Pożółkłe, czasami zaschnięte liście kwiatów i roślin doniczkowych to powszechny i często pojawiający się problem. Warto w takie sytuacji działać szybko, ponieważ zamierające liście są obciążeniem dla rośliny. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, gdy liście twoich roślin domowych zaczynają żółknąć, czytaj dalej! Tłumaczymy, dlaczego żółkną liście i jak je uratować?

Dlaczego żółkną liście – przyczyny

Liście u roślin domowych mogą żółknąć i zasychać z różnych powodów. Do najczęstszych należą:

  • przesuszenie,
  • przelanie,
  • starość,
  • atak szkodników,
  • złe nawożenie lub niedobór składników odżywczych,
  • brak światła,
  • stres po przesadzeniu.

Jeżeli zauważysz, że liście twojej rośliny zaczynają żółknąć, obserwuj ją i spróbuj zdiagnozować przyczynę. Wysuszony liść powinien zostać przez nas usunięty, ponieważ nie powróci on do zdrowia. Jak to zrobić?

Żółknące liście – jak przycinać?

Pamiętajmy, że liście to panele słoneczne rośliny. To właśnie one dostarczają energię i to one są powodem dla którego roślina żyje. Gdy liście zaczynają zamierać, zabierają reszcie rośliny wodę i składniki odżywcze, a także znacznie ją obciążają. Wysuszonego, żółtego liścia warto usunąć, gdy jest żółty od 30% do 50%.

Jeżeli pożółkły liść występuje na roślinie o długich łodygach – przytnij go przy samej ziemi. Jeżeli żółte liście pojawiają się u sukulentów, trzeba zareagować od razu i wyciąć go jak najszybciej, ponieważ zaistniała infekcja bardzo szybko może przenieść się na inne części rośliny.

Kiedy lepiej zostawić pożółkłe liście? Gdy roślina ma podziemne bulwy lub magazynujące składniki odżywcze kłącza. W przypadku tych roślin czekamy, aż liść całkowicie zaschnie i dopiero wtedy go usuwamy.

Żółknące liście – jak leczyć roślinę?

Zauważyłaś, że jeden z liści zaczął żółknąć? Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą Ci wesprzeć roślinę w walce z chorobą.

Zobacz również:

Polopiryna dla fiołków

Liście sępolii bardzo często żółkną, jednak jest prosty sposób jak temu zaradzić. Możesz rozpuścić tabletkę polopiryny w 500 ml wody i odstawić ją na kilka godzin. Roślinę podlewaj taką miksturą raz w tygodniu.  

Mleko dla paproci

Liście paproci dosyć często żółkną, ale na szczęście jest na to skuteczny sposób! Wlej 250 ml napoju do 500 ml wody i dokładnie wymieszaj. Mieszanką nawadniaj roślinę raz w tygodniu.

Ziołowe napary uratują fikusa

Pokrzywa, skrzyp polny, rumianek czy szałwia to zioła, które mogą korzystnie zadziałać na rośliny doniczkowe! Jeżeli u fikusa zauważysz żółte liście, przygotuj napar i po ostygnięciu podlewaj nim roślinę raz w tygodniu. Mikstura zadziała wzmacniająco i poprawi kondycję rośliny.

Niezawodne sposoby na żółknące liście u innych roślin?

Wypróbuj skorupki jajek

Gdy liście zaczynają żółknąć, a przyczyną jest niedobór składników odżywczych, wypróbuj skorupki jajek. Pokrusz je na drobny piasek i zalej 200 ml wody. Odstaw na kilka dni i podlej roślinę.  

Zobacz też:
10 niezwykłych zastosowań skorupek jajek ->>

Piwo też zdziała cuda!

Niepasteryzowane piwo również może zadziałać jako naturalny nawóz, dlatego możesz podlać nim chorą roślinę.

iStock

To też Cię może zainteresować:
Nietypowe zastosowania piwa – 15 sposobów na wykorzystanie piwa w domu i ogrodzie ->>

Sprawdź też: