W 2021 roku 2 dni (1 maja – Święto Pracy i 25 grudnia – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt) wypadają w sobotę. Pracodawca ma więc obowiązek wyznaczenia dwóch dodatkowych dni wolnych.
Dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może on zatem poprzedzać dzień świąteczny bądź następować po nim. Co istotne, termin tego wolnego ustala pracodawca, nie wybiera go samodzielnie pracownik. Jeśli jednak pracodawca nie chce narzucać terminu dnia wolnego, to może przychylić się do propozycji pracowników.

Trzeba pamiętać, że za święta, które wypadają w niedzielę, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny.

Dni wolne od pracy w 2021 roku

1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli
4 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc,
5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc,
1 maja (sobota) – Święto Pracy
3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja
23 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie,
26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie,

Jak zaplanować urlop w 2021 roku?

Świetna okazja na długi weekend szykuje się w maju. 3 maja wypada w poniedziałek. Kolejny długi weekend będzie już miesiąc później ze względu na Boże Ciało. Urlop w piątek 4 czerwca zagwarantuje 4 dni wolnego, ale jest też szansa, że obędzie się bez wybierania urlopu, bo niektórzy pracodawcy może zdecydują się tego dnia oddać pracownikom dzień wolny za święto wypadające w sobotę, np. za 1 maja.

Ale to nie koniec długich weekendów. 1 listopada w 2021 r. wypada w poniedziałek, a 11 w czwartek. W drugim przypadku można wziąć urlop na 12 listopada i cieszyć się czterodniowym weekendem.

W styczniu, biorąc dwa dni urlopu: 7 i 8 stycznia, razem ze świętem 6 stycznia otrzymamy 5 dni wolnego.

W maju 4 dni urlopu dadzą nam 9 dni wolnego
Ponieważ 1 maja to sobota, majówka potrwa tylko trzy dni (sobota-poniedziałek). Jeśli jednak weźmiemy 4 dni urlopu: 4, 5, 6 i 7 maja, to razem otrzymamy 9-dniową przerwę. Pamiętajmy o dodatkowym dniu wolnym za 1 maja.

Zobacz również:

W czerwcu wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, by mieć 4 dni wolnego!
Jeśli weźmiemy dzień wolny w piątek 4 czerwca, to w połączeniu z Bożym Ciałem i weekendem mamy 4 dni odpoczynku od pracy.

Kolejna okazja do dni wolnych wypada dopiero w listopadzie - to dwa długie weekendy.
1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych) wypada w poniedziałek, będą więc 3 dni wolne. 11 listopada w 2021 roku to czwartek. Jeżeli zatem weźmiemy wolne 12 listopada, to też będziemy mieć cztery dni bez pracy.

Niestety w tym roku święta Bożego Narodzenia wypadają w weekend, więc nie będzie dłuższej przerwy. Warto jednak pamiętać, że za sobotę 25 grudnia przysługuje dodatkowy dzień wolny w innym terminie, który wyznaczy pracodawca. W wielu firmach będzie to prawdopodobnie Wigilia.

Niedziele handlowe w 2021 roku

W 2021 roku zakupy będzie można  zrobić tylko w 7 niedziel: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Niedziele handlowe 2021:

        31 stycznia 2021 r.,
        28 marca 2021 r.,
        25 kwietnia 2021 r.,
        27 czerwca 2021 r.,
        29 sierpnia 2021 r.,
        12 grudnia 2021 r.,
        19 grudnia 2021 r.