Świeże owoce truskawek poznamy po cudownym zapachu, apetycznym połysku i świeżej zieleni szypułek. Dokładnie taki wygląd i aromat mają owoce bez chemii, pochodzące z własnego ogródka. Nowe, powtarzające owocowanie odmiany można z powodzeniem sadzić nie tylko na grządce, ale również w skrzynkach balkonowych i wiszących koszykach, a będą owocować aż do jesieni.  Jest to rozwiązanie idealne, gdy brakuje miejsca, umożliwiające uprawę wielu odmian na niewielkiej przestrzeni. 

Uprawa truskawek w mieszkaniu

Ze względu na niewielki system korzeniowy, truskawki doskonale nadają się do uprawy nawet w małych doniczkach. Młode krzaczki sadzimy do pojemników  albo wiosną, albo od połowy lata do jesieni. Pojemnik wypełniamy ziemią ogrodową wymieszaną z kompostem. Roślinki obficie podlewamy. Truskawki są wrażliwe na mróz i mogą przemarzać już przy -15˚C. Aby nie ucierpiały, pojemniki wstawiamy na zimę do garażu lub na nieogrzewaną klatkę schodową (rośliny muszą przejść okres spoczynku, więc pomieszczenia te nie mogą być zbyt ciepłe). Jeśli doniczki pozostawiamy na zewnątrz, ocieplamy je grubą warstwą włókniny. 

Uprawa truskawek w ogródku – najważniejsze zasady

Truskawki nie mają wysokich wymagań glebowych, chociaż najlepiej rosną na glebach żyznych i wilgotnych. Lubią też miejsca słoneczne, gdzie owoce nabierają odpowiedniego smaku i aromatu. W uprawie amatorskiej truskawki najwygodniej jest sadzić w rzędach oddalonych od siebie co 50-80 cm. W rzędzie sadzonki powinny być umieszczone w odległości 15-30 cm. Najlepszym terminem sadzenia jest druga połowa lata. Młode sadzonki zdążą się ukorzenić i rozrosnąć przed zimą, a w roku następnym wydać dobry plon. Można też sadzić truskawki wiosną, ale wtedy pierwszy plon jest raczej mizerny. Najpóźniej dwa tygodnie po zebraniu owoców warto wykonać koszenie liści, pamiętając o starannym ich wygrabieniu. Zabieg ten znacząco ogranicza rozprzestrzenianie się groźnych chorób. Należy przy tym uważać, by nie ścinać liści za nisko i nie uszkodzić roślin. Od pierwszych dni kwitnienia do owocowania krzaczki podlewamy przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej rano lub wieczorem.

Uprawa truskawek – sadzenie i rozmnażanie

Truskawki są krótkowieczne i już od czwartego roku zaczynają słabiej owocować. Najpóźniej wtedy należy je zastąpić nowymi sadzonkami. Można je kupić w gospodarstwie szkółkarskim lub pozyskać samodzielnie z rozłogów, zwanych wąsami. Pierwsze rozłogi pojawiają się już podczas kwitnienia. Na ich wierzchołkach tworzą się młode rośliny, które łatwo się ukorzeniają. Z jednego rozłogu wyrasta następny, a później jeszcze następny. W sumie z jednego wąsa może wyrosnąć kilka roślin. Mocne i zdrowe rozłogi mocujemy skobelkami do podłoża. Dbamy o to, by nie brakowało im wilgoci. Gdy pojawią się u nich korzenie, odcinamy rozetki od rośliny matecznej i w lipcu, najpóźniej w sierpniu sadzimy w nowym miejscu. W taki oto sposób możemy regularnie odmładzać naszą plantację, gdy tylko po kilku latach krzaczki zaczynają słabiej owocować.

Uprawa truskawek – jak wyeliminować chwasty?

Truskawki są bardzo wrażliwe na zachwaszczenie, które ogranicza plonowanie i powoduje drobnienie owoców. Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie uciążliwego zachwaszczenia jest wykorzystanie ściółek nieorganicznych. Spośród różnych dostępnych materiałów doskonale nadaje się do tego celu czarna agrotkanina. Praktycznie żaden chwast nie przerośnie takiego materiału. Warto też wspomnieć o ochronie owoców przed zabrudzeniem. Stosując agrotkaninę, zbędne staje się wykładanie słomy pod krzewy. Dojrzewające owoce nie leżą bezpośrednio na wilgotnej ziemi, dzięki czemu są mniej porażane przez choroby grzybowe.