Jakie metody czyszczenia stosować do poszczególnych rodzajów desek do krojenia? Wszystko zależy od tego z jakiego materiału została ona zrobiona.

Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia?

Drewniane deski do krojenia są najtrwalsze i najbardziej popularne. Aby służyła nam jak najdłużej, musi być odpowiednio pielęgnowana. Już przed pierwszym użyciem warto zaimpregnować ją olejem (może być ten, który używamy do smażenia). Pamiętajmy, deska nie powinna być zbyt często myta wodą. Nigdy nie myjemy jej w zmywarce. Aby wyczyścić deskę, możemy skorzystać z domowych sposobów.

  • Grubo posypujemy deskę solą i zostawiamy na noc. Rano spłukujemy.
  • Możemy zamiast płynu do mycia naczyń użyć sody oczyszczonej.
  • Przebarwienia możemy usuwać octem. Działa on także bakteriobójczo.
  • Aby pozbyć się niechcianych zapachów możemy natrzeć deskę plastrem cytryny, zostawić na 15-20 minut, spłukać i wytrzeć ręcznikiem kuchennym.

Pamiętaj, aby po myciu i każdym użyciu wytrzeć deskę do sucha. Warto co jakiś czas natrzeć ją olejem lub specjalnym preparatem do impregnowania drewna.

Jak wyczyścić szklaną deskę do krojenia?

Szklane deski do krojenia, może nie są zbyt popularne przez to, że łatwo się tłuką i tępią noże, ale są najłatwiejsze w utrzymaniu. Można myć je w zmywarce i nie trzeba ich w żaden sposób impregnować. Jedynym minusem jest to, że może się stłuc w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak wyczyścić plastikową deskę do krojenia?

Deski plastikowe są trwałe, odporne na wysoką temperaturę i nie chłoną zapachów jedzenia. Ma jednak swoje minusy. Deskę plastikową możemy łatwo uszkodzić nożem i w powstałych nacięciach mogą gromadzić się bakterie. Plastikową deskę możemy, podobnie jak szklaną, myć w zmywarce. Z zabrudzeniami na plastikowej desce bez problemu poradzi sobie zwykły płyn do naczyń lub woda z octem.