Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpoczyna udostępnianie materiałów edukacyjnych na swoich stronach internetowych oraz social mediach.

W tym roku do partnerów z lat poprzednich, czyli  Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołączają Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowemu Listopadowi online znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia”, filmyKrólewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Darmowy Listopad online – program i terminy publikacji głównych wydarzeń

Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:

6 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Warszawie - zobacz wirtualny spacer:
 


9 listopada - Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, zobacz wirtualny spacer ->>
13 listopada - Muzeum Zamkowemu w Malborku
16 listopada - Zamkowi Królewskiemu na Wawelu
23 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu

Zobacz również:

Zapraszamy także na pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku
19 listopada webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich
26 listopada webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
27 listopada webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni z dziejów społeczności żydowskiej).
30 listopada webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie

20 listopada o godz. 18.00 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.

Natomiast codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Zdalne z Wawelem, czyli lekcje historii dla szkół on-line

Od 6 do 30 listopada Zamek Królewski na Wawelu przeprowadzi 120 lekcji muzealnych na platformie Webex. Wystarczy, że zgłosicie chęć udziału.
Lekcje tworzone są dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej z całej Polski. Z bogatej oferty tematów inspirowanych historią i historią sztuki, obyczajami, architekturą i innymi interesującymi kontekstami każdy znajdzie coś dla siebie.
Natomiast 16 listopada, godz. 18.00 na FB odbędzie się wirtualny spacer - Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego listopada dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

„Darmowy listopad” to jest akcja znana, doceniana i oczekiwana od dawna. Raz do roku w listopadzie nasze rezydencje królewskie są udostępniane za darmo wszystkim zwiedzającym, niestety w czasie pandemii nie możemy zrealizować tej akcji w sposób tradycyjny, dlatego realizujemy ją online. To też jest symboliczne działanie polegające na tym, że nie poddajemy się do końca tej tragedii w zasadzie ogólnoświatowej, jaką jest pandemia i staramy się dalej pracować i realizować nasze zadania - powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński.

Więcej informacji o akcji Darmowy listopad online oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:

Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl
Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl
Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl