Spis treści:

  1. Przebarwienia - skąd się biorą?
  2. Przebarwienia - najczęstsze powody ich powstawania
  3. Jak sobie z nimi radzić?
  4. Domowe sposoby na przebarwienia

Przebarwienia – skąd się biorą?

Winą za powstawanie przebarwień należy obarczyć melaninę, czyli barwnik znajdujący się w naszej skórze, naskórku, włosach i tęczówce. Powstawanie melaniny jest reakcją na promieniowanie UV. Pod wpływem słońca zwiększa się produkcja tego barwnika, a skóra przyjmuje ciemniejszy odcień. To dzięki melaninie szkodliwe wiązki promieniowania UV nie przechodzą do głębszych warstw naszej skóry. Przebarwienia, które często latem pojawiają się na naszej twarzy, są efektem miejscowego nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny lub nagłego zwiększenia jej produkcji.

Przebarwienia – najczęstsze powody ich powstawania

- nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne

- zaburzenia hormonalne (zwłaszcza tarczycy, jajników i nadnerczy)

- stosowanie antykoncepcji hormonalnej

- ciąża lub menopauza

- brak złuszczania martwego naskórka (wypróbuj peeling kwasowy)

- zaburzenia endokrynologiczne wywołane Hashimoto lub nadczynnością/niedoczynnością tarczycy

- substancje fotouczulające w kosmetykach i perfumach

Przebarwienia – jak sobie z nimi poradzić?

Przebarwieniom najlepiej zapobiegać stosując ochronę przeciwsłoneczną (minimum SPF 25) przez cały rok. Jednak, jeżeli przebarwienia już pojawiły się na naszej twarzy poradzenie sobie z nimi jest łatwe, ale wymaga cierpliwości.

Polecamy Skoncentrowane Serum Lightening rozjaśniające przebarwienia zawierające kombinacje kwasów, które korygują oraz rozjaśniają przebarwienia, wyrównują koloryt oraz niwelują oznaki starzenia.
Łączy w sobie najnowszą technologię depigmentacji opartą na silnych kwasach nowej generacji oraz najbardziej zaawansowaną technologię liposomalną. Działa na nierówny koloryt skóry, poprawiając jednocześnie nawilżenie i elastyczność skóry. To skoncentrowane serum działa nocą, dzięki czemu obudzisz się z odnowioną i promienną skórą.

Dodatkowo warto zastosować te kosmetyki:

Rewelacyjny Krem Lightening rozjaśniający regenerujący DNA komórkowe i zapewniający ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

oraz Ampułki Lightening wyrównujące koloryt skóry, jako uzupełnienie kuracji

lub Krem z ekstraktem z czarnego afrykańskiego ślimaka, który redukuje blizny potrądzikowe, plamy starcze, przebarwienia oraz stany zapalne wywołane trądzikiem.

Domowe sposoby na przebarwienia

- pietruszka – można robić zarówno okłady ze świeżej pietruszki, albo używać olej z nasion pietruszki

- cytryna – znana ze swoich właściwości wybielających, można przecierać twarz płatkiem kosmetycznym delikatnie nasączonym sokiem z cytryny

- ogórek – częsty składnik wielu kosmetyków, ma właściwości rozjaśniające, nawilżające i odżywcze, można zrobić z niego bardzo prostą domową maseczkę: starty na tarce ogórek, połączyć z kilkoma kroplami soku z cytryny

- peelingi – na skórze twarzy bardziej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, a na skórze reszty ciała warto spróbować peelingów mechanicznych np. z kawy

- witamina C – zapobiega starzeniu się skóry, pomaga na przebarwienia i rozjaśnia skórę, warto sięgnąć po kosmetyki z nią w składzie

Warto pamiętać, że walka z przebarwieniami wymaga cierpliwości i systematyczności. Należy wesprzeć ją odpowiednim nawodnieniem organizmu, odpowiednią ilością snu i stałą ochroną filtru SPF. Jeżeli domowe sposoby okażą się dla naszych przebarwień niewystarczające, warto również poradzić się kosmetologa i skorzystać z proponowanych zabiegów.

Zobacz też:

Przebarwienia - najczęstsze powody ich powstawania0