Mówi się, że psy są jak ludzie. Wraz z najnowszymi badaniami stwierdzenie to nabiera na mocy, ponieważ jak się okazuje nasi czworonożni przyjaciele narażeni są na podobne choroby co ludzie. Demencja to choroba, która najczęściej dotyka osoby starsze i objawia się obniżeniem sprawności umysłowej , zmianą osobowości, a także trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu. Jak demencja obawia się u psów? Co zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania choroby?

Mniejsza aktywność to większe ryzyko demencji – badanie

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA pokazują, że psy, które doświadczają mało aktywności fizycznej są bardziej narażone na demencję związaną z dysfunkcją poznawczą (CCD), niż te, które aktywności mają wystarczająco dużo. Badanie, które obejmowało 15 000 psów, ujawniło, że prawdopodobieństwo wystąpienia psiej demencji było 6,5 raza większe u psów mało aktywnych.

Demencja u psa – objawy

Objawy CCD u psów są podobne do tych obserwowanych u ludzi z chorobą Alzheimera. Są to: dezorientacja, splątanie, zaburzenia snu i zmiany nastroju. Opisywane wyniki badań są zgodne z wcześniejszymi eksperymentami na myszach, które wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą chronić przed rozwojem cech związanych z chorobą Alzheimera.

- Wyniki tych badań są bardzo ważne dla całego psiego środowiska. Kliniczne objawy CCD występują u 30 procent psów w wieku powyżej 11 lat, a w wieku 16 lat prawie wszystkie czworonogi wykazują co najmniej jeden objaw demencji. - mówi Mariusz Wojciechowski, ekspert serwisu drpetcare.pl.

Jego zdaniem, właściwe odżywianie odgrywa również dużą rolę w ograniczaniu zaburzeń funkcji poznawczych psa. Kwasy Omega 3, witamina E i przeciwutleniacze mają bardzo korzystne działanie i muszą być częścią diety starzejącego się czworonoga. Nie zapominajmy także o ruchu i wspólnym spędzaniu czasu, które to będą korzystnie wpływać na nastrój i zdrowie psiego przyjaciela.

Demencja u psa – kiedy pies zaczyna się starzeć?

Na dobrą sprawę wszystkie psy starzeją się w indywidualnym tempie zależnym nie tylko od rasy czy predyspozycji genetycznych, ale również od trybu życia. Najkrócej żyjące są rasy duże i olbrzymie, które w wiek starości wchodzą wcześnie, po już po około 5 latach. Miniaturowe rasy to natomiast rekordziści sędziwości, ponieważ żyją do 16 lat i w okres starości wchodzą znacznie później. Zakłada się, że ostatnia ćwiartka przewidywalnej długość życia psa jest dla nich okresem starości.

Demencja u psa – co zrobić, gdy zauważymy pierwsze objawy?

Niestety nie wymyślono jeszcze leku na demencję. Istnieje jednak kilka sposobów, by opóźnić procesy starzenia zachodzące u psiaków w podeszłym wieku. Na sam początek warto udać się do weterynarza, który pomoże nam dobrać odpowiednią dietę dla psa i pomoże nam dobrać takie aktywności, które mogą opóźnić postępowanie choroby. 

Sprawdź też: