Czy depilacja laserowa to jedyny sposób na trwałe pozbycie się włosów?

Słowa epilacja i depilacja różnią się zaledwie jedną literą a różnica jest diametralna, pomimo, że występuje podobieństwo nazewnicze. W obu przypadkach chodzi o osiągnięcie identycznego celu, czyli uzyskania gładkiej skóry, pozbawionej zbędnego owłosienia, ale specyfika zabiegu i trwałość efektów są całkowicie odmienne. Mówiąc najprościej – depilacja to usunięcie łodygi włosa (usuwanie części włosa znajdującego się nad powierzchnią skóry), a więc zabieg o rezultatach krótkoterminowych, ponieważ włos z całą pewnością po zabiegu odrośnie za jakiś czas. Natomiast epilacja to laserowe usuwanie włosów o efekcie długoterminowym, a właściwie trwałym. Zabiegi epilacji niszczą bowiem jedyną żywą część włosa – mieszek włosowy wraz z macierzą (usuwanie włosa wraz z częściami zlokalizowanymi w skórze właściwej), dzięki czemu włos zostaje usunięty na stałe i już nigdy nie odrośnie w tym miejscu. 

Druga zasadnicza różnica, która jest związana nieodłącznie z pierwszą, polega na tym, że depilować włosy możemy właściwie w każdym momencie. Wystarczy, że łodyga włosa wyrasta ze skóry na tyle, że możemy ją uchwycić – czy to depilatorem, woskiem, maszynką, czy światłem IPL. Natomiast zabiegi epilacji laserowej (bo tylko w przypadku terapii laserowej możemy mówić o trwalej epilacji) wymagają pewnych ograniczeń czasowych. Przede wszystkim są skuteczne wyłącznie w odniesieniu do włosów, które znajdują się w fazie wzrostu, zwanej anagenem.

Czy każdy sprzęt do depilacji w gabinecie kosmetycznym to laser?

Zdecydowanie nie. Istnieje na rynku wiele urządzeń do depilacji, które różnią się nie tylko trwałością efektów po zabiegu, ale także czasem trwania zabiegów oraz ich "odczuwaniem". Najskuteczniejszą metodą jest epilacja laserem diodowym. Laser ten trwale niszczy macierz włosa w konsekwencji czego włos nie odrasta. Natomiast wiele gabinetów (szczególnie kosmetycznych) dysponuje urządzeniami do depilacji czasowej tzw IPL/VPL. Aby mieć pewność, że urządzenie, które chcesz wybrać daje trwałe efekty sprawdź opinie środowiska medycznego na temat producenta sprzętu, certyfikaty bezpieczeństwa tj. ISO oraz CE, FDA.

Czym się różni depilacja laserowa od zabiegów IPL/VPL?

Depilacja laserowa to zabieg wykonywany laserem diodowym. A IPL/VPL to zabieg wykonywany lampami ksenonowymi. Są to zupełnie dwa różne urządzenia i dwie odmienne metody depilacji. Różnice pomiędzy laserem diodowym a IPL/ VPL polegają głównie na długości fal, czasie trwania impulsu czy obszarze głowicy. A co się z tym wiąże różnią się skutecznością usuwania owłosienia i ilością zabiegów. 

Depilacja laserowa polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła o określonej długości fali w mieszek włosowy, który niszczy na zawsze. Skuteczność epilacji (depilacji laserowej) sięga 95% (dowodzą tego badania kliniczne). To znaczy, że może odrosnąć 5% włosków, które są jasne, cienkie i nie mają ciemnego barwnika – melaniny. Trwałość zabiegu wynika z biologicznych właściwości skóry i mieszków włosowych, które po wypaleniu nie mają możliwości ponownego wzrostu.

Depilacja lampą IPL/VPL polega na skierowaniu pulsacyjnego światła lampy ksenonowej na określoną powierzchnię skóry – światło urządzenia w tym wypadku nie niszczy mieszka włosowego, tylko go uszkadza, więc jest to rozwiązanie czasowe. W konsekwencji zabiegu włos odrośnie po około pół roku.

Czy depilacja laserowa jest bezbolesna?

To zależy. Odczuwanie bólu to kwestia bardzo indywidualna - coś co dla jednej osoby jest nieprzyjemnym odczuciem, na innej nie zrobi żadnego wrażenia. Moment trafienia promienia lasera diodowego w mieszek włosowy jest odczuwalny (i, umówmy się, raczej mało przyjemny). Jednak dyskomfort z tym związany jest redukowany dzięki temu, że laser diodowy posiada specjalną nakładkę chłodzącą oraz system zasysania skóry, co zmniejsza odczuwanie zabiegu. Porównując depilację laserową z zabiegiem woskowania lub usuwania włosków domowym depilatorem – depilacja laserowa jest prawie bezbolesna, jednak jest zdecydowanie bardziej odczuwalna od pozbywania się włosków maszynką do golenia. Czasopisma medyczne określają stopień bolesności zabiegu z użyciem lasera diodowego jako 3 w skali od 1 do 10 (gdzie 1 to zabieg bezbolesny). Jeśli chcesz sprawdzić odczuwalność zabiegu, możesz umówić się na bezpłatną konsultację i próbę laserową, dzięki której dowiesz się jak reaguje ciało na działanie urządzenia.

Czy depilacja laserowa może być wykonywana o każdej porze roku?

Tak, ale pod warunkiem, że część ciała poddawana depilacji będzie bezwzględnie chroniona przed słońcem. Wiązka lasera emituje promieniowanie, które utrzymuje się w skórze przez około 2 tygodnie, dlatego bardzo ważne jest, by w tym czasie nie wystawiać partii ciała, które były poddane zabiegowi na dodatkowe promieniowanie. Opalanie może też uwrażliwić skórę na działanie fali świetlnych i spowodować, że wzrośnie dyskomfort podczas zabiegu. Oprócz tego, depilacja laserowa polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła w ciemną cebulkę włosa, zatem im mniejszy jest kontrast między kolorem skóry, a kolorem cebulki – tym trudniej wychwycić mieszek włosa. Przy opalonej skórze kontrast jest mniejszy, więc zabieg może się okazać mniej skuteczny. 

Najlepszą porą na zabiegi depilacji laserowej jest jesień i zima, nie tylko ze względu na promienie słoneczne, ale też na ilość koniecznych serii i czas jaki jest potrzebny do uzyskania trwałego efektu, by latem cieszyć się gładką skórą. Jeśli już decydujesz się na depilację w okresie letnim, wybierz te partie ciała, które możesz bezpiecznie chronić przed słońcem (np. bikini czy pachy). 

Czy wystarczy jeden zabieg depilacji laserowej, by pozbyć się owłosienia?

Nie. Ze względu na różne tempo wzrostu włosów na skórze, depilacja laserowa to zabieg wykonywany w serii. Zdecydowana większość osób poddających się zabiegowi osiąga bardzo dobre rezultaty już po 5-7 zabiegach w odstępach 8-10 tygodni – ilość zabiegów, potrzebnych do całkowitego usunięcia owłosienia ustalana jest przez kosmetologa wykonującego depilację. Skuteczność depilacji zależy od tempa wzrostu włosów u danej osoby. Podczas depilacji laserowej niszczone są włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), jednak laser nie działa na włosy w fazie przejściowej (katagen) lub spoczynku (telogen). Dlatego właśnie konieczna jest seria zabiegów, przypadających na różne fazy wzrostu włosów.

Czy depilacja laserowa likwiduje wrastające włosy?

Tak. Depilacja laserowa jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają problem z wrastającymi włoskami. Likwiduje przyczynę problemu czyli włosy wrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry już po pierwszym zabiegu.

Czy depilacją laserową można usunąć tylko ciemne włosy?

Raczej tak. Włosy siwe, blond albo rude mogą się jedynie przerzedzić, ale efekt depilacji nie będzie taki  sam jak u osoby posiadającej włosy ciemne. Lasery diodowe to lasery "melaninowe" – barwnik we włosie jest potrzebny do transportu energii w kierunku mieszka włosowego po to, aby go skutecznie zniszczyć. Najwyższa skuteczność depilacji laserowej występuje u osób z ciemnymi włosami i o jasnej skórze czyli dużym kontraście. Natomiast włos "ciemny" jest pojęciem dość względnym - najważniejsze jest to, aby był ciemniejszy niż otaczająca go skóra, wówczas może być usunięty przez laser diodowy. Wszystko zależy więc od indywidualnego fototypu i koloru włosów. Zanim zdecydujemy się na zabieg najlepiej skonsultować się ze specjalistą i dowiedzieć się, jakich dokładnie efektów możemy się spodziewać w zależności od koloru włosów i skóry. 

Czy są przeciwwskazania do zabiegów depilacji laserowej?

Tak. Należą do nich m.in.: ciąża i okres karmienia, opalenizna, zażywanie leków i ziół światłouczulających (np. retinoidy, dziurawiec), choroby nowotworowe, choroby skórne (np. bielactwo, łuszczyca itp.), skórne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Dodatkowo nie wykonuje się depilacji laserowej u osób, które przyjmują różnego rodzaju antybiotyki i leki przeciwzapalne.

Czy depilacja laserowa to długi zabieg?

To zależy. Przede wszystkim od powierzchni depilowanego miejsca, a także od intensywności owłosienia. Natomiast lasery diodowe są najszybszymi laserami dostępnymi na rynku medycznym. Dzięki powiększonym okienkom zabiegowym (lasery posiadają 2 głowice) czas zabiegu 1 części ciała skraca się z nawet godzinnej wizyty do 5 minut (mniejsze partie ciała jak wąsik, pachy) lub ok. 15 minut (większe partie ciała jak nogi, bikini) przy tej samej precyzyjności wykonania zabiegu. Jest to duża oszczędność czasu dla Pań, które epilują kilka części ciała.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna dla wrażliwej skóry?

Raczej tak. Laser diodowy może być stosowany nawet na skórze naczyniowej ze skłonnością do powstawania "pajączków". Nie wpływa na kondycję skóry i nie powoduje podrażnień. Dodatkowo zabieg depilacji laserowej nie wywołuje reakcji alergicznych, czy innych podrażnień, jak w przypadku golenia czy wyrywania włosków. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej jednak przed zabiegiem skonsultować się z dermatologiem.

--

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych marki Epilira