tapet nie jest wyczerpującym zajęciem.

W kuchni

Parownica sprawdzi się też w kuchni, bo mnóstwo w niej twardych powierzchni wodoodpornych, które tradycyjnie sprzątane są czyste tylko powierzchownie! Parownice stosuje się do czyszczenia twardych posadzek (kamień, lastrico etc), armatury kuchennej, fliz, okapów, płyt grzejnych, a nawet luster i okien.

A oto 7 prawdziwych i fałszywych poglądów na temat stosowania parownicy w domu.

1. Parownica działa tak jak odkurzacz?

FAŁSZ: Zasada działania tych urządzeń jest zupełnie inna. Odkurzacz wciąga zabrudzenia luźne, a parownica emituje gorącą parę wodną pod wysokim ciśnieniem i w ten sposób rozpuszcza i usuwa zanieczyszczenia przywierające do powierzchni.

2. Parownica wymaga stosowania detergentów?

FAŁSZ: Parownica czyści bez jakichkolwiek środków chemicznych - jedynie gorącą parą wodną! Dlatego jest tak polecana rodzinom z małymi dziećmi, a także alergikom w każdym wieku. To najlepsze urządzenie dla wszystkich ceniących sobie zdrowy, a przy tym ekologiczny styl życia.

3. Parownicą można czyścić podłogi?

PRAWDA: Wszystko zależy jedynie od… podłogi, bowiem parownicą można czyścić każdą podłogę w domu, pod warunkiem, że jest ona wodoodporna. A nawet kiedy trzeba zadbać o panele podłogowe, można skorzystać z parownicy pamiętając, że należy wówczas przestrzegać kilku ważnych zasad: trzeba pracować szybkimi ruchami,  a przepływ pary ustawić na niskim poziomie (to zapobiega nadmiernemu namoczeniu podłogi). Nie zaleca się czyszczenia parownicą drewnianych  podłóg olejowanych.

4. Parownice są proste w obsłudze?

PRAWDA: Parownice Kärcher SC Easy Fix zapewniają pełen komfort obsługi dzięki technologii, która pozwala sprzątać sprawnie i bez kontaktu z brudem! Wystarczy uzupełnić zbiornik wodą, odczekać na jej odpowiednie nagrzanie i można już pracować dyszą parową. Przygotowanie parownicy do pracy nie jest bardziej skomplikowane niż przygotowanie odkurzacza. Nie ma też obaw – parownice Kärcher są bezpieczne dla wszystkich domowników. Posiadają zawór bezpieczeństwa i specjalna blokadę przed nieopatrznym uruchomienia urządzenia, także przez dzieci.

5. Mycie parą jest drogie?

FAŁSZ: Do czyszczenia parowego potrzeba jedynie z wody z kranu (nie wolno używać wody destylowanej)i zasilania elektrycznego - jest to zatem najbardziej ekonomiczna metoda czyszczenia. Żadnych wydatków na detergenty, torebki filtracyjne etc!

6. Parownice zajmują mało miejsca?

PRAWDA: Kärcher oferuje szeroki wachlarz parownic, o wymiarach zróżnicowanych  w zależności od oczekiwanej wydajności urządzenia. Zawsze jednak są to urządzenia zwarte, z odpinanym wyposażeniem, co ułatwia przechowywanie. Rekordzistką w takim rankingu jest parownica Kärcher  SC 1 Easy Fix, wielkości czajnika do herbaty! Zmieści się w każdym schowku!

7. Parownice nie są chętnie wybierane przez Polki?

FAŁSZ: W badaniu przeprowadzonym w tym roku na zlecenie Kärcher zapytano Polaków jaki sprzęt czyszczący poza odkurzaczem chcieliby posiadać aż blisko połowa, bo 47 % badanych wskazało na parownicę. Wśród kobiet odsetek wskazań na to urządzenie był jeszcze wyższy i wyniósł aż 56%. Jest to więc urządzenie, które Polki chętnie widziałyby w swoich domach.