Czy depilacja laserowa jest mniej czy bardziej bolesna niż depilacja woskiem?

Trudno obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie. W skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza brak bólu a 10 silny ból, nasi pacjenci, którzy używali wcześniej wosku oceniają odczucia podczas zabiegu na poziomie 3-4. Pacjenci, którzy nie używali wcześniej żadnych odczuwalnych metod depilacji, czyli np. depilatora lub wosku mogą określać zabieg jako bolesny, głównie dlatego, że nie mają porównania. Depilacja laserowa nie boli, mówię to z pełna pełną odpowiedzialnością. Depilacja laserowa powoduje specyficzne odczucie “szczypnięcia”, “ukłucia”, które trwa bardzo krótko, tylko w chwili oddania strzału lasera.

Czy możemy zażywać leki przeciwbólowe przed zabiegiem?

Przyjmowanie leków przeciwbólowych uniemożliwia wykonanie zabiegu. Istnieją natomiast dwa popularne i skuteczne sposoby na zredukowanie odczuć towarzyszących zabiegowi. Pierwszy to zastosowanie w miejscu zabiegu maści znieczulającej. Maść należy nałożyć na około 40 min. przed planowanym wykonaniem zabiegu - musimy jej dać czas na działanie. Nie powinno się jej stosować przy pierwszym zabiegu, ponieważ po zastosowaniu maści skóra reaguje na światło lasera z opóźnieniem. Nie jesteśmy więc w stanie ocenić bezpośrednio reakcji skóry na zabieg. Drugi sposób oparty jest na chłodzeniu poprzez użycie cold packa, czyli poduszeczki chłodzącej niwelującej dyskomfort podczas zabiegu.

Czy światło lasera jest bezpieczne?

Laser nie powoduje negatywnego wpływu na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu. Warto pamiętać, że wiązka lasera nie przechodzi przez nasze ciało, wnika jedynie na głębokość umocowania włosa po to, aby trwale go zniszczyć. Depilacja laserowa to metoda pozwalająca na trwałą redukcję owłosienia.

Ile zabiegów mniej-więcej jest potrzebnych aby całkowicie usunąć owłosienie z okolicy bikini?

Do pełnej satysfakcji z zabiegów potrzebne jest wykonanie serii zabiegów, w ilości średnio 5-8 w ściśle określonych odstępach czasowych. Oczywiście powodzenie depilacji uwarunkowane jest szeregiem parametrów tj. kolor skóry, kolor włosków, ich gęstość, grubość oraz tym, jakie metody depilacji stosowaliśmy wcześniej. Włoski w strefie bikini charakteryzują się tym, że są zazwyczaj bardziej sztywne, grubsze i ciemniejsze niż na innych częściach ciała, więc są z reguły łatwiejsze do usunięcia. Metoda depilacji laserem charakteryzuje się najwyższą możliwą skutecznością i pozwala na trwałe usunięcie blisko 95-98% niechcianego owłosienia.

Kiedy najlepiej zaczynać kurację depilacji laserowej?

Zdecydowanie po wakacjach kiedy skóra zregeneruje się po opalaniu a przede wszystkim straci ciemny kolor. Przy depilacji laserem istotny jest kontrast koloru włosa w stosunku do koloru skóry. Ważne jest to, aby to barwnik we włosie (melanina) pochłaniała energię a nie otaczająca włoski skóra. Rozpoczynając serię zabiegów jesienią możemy być pewni świetnych efektów do kolejnego sezonu letniego.

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jest zabiegiem, które trwale redukuje owłosienie. Te włoski, które zostały usunięte laserem odrastać nie będą, ponieważ laser zniszczył włos wraz z otaczającą go macierzą. Proszę jednak pamiętać, że nasz organizm nieustannie poddany jest zmianom. Mam na myśli okres dużych zmian hormonalnych tj. ciąża, menopauza. Zdarza się więc, że pod ich wpływem produkuje nowe mieszki włosowe. W takich sytuacjach odrost stanowi zazwyczaj tylko ok. 5-10% włosków. Jeśli odrastają, to są wyjątkowo cienkie, “meszkowate”,  słabe. Warto wykonać wówczas zabieg przypominający.

Czy na zabieg depilacji przychodzą też mężczyźni? Jak to się rozkłada procentowo?

Panowie stanowią około 20 % wszystkich naszych klientów i z roku na rok jest ich coraz więcej. Mężczyźni zaczynają uważać depilację za zabieg, który nie tylko pozwala im wyglądać lepiej, ale przede wszystkim dzięki któremu mogą zachować higienę np. mniej się pocą. Zwykle docierają do nas poprzez polecenie i bardzo często po pierwszej wizycie decydują się na poddanie depilacji większej ilości partii ciała.

Jakie części ciała są najczęściej depilowane wśród mężczyzn?

Najczęściej depilowanymi częściami ciała są: klatka piersiowa i plecy, kark i szyja oraz strefa intymna. Coraz częściej wykonujemy depilację laserową dłoni (włoski między palcami i rosnące na palcach) oraz stóp. Co ciekawe, depilacja laserem idealnie odpowiada potrzebom “brodaczy”- zgłaszają się do nas Panowie, którzy chcą pozbyć się włosków w okolicach brody np. z policzków poniżej żuchwy.

