Zmiana koloru włosów to doskonały sposób na odświeżenie wyglądu, dodanie nowej energii i pewności siebie. Co jednak zrobić, gdy wymarzony kolor nie pasuje do naszej karnacji lub wygląda zupełnie inaczej niż sobie wyobraziłyśmy. Możemy spróbować przyzwyczaić się do nowej fryzury, jednak gdy ta opcja nie będzie nam odpowiadać, warto zdecydować się na dekoloryzację.

Dekoloryzacja – na czym polega ten zabieg?

Dekoloryzacja to sposób na pozbycie się niechcianego koloru z włosów. Polega on na usunięciu ciemnych pigmentów zawartych w farbach do włosów. W czasie koloryzacji w strukturę włosa wnikają sztuczne, ciemne barwniki, a dzięki temu zabiegowi możemy się ich pozbyć.

Dekoloryzacja – kiedy?

Proces dekoloryzacji można przeprowadzić jedynie na farbowanych włosach, ponieważ zabieg usunie sztuczne pigmenty, a nie naturalne. Możemy zdecydować się na dekoloryzację, gdy nie podoba nam się powstały kolor, gdy kolor nam się znudził, gdy chcemy kolor zmienić lub gdy chcemy wrócić do koloru naturalnego. Na zabieg warto udać się do zaufanego salonu fryzjerskiego.

Dekoloryzacja – jak wygląda zabieg?

Proces dekoloryzacji możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym, szybszym, aczkolwiek bardziej inwazyjnym jest skorzystanie z rozjaśniacza. Drugim, delikatniejszym, ale dłuższym procesem jest wykorzystanie specjalnych ściągaczy koloru.

Zanim zdecydujemy się na metodę, warto wiedzieć, że rozjaśniacz usuwa pigment sztuczny oraz ten naturalny. Natomiast ściągacz koloru odbarwia włosy w sposób delikatny, ale nie gwarantuje aż tak widocznej zmiany.

Końcowy efekt dekoloryzacji uzależniony jest od koloru naszych włosów. Im są ciemniejsze, tym posiadają więcej ciemnego barwnika, dlatego ich dekoloryzacja jest bardziej złożona i wieloetapowa. W czasie jednego zabiegu można rozjaśnić włosy o kilka tonów, dlatego zmiana koloru z czarnego na blond może być długotrwała i wieloetapowa. Włosy po odbarwianiu mogą nie mieć jednomiernego odcienia, dlatego jest możliwe, że po zakończonej dekoloryzacji potrzebne będzie farbowanie w celu ujednolicenia koloru.

Dekoloryzacja – jak się do niej przygotować?

Przez to, że zabieg jest dosyć inwazyjny, może mieć negatywny wpływ na kondycję naszych włosów. Warto więc się do niego odpowiednio przygotować. Wzmożona pielęgnacja, suplementacja wspierająca kondycję włosów, nawilżanie włosów, dbanie o skórę głowy i rezygnacja ze stylizacji gorącym powietrzem to działania, których warto się podjąć.

Zobacz również:

Dla kogo dekoloryzacja włosów będzie odpowiednia?

Dekoloryzacja przy użyciu rozjaśniacza będzie odpowiednim zabiegiem dla pań ciemnowłosych. Kolory takie jak czarny, brązowy, czerwony i ciemno rudy można usunąć tylko tym sposobem. Warto przy tym zwrócić uwagę na kondycję włosa. Musi być silny i zdrowy, aby wytrzymał inwazyjny proces dekoloryzacji. Jeżeli włosy nie są w dobrym stanie warto odczekać przed zabiegiem na poprawę lub warto wtedy zdecydować się na dekoloryzację ściągaczami koloru, które są znacznie delikatniejsze.

Ostatni etap dekoloryzacji – farbowanie

Gdy kolor uzyskany po dekoloryzacji jest zadowalający, pozostaje nam jeszcze jeden krok – koloryzacja. Dlaczego ważne jest farbowanie włosów po procesie dekoloryzacji? Ponieważ preparaty do dekoloryzacji wybawiają z włosów sztuczny pigment i oznacza to, że na włosach pozostaje kolor, który może mieć odcienie żółte i pomarańczowe, co nie wygląda zbyt estetycznie. Farbowanie kosmyków na jednolity kolor wyrównuje nierówności. Zamiast trwałej koloryzacji możemy zdecydować się na użycie tonera.  

Jak dbać o włosy po dekoloryzacji?

Włosy po procesie dekoloryzacji mogą być osłabione i przesuszone, dlatego niezwykle ważne jest ich prawidłowe pielęgnowanie. Regenerację rozpocząć możemy już w trakcie zabiegu dekoloryzacji, dodając do mieszanki specjalny preparat odbudowujący uszkodzone mostki dwusiarczkowe we wnętrzu włosa. Fryzjer z pewnością zaproponuje Ci zastosowanie takiej kuracji w trakcie zabiegu dekoloryzacji. Dodatkowo warto zdecydować się na podcięcie końcówek od razu po zakończeniu procesu, aby mieć pewność, że włosy będą odświeżone.

Dekoloryzacja – kiedy warto zrezygnować z odbarwiania włosów?

Zabieg dekoloryzacji odradzany będzie w chwili, gdy włosy nie są w dobrym stanie. Włosy słabe, cienkie i zniszczone mogą tego procesu nie przeżyć. Jeżeli posiadasz mocno zniszczone pasma, a chcesz podjąć się dekoloryzacji, najpierw popraw ich kondycję i dopiero później zajmij się kolorem.