Prawidłowe czyszczenie dywanu to nie tylko regularne odkurzanie. Co jakiś czas powinniśmy wyczyścić go dokładniej, na mokro, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i odświeżyć jego kolor. Pamiętaj, jasne dywany warto dokładnie prać co pół roku, a ciemne możemy czyścić rzadziej. Sprawdź jak łatwo możesz to zrobić w domu.

Czyszczenie dywanu: od czego zacząć?

Przed każdym czyszczeniem dywanu powinniśmy go odkurzyć, aby pozbyć się zalegającego kurzu. Dobrym pomysłem jest także wytrzepanie dywanu, co w dzisiejszych czasach zdaje się być rzadkim działaniem.

Czyszczenie dywanu: na sucho

Skrobia ziemniaczana

Skrobia ziemniaczana może zastąpić proszek do prania dywanów. Wystarczy wymieszać 4 łyżki płatków mydlanych z 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej. Rozsypujemy to na dywanie, wcieramy i po kilkunastu minutach odkurzamy dywan.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest idealnym środkiem do neutralizowania przykrych zapachów oraz odplamiania. Wystarczy wysypać sodę na dywanie, zostawić ją na kilka godzin i dokładnie odkurzyć. Dywan będzie jak nowy!

Czyszczenie dywanu: na mokro

Płyn do prania

Jedną z najprostszych metod prania dywanu na mokro jest rozcieńczenie płynu do prania tkanin z wodą tak, aby powstało dużo piany. Powstałą pianą, za pomocą gąbki lub szczotki pocieramy dywan po czym go odkurzamy. Tym sposobem zmyjemy kurz, odświeżymy wygląd włókien i nadamy dywanowi świeży zapach.

Ocet i sól

Ocet tak jak soda oczyszczona jest bardzo dobrym środkiem czyszczącym. Jeżeli nasz dywan jest wyraźnie zabrudzony i ma plamy, możemy przygotować środek piorący na bazie octu. Wystarczy dokładnie wymieszać 250 ml octu, 500 ml wody i 2 łyżki soli. Płyn przelewamy do butelki z dyfuzorem i równomiernie rozpylamy na całej powierzchni dywanu. Gdy płyn wyschnie wystarczy odkurzyć dywan.

Czyszczenie dywanu: plamy i zabrudzenia

Plamy z wosku: możesz usunąć je za pomocą żelazka. Na plamie połóż bibułkę i kilka razy przejdź po niej żelazkiem.

Plamy z kawy i herbaty: zabrudzone miejsce obficie zwilż wodą i wytrzyj ręcznikiem. Ważne! Nie trzyj plamy tylko ją naciskaj. W ten sposób nie rozniesiesz plamy.

Plamy z czerwonego wina: Posyp plamę solą, która wchłonie płyn. Odkurz po kilku godzinach.

Plamy tłuste: Tłustą plamę możesz posypać mąką ziemniaczaną, która w kilka godzin rozpuści tłuszcz.

Jeżeli domowe sposoby na plamy nie zadziałają, zawsze możesz sięgnąć po środki dostępne w sklepach. Warto jednak sprawdzić na mało widocznym fragmencie czy nie zmieni się kolor dywanu, ponieważ są to mocne środki chemiczne.