Spis treści:

  1. Dereń biały - odmiany
  2. Jak uprawiać derenia białego?
  3. Dereń biały: jak ciąć?
  4. Dlaczego liście derenia brązowieją?

Ten mało wymagający krzew jest gatunkiem uniwersalnym. Dobrze prezentuje zarówno w małym ogrodzie jak i w parku. Pięknie wygląda w towarzystwie oraz posadzono solo. Możemy także pokusić się o stworzenie żywopłotu z derenia, który zarówno cięty jak i naturalnie rozłożysty wygląda i sprawdza się znakomicie.

Dereń biały – odmiany

Walory dekoracyjne derenia, małe wymagania siedliskowe oraz duża mrozoodporność, powodują, że cieszy się on niesłabnącą popularnością. Poznaj najchętniej kupowane odmiany.

Dereń biały (Cornus alba) Sibirica Variegata - to jedna z najczęściej sadzonych odmian derenia białego. Ten wytrzymały na mrozy i zanieczyszczenia środowiska krzew osiąga do 2-3 metrów wysokości. Biało obrzeżone liście, szkarłatne pędy i baldachy białych kwiatów decydują o atrakcyjności tej odmiany. Pojawiające się późnym latem białe owoce wspaniale kontrastują z przebarwiającymi się na czerwono liśćmi.

Dereń biały (Cornus alba) Elegantissima – to najmniej wymagająca odmiana derenia białego. Jest odporna na warunki środowiskowe, a najlepiej czuje się na glebach wilgotnych, nawet podmokłych. Zielone liście z szerokim kremowym obrzeżeniem oraz czerwone pędy stanowią o dekoracyjności tej odmiany. Świetnie znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty. Jest odmianą bardzo często wykorzystywaną do nasadzeń na terenach publicznych.

Dereń biały (Cornus alba) Aurea – jest odmianą niezwykle atrakcyjną - złocistożółte liście wspaniale kontrastują z przebarwiającymi się na intensywną czerwień pędami. Zwarty pokrój i niewielka wysokość ( do 2 m) powodują, że Aurea jest bardzo często kupowana przez właścicieli małych i dużych ogrodów. Tak jak inne odmiany derenia, Aurea jest łatwa w uprawie i odporna.

Jak uprawiać derenia białego?

Dereń biały preferuje stanowisko słoneczne, na którym najpiękniej się wybarwia, lecz poradzi sobie także w półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań pokarmowych, ale dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Dobrze rośnie na każdym podłożu, byle by odpowiednio wilgotnym i zasadowym. Nie toleruje gleb kwaśnych.

Zobacz również:

Dereń biały: jak ciąć?

Atrakcyjne wybarwienie utrzymuje się na pędach 1-2 letnich, więc zasadnicze cięcie, jakiego wymaga ten gatunek wykonuje w celu zwiększenia dekoracyjności krzewu. Wczesną wiosną skracamy pędy do połowy. Dzięki temu zabiegowi odmładzamy, zwiększamy zagęszczenie oraz wyrównujemy pokrój krzewu.

Dlaczego liście derenia brązowieją?

Istnieje szereg przyczyn z powodu, których liście derenia brązowieją. Do najczęstszych z nich należą:

- zbyt kwaśny odczyn podłoża

- niedobory żelaza (pierwsze objawy widoczne na górnych liściach) bądź potasu ( pierwsze objawy widoczne na dolnych liściach)

- choroby grzybowe tj. plamistość liści, antraknoza czy septorioza