Należy dodać, że sportowcy: pływacy, kolarze, sztangiści, kulturyści depilują zazwyczaj całe ciało. Gładka skóra pozwala im czuć się bardziej komfortowo na ringu, w pracy, czy też na sesji zdjęciowej.

A co jest modne wśród Pań, jaki jest trend?

Co druga kobieta wykonuje zabieg depilacji bikini, czyli w praktyce to wzgórek łonowy, wargi sromowe, pachwiny. Zauważamy też trend na bikini tzw. brazylijskie, które dodatkowo obejmuje linię międzypośladkową – jest to zabieg coraz częściej wybierany przez nasze Pacjentki. Panowie nie ustępują Paniom, zdarza się, że Pacjent poszerza zakres depilacji o pośladki wraz z linią międzypośladkową. Depilacja całościowa bikini męskiego to Boyzilian – słowo wzięło się od połączenia słów Boy i Brazylian.

Panie równie często depilują nogi, ręce i twarz. W przypadku twarzy najczęściej depilowanym obszarem jest linia nad górną wargą tzw. “wąsik”. Depilacja tej części ciała trwa kilka minut a zabieg należy do nieodczuwalnych. Panie bardzo często obawiają się etapu przygotowania do depilacji “wąsika”- czyli golenie maszynką jednorazową. Pierwszym etapem zabiegu jest zawsze konsultacja medyczna wraz z próbą laserową do której nie należy pozbywać się włosków z całego obszaru.

Czy są takie części ciała, które nie mogą być objęte depilacją?

Wszystkie części ciała mogą być objęte zabiegiem depilacji laserowej. Nie ma ograniczeń. Do mało popularnych, ale w pełni bezpiecznych zalicza się depilacja kobiecych piersi (okolice sutków).

Nie depilujemy jedynie włosków między brwiami z uwagi na ryzyko uszkodzenia oka przez laser podczas wykonywania zabiegu. W praktyce istotnym jest, aby małą głowicę lasera docisnąć jak najmocniej po to, aby promień był skierowany odpowiednio w głąb ciała.

Szczególną ostrożność należy zachować latem. Zabieg depilacji laserem nie może zostać wykonany na świeżej opaleniźnie. Dlatego latem nie powinno się depilować rąk, twarzy, szyi, dłoni i stóp. Czasami też łydek, choć decyzja o depilacji (lub jej braku) wynika z naszego trybu życia i tego czy unikamy słońca i stosujemy filtry ochronne.

Jak długo po depilacji laserowej nie można się opalać?

Przerwa od opalania powinna wynosić 2-3 tygodnie. Depilacja laserowa to zabieg do którego należy się nie tylko dobrze przygotować, ale przede wszystkim właściwie postępować po zabiegu. Unikanie słońca jest podstawowym obostrzeniem w przypadku wykonania zabiegu. Dodatkowo w okresie wiosennym i jesiennym ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem.

Jakie mogą być niepożądane skutki depilacji laserowej?

Obiektywnie jest to poparzenie skóry albo brak efektów depilacji. Nie ma żadnej innej choroby czy niepożądanych skutków, które może wywołać depilacja laserowa.

Czy są przeciwwskazania do depilacji laserowej?

Tak. Przeciwwskazania możemy podzielić na trwałe i czasowe. Do tych pierwszych zaliczamy choroby skóry (bielactwo, łuszczyca), siwe lub rude włosy (pozbawione barwnika melaniny), nowotwory . Do czasowych przeciwwskazań zaliczamy ciążę, stosowanie niektórych leków np. na bazie tetracykliny, silnych peelingów w miejscu wykonania zabiegu, przyjmowania witamin z serii A+E czy antybiotyków. Zwykle depilacja jest możliwa po ustąpieniu przeciwwskazań.

Czy dla wszystkich osób depilacja laserowa jest tak samo skuteczna?

Oczywiście każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na wiązkę lasera. W 99% przypadkach jeśli próba laserowa przebiegnie pomyślnie, to na skórze po pełnym zabiegu nie powinny wystąpić żadne niepokojące objawy. Do tych w pełni naturalnych zaliczamy zaróżowienie skóry, delikatny obrzęk okołomieszkowy. Dolegliwości te ustępują po kilku godzinach do 1 dnia od zabiegu.

Najlepsze i najszybsze efekty osiągają osoby u których widoczny jest znaczny kontrast koloru włosa do koloru skóry, czyli te o jasnej karnacji i ciemniejszym, grubszym włosie. Włosy siwe i rude, które nie posiadają barwnika – melaniny nie będą poddawały się depilacji laserem, ponieważ to melanina odpowiedzialna jest za transport energii przez włos aż do cebulki włosa celem jej zniszczenia.

Jak długo trwa cała kuracja?

Wykonujemy zabiegi co 2-2,5 miesiąca. Średnio jest potrzebnych od 6 do 8 zabiegów. Zwykle po pierwszych 3 zabiegach możemy określić ile jeszcze zabiegów będzie potrzebnych do zakończenia kuracji. Liczyć należy średnio 1-1,5 roku. Przy regularnych wizytach jesteśmy w stanie wykonać do 6 zabiegów rocznie.