Dla tych, którzy już myślą o przyszłorocznych wyjazdach KAYAK.pl wybrał najlepsze dni na zaplanowanie wolnego tak, aby jak najlepiej wykorzystać liczbę dni wolnych i zamienić 7 dni urlopu nawet w 16-dniową wyprawę.

W tym roku Polacy mogą skorzystać z 8 długich weekendów

W 2019 roku czeka na nas 8 długich weekendów dzięki korzystnie wypadającym dniom wolnym od pracy. Część z nich nie będzie wymagać nawet drobnego naruszenia puli urlopowej, ponieważ święta wypadają w poniedziałek bądź piątek. To właśnie przypadek Wszystkich Świętych (piątek, 1 listopada) oraz Święta Niepodległości (poniedziałek, 11 listopada). Dla zapalonych podróżników dobrą okazją będą też wypady planowane wokół świąt wypadających w czwartek, które dadzą cztery dni na podróż, zabierając zaledwie jeden dzień urlopu. Jak co roku jest wśród nich Boże Ciało, w tym roku świętowane 20 czerwca, dzięki czemu można być pewnym pięknej pogody idealnej na podróż. Kolejnym świętem, które warto mieć w pamięci jest czwartek 15 sierpnia, czyli święto Matki Boskiej Zielnej oraz Wojska Polskiego. Nie nadszarpując zbytnio urlopu można cieszyć się dłuższą przerwą także w okresie bożonarodzeniowym, ponieważ Święta wypadają w środę i czwartek. Zaraz po nich – Nowy Rok obchodzony we wtorek (ergo: tylko poniedziałek dzieli od czterodniowego pożegnania starego roku). Jednak to najprawdopodobniej majówka będzie hitem wśród podróżnych (środa, 1 maja oraz piątek, 3 maja) – zaledwie jeden dzień dzieli od pięciu dni na podróż, a trzy – od 9-dniowego wyjazdu.

 

 

Długie weekendy w 2019

 

Długi weekend

Dni urlopowe

Dni na podróż

 

Święto

Data

1.

Nowy Rok

wtorek, 1 stycznia

poniedziałek, 31 grudnia

4 dni

2.

Wielkanoc

poniedziałek, 22 kwietnia

x

3 dni

3.

Majówka

środa, 1 maja, piątek, 3 maja

czwartek, 2 maja

5 dni

poniedziałek-wtorek, 29-30 kwietnia

czwartek, 2 maja

9 dni

4.

Boże Ciało

czwartek, 20 czerwca

piątek, 21 czerwca

4 dni

5.

Święto Wojska Polskiego / Wniebowzięcie NMP

czwartek, 15 sierpnia

piątek, 16 sierpnia

4 dni

6.

Wszystkich Świętych

piątek, 1 listopada

x

3 dni

7.

Święto Niepodległości

poniedziałek, 11 listopada

x

3 dni

8.

Boże Narodzenie

środa-czwartek, 25-26 grudnia

piątek, 27 grudnia

5 dni

poniedziałek-wtorek, 23-24 grudnia

piątek, 27 grudnia

9 dni

Najlepsze terminy na długi wyjazd

Włączenie kilku ekstra dni wolnych do planowanego wyjazdu to kolejny sposób, aby zaoszczędzić kilka dni z urlopowej puli, nie skracając jednocześnie wakacji. Najlepszym terminem na dłuższą podróż będzie przełom kwietnia i maja – biorąc 7 dni wolnych od pracy, Polacy mogą wyjechać na 16-dniową wycieczkę, łącząc przerwę wielkanocną z majówką i tym samym ciesząc się urlopem między 20 kwietnia a 5 maja. Planując letni wyjazd warto skorzystać też z dodatkowego dnia wolnego wypadającego 15 sierpnia bądź 20 czerwca. Podróżni, którzy wolą wakacje poza szczytem sezonu, powinni rozważyć pierwsze dni listopada – wyjeżdżając w okresie 1-11 listopada wystarczy wziąć 5 dni z przysługującego urlopu, aby cieszyć się jedenastoma dniami wolnego. Dobrym terminem na długie wakacje będzie też okres bożonarodzeniowy i noworoczny. Podczas gdy wielu Polaków ceni tradycje i czas spędzony w gronie najbliższych, część woli jednak uciec przed świąteczną gorączką i kilka dodatkowych dni wolnych zmienić w daleką podróż. W 2019 roku będą mogli cieszyć się 17 dniami podróży w okresie między 21 grudnia a 6 stycznia. Tym samym 5 dni wolnego z 2019 i 2 z puli na 2020 zmieni się w ponad dwutygodniowe wakacje.

 

Najlepsze terminy na długie wakacje w 2019 / 2020

Termin

Liczba dni wolnych od pracy w danym okresie

Liczba dni urlopowych do wzięcia

Liczba dni na podróż

20 kwietnia – 5 maja

3 dni

7 dni

16 dni

15-23 czerwca

1 dzień

9 dni

16 dni

10-25 czerwca

1 dzień

9 dni

16 dni

1-11 listopada

2 dni

5 dni

11 dni

21 grudnia – 6 stycznia

3 dni

7 dni

17 dni

Zobacz również: